Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Gajos będzie gościem toruńskiego festiwalu TOFIFEST

redakcja
redakcja
redakcja
Wielka osobowość polskiego teatru i filmu, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, odbierze 26 czerwca na Festiwalu Filmowym TOFIFEST Specjalnego Złotego Anioła za wkład w sztukę aktorską i niezależność twórczą.

Janusz Gajos (rocznik 1939) jest profesorem sztuk teatralnych i ośmiokrotnym zdobywcą nagród aktorskich na festiwalu w Gdyni, laureatem SuperWiktora, Złotych Orłów, Złotych Kaczek.
Zadebiutował jeszcze w szkole rolą Pietrka w filmie dla dzieci Panienka z okienka Marii Kaniewskiej (1964). Zaraz potem otrzymał od Konrada Nałęckiego propozycję zagrania głównej roli w serialu "Czterej pancerni i pies", który miał się okazać dla aktora zarówno szansą, jak i przekleństwem. Bohaterski dowódca walczącej z hitlerowskim najeźdźcą - u boku braterskiej Armii Radzieckiej - załogi czołgu "Rudy" 102, stał się prawdziwym idolem młodszej widowni.
Po roli Janka, która miała rzutować na dalszą jego karierę i na zawsze identyfikować aktora z rolą młodego czołgisty, szczęśliwie pozbył się tej etykiety. Stworzył wybitne kreacje filmowe, np. w telewizyjnym "Wahadełku" Filipa Bajona , "Ucieczce z kina >Wolność<" Wojciecha Marczewskiego, "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Szwadronie" Juliusza Machulskiego i filmie Marcina Ziembińskiego "Gdy rozum śpi" oraz w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego.
Spośród innych znaczących filmów w karierze Gajosa wymienić należy "Psy" Władysława Pasikowskiego, "Białego" Krzysztofa Kieślowskiego, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Limuzynę Daimler Benz" Filipa Bajona, "Łagodną" Mariusza Trelińskiego, "Czas zdrady" (widowisko TV Wojciecha Marczewskiego), "Egzekutor" Filipa Zylbera, "Ostatnia misja" Wojciecha Wójcika, który obsadził Gajosa również w III części telewizyjnego serialu "Ekstradycja", "Fuks", "To ja, złodziej", "Przedwiośnie"
Do najważniejszych spektakli w Teatrze TV, w których wystąpił Gajos, należą "Opowieści Hollywoodu" Hamptona, "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Bresana, "Kolację na cztery ręce" Barz'a, "Samobójcę" Erdmana oraz "Keana" Sartre'a.
Organizatorzy uzasadniają wybór w następujący sposób: "Jako jedna z niewielu osobowości filmowych był w stanie kilkakrotnie stać się idolem tłumów i za każdym razem pozbyć się metki, jaką usiłowano mu przyczepić. Był zarówno słynnym Jankiem Kosem z "Czterech Pancernych", jak i telewizyjnym Tureckim z "Kabareciku Olgi Lipińskiej". Za każdym razem wychodził zwycięską ręką zostając po prostu Januszem Gajosem, a nie kolejną postacią filmową".
W Toruniu Gajos będzie gościem specjalnym Gali Otwarcia Festiwalu 26 czerwca. Odbierze na niej specjalnego Złotego Anioła - nagrodę festiwalową - za wkład w sztukę aktorską oraz niezależność twórczą. Spotka się też z widzami w toruńskim Empiku w piątek 26 czerwca o 17.30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto