Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakiej Warszawy chcą mieszkańcy? Deweloper sonduje, nim rozpocznie budowę

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / BIG
Jak powinno wyglądać miasto przyszłości? Pyta o to deweloper, który wkrótce stworzy wielki kompleks przy Towarowej. Propozycje mieszkańców mają zostać uwzględnione w projekcie realizowanym przez jedną z najlepszych na świecie pracowni architektonicznych.

Najpierw badania, pytanie o zdanie mieszkańców, a potem budowa. Tak chce działać projektant Towarowej 22 na Woli. Pracownia BIG, zatrudniona przez Echo Investment do zagospodarowania ostatniego tak dużego kwartału w nowym biznesowym centrum (6,5 ha), zapytała mieszkańców o teren przeznaczony pod nową inwestycję.

W badaniu przeprowadzonym przez Agencję SW Research (na 887 osobach) wyszło, że lubimy tereny zielone np. parki/lasy (26,9 proc.), a także bulwary i tereny nad Wisłą (16,5 proc.). Wśród ulubionych miejsc warszawiaków są także Łazienki Królewskie (15,7 proc.), Stare Miasto (12,6 proc.) oraz Pole Mokotowskie (12,6).

W pytaniu o „miasto przyszłości” padały odpowiedzi, że powinno być zielone, dobrze skomunikowane oraz czyste. Z resztą z całego badania wyłania się obraz mieszkańca, który ceni ciszę i spokój znacznie bardziej niż ofertę rozrywkową miasta. Okolice Towarowej nie dla wszystkich dobrym miejscem do życia. Brakuje zieleni, miejsc do spędzania czasu z rodziną. Ankietowanym nie podoba się, że Towarowa stała się "przelotówką", a miejsce to jest często zakorkowane. Jako odpowiedź na to pojawia się pomysł stworzenia woonerfu, czyli ulico-deptaku. Takie rozwiązanie, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, zaaprobowało aż 72 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, badania przeprowadzono w sierpniu, jednak już w marcu zaprezentowano wstępną wizję projektu Towarowa 22. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli dewelopera, badania nie wpłyną na samą koncepcję kompleksu (czyli m. in. układ budynków, wysokość itp.), a na szczegóły dotyczące ich zagospodarowania.

- W BIG zaczynamy pracę nad każdym projektem od przeprowadzenia solidnej analizy, zebrania możliwie największej ilości danych na temat miejsca, w którym chcemy coś stworzyć. Nie inaczej było w przypadku Towarowej. Mnóstwo czasu poświęciliśmy na studiowanie historii Warszawy, a w szczególności Woli – mówi Cat Huang z pracowni BIG Architekcts, która odpowiada za warszawski projekt.

Kiedy ruszy budowa?

W marcu na prestiżowych targach we francuskim Cannes deweloper – Echo Investment – zdradził, jak będzie wyglądać teren po centrum handlowym Jupiter. Towarową 22 projektuje renomowana pracownia Bjarke Ingelsa, jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów.

Na Woli, w odróżnieniu od okolicznych inwestycji, Echo nie zbuduje wieżowców, a budynki wysokie na maksymalnie 55 metrów. Większość kompleksu zajmą biura i handel. Resztę rozdzielono między rozrywkę (planowane jest m. in. kino festiwalowe), mieszkania i gastronomię. Największe wrażenie robi projekt budynku wzdłuż Towarowej. Jest on przecięty na wysokości 20 metrów, gdzie architekci włożyli park, który - na wysokości - ciągnąć się będzie na wschód, w kierunku Miedzianej.

Więcej o Towarowej 22 pisaliśmy tutaj.

Obecne trwają prace nad szczegółowym planem budowy, która może ruszyć dopiero, gdy miasto przyjmie miejscowy plan zagospodarowania okolicy ronda Daszyńskiego (a konkretnie „rejonu Twardej C”). Ratusz planuje go uchwalić jeszcze w tym roku. Później będzie trzeba jeszcze wyburzyć centrum handlowe Jupiter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto