Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyje się w Warszawie? Nowy raport jakości życia. Wyprzedzamy nawet Nowy Jork

Wojciech Rodak
Wojciech Rodak
Panorama Zurychu
Panorama Zurychu Pixabay
Zurych, Wellington i Kopenhaga to trzy metropolie, w których żyje się najlepiej na świecie - wynika z najnowszego raportu Deutsche Banku dotyczącego kosztów i standardu życia w 56. aglomeracjach na całym globie. Warszawa awansowała w nim, w stosunku do zeszłorocznego raportu, o jedno oczko, ale pozostaje w tyle za czeską Pragą, która zbliża się do pierwszej dziesiątki rankingu. Co o tym zdecydowało? Jakie są słabe, a jakie mocne strony mieszkania w stolicy Polski? Poniżej dalsza część artykułu.

Specjaliści Deutsche Banku od kilku lat przygotowują raporty na temat poziomu życia w przeszło 50 światowych metropoliach. Przygotowując ranking miast, w których żyje się najlepiej, biorą pod uwagę takie zmienne jak bezpieczeństwo, siłę nabywczą (zarobki), opiekę zdrowotną, koszty życia, dochód na rękę po odjęciu kosztów wynajmu mieszkania, czas tracony w korkach, poziom zanieczyszczenia i klimat.

Z analiz DB wynika, że najlepiej żyje się mieszkańcom Zurychu (Szwajcaria), Wellington (Nowa Zelandia) i Kopenhagi (Dania). Są to miasta, które łączą przede wszystkim wysokie zarobki mieszkańców, niskie zanieczyszczenie i bezpieczeństwo.

Wart odnotowania jest też kolejny spektakularny awans (aż o siedem miejsc!) San Francisco (Kalifornia, USA) do pierwszej dziesiątki rankingu. Jest to spowodowane głównie pokaźnym wzrostem płac w tym mieście. Wynika on głównie z dynamicznego rozwoju Doliny Krzemowej - światowej stolicy nowych technologii.


Pierwsza dziesiątka rankingu DB miast wg. jakości życia (cały ranking na końcu galerii)

Ranking DB zamykają olbrzymie, zanieczyszczone i biedne metropolie Azji i Afryki jak Lagos (Nigeria/56. miejsce), Pekin (Chiny/55), Manila (Filipiny/54), Dhaka (Bangladesz/53) i Bombaj (Indie/52). Co ciekawe, niewiele wyżej od nich znalazł się Dublin (Irlandia/43), który zanotował spektakularny spadek w stosunku do 2018 r., bo aż o 13. pozycji (pełny ranking znajdziecie w galerii).

Tuż za Koreańczykami

W naszym regionie warto odnotować pokaźne spadki niemieckich metropolii, Berlina i Frankfurtu, w głąb drugiej dziesiątki zestawienia (w doł aż o cztery miejsca). Uwagę zwraca także mocny awans czeskiej Pragi na pozycję 15. (skok aż o pięć pozycji!). Na tle miast zachodnich i południowych sąsiadów Warszawa prezentuje się nie najlepiej. Usytuowała się bowiem na 30. miejscu w rankingu, czyli mnie więcej połowie zestawienia, tuż za Seulem (Korea Południowa) i oczko przed Nowym Jorkiem (USA). W stosunku do zeszłorocznego raportu DB awansowała o jeden punkt wyżej. Jakie zmienne zdecydowały o tym miejscu? Jakie są mocne i słabe strony mieszkania w Warszawie w porównaniu z innymi światowymi metropoliami? ZOBACZ GALERIĘ.

Panorama Zurychu

Jak żyje się w Warszawie? Nowy raport jakości życia. Wyprzed...

Tuż za czołówką klasyfikacji znajdują się m.in. Lizbona oraz Boston, który w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem zanotował skok o 11 pozycji. O 10 miejsc w dół zestawienia analityków Deutsche Banku przesunęło się z kolei Auckland.

8. Boston
9. Amsterdam
10. Sydney
11. Helsinki
12. Berlin
13. Auckland
14. Toronto
15. Lizbona

Globalny ranking jakości życia - Warszawa przed Londynem i N...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto