MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwiedzano przed laty Opole

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. archiwum
fot. archiwum Teraz Opole
W 1971 roku można było w Opolu oglądać nie tylko zabytkowe centrum, ale i wykopaliska archeologiczne, cementownie oraz zakłady graficzne.

Te informacje znalazłem w „Informatorze dla wycieczek młodzieżowych", który niedawno wpadł mi w ręce. Z książeczki, wydanej w 1971 roku, można się dowiedzieć, jak i co zwiedzano wówczas w Opolu. To także jest historia naszego miasta, o której często już zapominamy.
Np. o tym, że tuż obok amfiteatru można było zejść poniżej poziomu gruntu i zwiedzić pozostałości drewnianego grodu, od którego zaczęło się Opole. Jak czytamy w informatorze, wówczas prowadzono tam jeszcze prace archeologiczne (dziś ten teren przysypany jest grubą warstwą ziemi).
Celem młodzieżowych wycieczek były także zakłady przemysłowe. I tak zachęcano szczególnie np. do oglądania cementowni i zakładów graficznych, działających do tej pory na Pasiece. W ofercie były też wycieczki do huty szkła w podopolskim Murowie, co dziś byłoby niemożliwe, gdyż zakład już nie istnieje.
Młodzi ludzie - decydujący się na dłuży pobyt w Opolu - mogli skorzystać z dwóch schronisk szkolnych.
Pierwsze działało na ulicy Sienkiewicza (wciąż funkcjonuje), a drugie przy Technikum Materiałów Wiążących na ulicy Struga (zamknięto je wielu lat temu). Łącznie oba mogły pomieścić ponad setkę uczniów.
Na zwiedzanie zabytkowego centrum radzono zarezerwować co najmniej cztery godziny.Potem młodzi turyści mogli wybrać się do któregoś z pięciu kin: „Kraków", „Odra", „Kosmos", „Stylowe" oraz latem do „Ogrodowego", a także Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej przy ulicy Kośnego.
I to nie jest pomyłka. W 1971 roku jeszcze nikomu nie śniło się, że w Opolu mogą działać oddzielnie teatr dramatyczny oraz lalki i aktora.
Co ciekawe, autorzy informatora zaledwie kilka zdań poświęcają ogrodowi zoologicznemu na wyspie Bolko, a to może sugerować, że przed 40 laty zoo nie było nawet w połowie tak atrakcyjne jak obecnie.
Sama wyspa opisana jest jako atrakcja dodatkowa, ale warta spaceru. Podobnie jak zabytkowy cmentarz na ulicy Wrocławskiej, który w obecnych przewodnikach po mieście już nie występuje.Z kolei autorzy informatora dla młodzieży zachęcali do „szukania na nim nagrobków z polskimi nazwiskami, którą są dowodem na polskość Opola".
I na koniec kilka ciekawostek. W 1971 roku działało w mieście kilkanaście linii miejskiej komunikacji autobusowej (MPK). Według danych z grudnia 1970 roku, w Opolu mieszkało 86,5 tysiąca osób, a dziś około 125 tys.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto