Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie projekty domów wybierają mieszkańcy Warszawy?

materiał informacyjny
Wielu mieszkańców dużych miast marzy o tym, aby przenieść się z aglomeracji miejskiej do własnego domku jednorodzinnego. Nie każdemu oczywiście udaje się tak kosztowną inwestycję zrealizować. Natomiast, jeśli już takie marzenie dochodzi do skutku, to jakiego typu projekty cieszą się dużą popularnością?

Czy istnieje regionalny trend?

Gdybyśmy chcieli wyodrębnić jakiś trend budowlany typowy dla mieszkańców danego regionu, to trzeba powiedzieć, że w naszym kraju trudno takie jednoznaczne podziały znaleźć. Na pewno można stwierdzić, że w województwie mazowieckim gdzie średnia cena ziemi jest wyższa, aniżeli w innej części kraju, częściej zdarza się nabywać niewielkie działki, których rozmiar jest wystarczający do tego, aby postawić dom. Tak szczególnie dzieje się blisko dużych aglomeracji oraz w ich obrębie. Przykładem może być choćby Warszawa. Z kolei, jeśli niewielka działka, to również same budynku stawiamy dość małe. Wszystko ze względu na oszczędności, jednak nie tylko te podczas budowy, lecz także późniejsze, związane z utrzymaniem nieruchomości.

Prostota i wygoda

Trzeba powiedzieć, że wspomniane województwo mazowieckie, pomimo tego, że jest najdroższe, to przoduje pod kątem liczby inwestycji. Jeśli chodzi o wygląd, to tutaj można zaobserwować wzrost popularności nowoczesnego budownictwa. Niewielkie rozmiary oraz chęć zaoszczędzenia, trochę studzą nasz zapał, gdy chodzi o przesadne zdobnictwo, niepotrzebne, lecz kosztowne detale, czy zbytnią ekstrawagancję. Dziś coraz bardziej w modzie jest prostota oraz wygoda, co oczywiście przejawia się w projektach samych domów. Całkiem sporo osób decyduje się na gotowe rozwiązania, których nie brakuje, a przykładem są choćby https://www.domoweklimaty.pl/.

Energooszczędność jak najbardziej na czasie

Jeszcze jedną dość pozytywną zmianą, jaka wynika poniekąd z oszczędności, a trochę z faktu wciąż zmieniających się przepisów, jest stawianie na energooszczędność. Oczywiście technologie są różne i nie zawsze są fundusze, aby pozwolić sobie na wybudowanie tak zwanego domu pasywnego, który zużywa znikomą ilość energii, jednak zawsze też inwestorzy starają się myśleć o tym, aby w jakiś sposób zmniejszyć przyszłe wydatki związane choćby z ogrzewaniem. Pomóc mogą na przykład dobrej jakości materiały, czy odpowiedni system wentylacji. Nie bez znaczenia jest również wybór rodzaju ogrzewania. Przoduje gazowe oraz na paliwa stałe, natomiast zauważalny jest wzrost pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, poprzez montowanie pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych.

Jak budujemy?

Wracając jednak do samej bryły oraz stylu domów, rzeczywiście widoczny jest wzrost ilości projektów nowoczesnych. Lubimy podążać za nowinkami i nowymi trendami, a trzeba powiedzieć, że wiążą się z tym też ciekawe rozwiązania, jak na przykład odwodnienie ukryte w elewacji, czyli schowane rynny oraz rury spustowe, co całkowicie zmienia klimat budynku. Dzięki temu można jeszcze bardziej pobawić się samą formą. Natomiast domy w stylu nowoczesnym mają także tę zaletę, że wpuszczają do środka sporo naturalnego światła. Duża ilość przeszkleń, pomimo iż podraża całą inwestycję, to jest kwestią priorytetową dla wielu osób, które wyprowadzając się z głośnego i zatłoczonego blokowiska, chcą poczuć większy kontakt z naturą. Spore, powiększone okna, jak najbardziej to umożliwiają, ponieważ wychodzą często na ogród, który niemalże łączy się ze strefą mieszkalną.

Nowocześnie i oszczędnie?

Z kolei nie wszystkie rozwiązania, które stosujemy muszą, kosztować więcej, ponieważ równocześnie decydujemy się na takie kroki, które z drugiej strony mocno obniżają koszty. Inwestorzy już bardzo rzadko uwzględniają w planach piwnicę, której budowa pochłania niemal tyle środków, co dodatkowe piętro. Z kolei kształt dachu zazwyczaj jest jak najprostszy, dwuspadowy, bez specjalnych udziwnień. Podobnie jest z balkonami, które zwiększają wydatki, a z których rezygnujemy na rzecz tarasu na poziomie parteru, który doskonale spełnia swoje zadanie.

Chęć przeniesienia się z bloków do własnego domu z ogródkiem wynika z różnych pobudek. Na przykład z chęci spełnienia marzeń, poszukiwania większego spokoju, a może być również efektem racjonalnych wyliczeń wskazujących na to, że niemalże w cenie mieszkania na osiedlu wybudujemy sobie cały dom dla siebie. Niezależnie jednak od przyczyn trzeba podejść do tematu na chłodno. Jeśli wiele spraw trzyma nas oraz nasze dorastające pociechy nadal w mieście i czeka nas codzienne stanie w korkach, to warto zastanowić się nad sensem takiej przeprowadzki na wieś. Może w takim wypadku dobrze będzie dołożyć trochę pieniędzy i zakupić mniejszą działkę gdzieś w mieście. Lepiej nie dopuścić do sytuacji, w jakiej nasze spełnione marzenie staje się przyczyną niekończących się frustracji i problemów.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto