Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazz Jamboree 2019: John McLaughlin, Jean-Luc Ponty i Marc Ribot. Najmocniejsze punkty programu legendarnej warszawskiej imprezy

Wojciech Rodak
Wojciech Rodak
John McLaughlin & the 4th Dimension
John McLaughlin & the 4th Dimension Materiały prasowe
Program Jazz Jamboree 2019. John McLaughlin, Jean-Luc Ponty i Marc Ribot - to największe gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jamboree, który odbędzie się pod koniec października w Warszawie. Które z koncertów zapowiadają się najbardziej obiecująco? Poniżej dalsza część artykułu.

Jazz Jamboree 2018 zakotwiczył się w mojej pamięci za sprawą paru wspaniałych koncertów: pełnych wigoru Brytyjczyków z Ezra Collective, fenomenalnie bawiących się muzyką Marcina Maseckiego i Mike'a Marshalla, a także charyzmatycznego saksofonisty Idrisa Ackamoora i jego zespołu The Pyramids. Tegoroczna edycja Jazz Jamboree, która odbędzie się w dniach 24 października – 7 listopada, zapowiada się także interesująco. Oto pięć koncertów, w których pokładam szczególnie nadzieje.

1. John McLaughlin & the 4th Dimension

John McLaughlin bywa w Polsce regularnie. Raczej nikomu go nie trzeba przedstawiać - to żywa legenda jazzu. To wyświechtane określenie nie jest w jego przypadku ani trochę na wyrost. W swojej niemal 60-letniej karierze muzycznej brytyjski gitarzysta współpracował m.in. z Milesem Davisem (przy klasycznych już płytach fusion z lat 60/70 jak "In a Silent Way", "Bitches Brew", "Jack Johnson" i "On the Corner"), liderował jazz-rockowemu Mahavishnu Orchestra i formacji Shakti, a potem współtworzył Guitar Trio z dwoma wybitnymi wirtuozami - Paco de Lucią i Alem Di Meolą. Wiele jego płyt - jak "A Handful of Beauty" Shakti czy "Apocalypse" Mahavishnu Orchestra - to dziś klasyki. 27 października w Stodole usłyszymy go w towarzystwie muzyków z zespołu the 4th Dimension, z którymi nagrywa i koncertuje od przeszło dekady. Kto jeszcze nie słyszał McLaughlina na żywo, powinien to jak najszybciej nadrobić. Uraczy nas jazz-rockiem pierwszego sortu.

2. Marc Ribot „Songs Of Resistance”

Marc Ribot to amerykański jazzowy gitarzysta i kompozytor o światowej renomie. Jako sideman grywał z wieloma sławami, jak np. Diana Krall, Elvis Costello czy Marianne Faithfull. Jednak najbardziej cenię owoce jego wieloletniej współpracy z Tomem Waitsem (szczególnie płyty "Bad as Me" i "Orphans: Brawlers, Bawlers & Bastards"), a przede wszystkim Johnem Zornem (albumy Bar Kokhba Sextet "Lucifer: Book of Angels Volume 10" i "50th Birthday Celebration Volume 11" są wybitne!). 7 listopada w Bemowskim Centrum Kultury Ribot zagra repertuar ze swojej najnowszej płyty pt. "Songs of Resistance 1942-2018". Krążek, którego przekaz wymierzono przeciwko poczynaniom administracji Trumpa, zawiera reinterpretacje starych protest-songów jak np. pieśni włoskich partyzantów "Bella Ciao". Oryginalnie, na płycie, Ribotowi i jego muzykom towarzyszyli wokaliści jak np. Tom Waits, Fay Victor czy Me'Shell NdegéOcello. W Warszawie usłyszymy jedynie instrumentalne wersje utworów. Warto wspomnieć, że w ekipie Ribota znajduje się wybitny perkusista Chad Taylor, który często pojawiał się w Polsce wraz z "księciem" chicagowskiej awangardy jazzowej Robem Mazurkiem.

3. Get The Blessing

To świetny, acz chyba niezbyt znany w naszym kraju, kwartet jazz-rockowy rodem z Bristolu. Jego filarem, i ojcem-założycielem, jest perkusista Clive Deamer mający za sobą współpracę m. in. z trip-hopową grupą Portishead (można go usłyszeć na bestsellerowej płycie „Dummy”). W 2008 r. debiutancka płyta Get The Blessing, zatytułowana „All is yes”, nagrodzono w kategorii Album Roku BBC Jazz Awards. W Warszawie Brytyjczycy zaprezentują zapewne utwory z najnowszego albumu pt. „Bristopia”. Raz grają na nim ostrzej, w „Cellophant”, raz bardziej nostalgicznie, jak w „Not with standing”, ale zawsze ciekawie. Zresztą posłuchajcie Państwo sami.

4. Silent Witness: Mieko Miyazaki / Loup Barrow / Bond

Silent Witness to międzynarodowe trio tworzone przez trzy wybitne osobowości. Pochodząca z Tokio Mieko Miyazaki to wirtuozka koto, japońskiego odpowiednika cytry. Loup Barrow to francuski muzyk-eksperymentator, grający na instrumencie zwanym Cristal Baschet (którego konstrukcji nie podejmę się opisać; brzmi niczym organy o metalicznej barwie dźwięku). Wreszcie Radek „Bond” Bednarz to polski producent muzyczny i kompozytor znany m.in. z działalności w zespole Miloopa. Co wyjdzie z tego osobliwego mariażu? Mogą to już wiedzieć osoby, które były na koncercie Silent Witness na Before Eklektik Session we Wrocławiu we wrześniu tego roku. My dowiemy się dopiero 25 października.

5. Lucky Peterson & The Organizations feat. Tamara Tramell

Występ bluesowego piosenkarza i multiinstrumentalisty Lucky'ego Petersona będzie z pewnością najbardziej „lekkostrawną” pozycją podczas Jazz Jamboree 2019. Grający na gitarze i organach Hammonda artysta zaczął swoją karierę już w wieku pięciu lat – miliony Amerykanów zobaczyły go w popularnym programie „The Tonight Show” w stacji NBC (dziś ten program prowadzi Jimmy Fallon). W tym roku Peterson świętuje 50. rocznicę tych wydarzeń w aurze legendy bluesa. Czy zasłużenie? Będzie nam to mógł udowodnić wieczorem 26 października w klubie Stodoła. Mam nadzieję, że zagra jak najwięcej kawałków ze swojej najnowszej płyty „Tribute to Jimmy Smith”.

PROGRAM JAZZ JAMBOREE 2019

24 października/ godz. 19/ Klub Stodoła

Kuba Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi
Ralph Alessi – trąbka
Kuba Więcek – saksofon
Mateusz Gawęda – fortepian
Max Mucha – kontrabas
Moritz Baumgärtner – perkusja

Spice of Life Trio: Jamaaladeen Tacuma/Artur Majewski/Vasco Trilla
Jamaaladeen Tacuma – bass guitar, vocals
Artur Majewski – trumpet, electronics, vocals
Vasco Trilla – percussionist, vocals

Get The Blessing
Clive Deamer – perkusja
Jim Barr – bas
Pete Judge – trąbka
Jake McMurchie – saksofon

25 października/godz. 19/Klub Stodoła

Silent Witness: Mieko Miyazaki / Loup Barrow / Bond
Mieko Miyazaki – koto
Loup Barrow – cristal baschet, hang, percussion
Bond – bass, acoustic instruments, electronics

Marek Napiórkowski „HIPOKAMP” feat.Mino Cinelu i Adam Pierończyk
Marek Napiórkowski – gitary
Jan Smoczyński – instr. klawiszowe
Paweł Dobrowolski – perkusja
Adam Pierończyk – saksofony
Mino Cinelu – instr.perkusyjne

EABS feat.Tenderlonious
Marek Pędziwiatr – instr. klawiszowe, vocals
Paweł Stachowiak – gitara basowa
Jakub Kurek – trąbka
Olaf Węgier – saksofon tenorowy
Marcin Rak – perkusja
Spisek Jednego – sample & perkusjonalia
gość specjalny Tenderlonious – saksofon sopranowy, flet

26 października/ godz. 19/ Klub Stodoła

Melissa Aldana Quartet
Melissa Aldana – saksofon tenorowy
Lage Lund – gitara
Pablo Menares – bass
Kush Abadey – perkusja

Mélanie De Biasio
Melanie de Biasio: Wokal, flet
Aarich Jespers: perkusja, instrumenty perkusyjne
Axel Gilain: kontrabas, bas, gitara, chóry
Matthieu Van: fortepian, syntezator, chóry

Lucky Peterson & The Organizations feat.Tamara Tramell

27 października/godz. 19/Klub Stodoła

Jean – Luc Ponty „The Atlantic Years”
Jean Luc Ponty – skrzypce
Jean Marie Ecay – gitara
William Lecomte – keyboard
Guy Nsangué Akwa – bas
Damien Schmitt – perkusja

John McLaughlin & the 4th Dimension
John McLaughlin – guitar
Gary Husband – keyboards, drums
Etienne Mbappe – bass
Ranjit Barot – drums

7 Listopada/godz. 19/Bemowskie Centrum Kutury

Marc Ribot „Songs Of Resistance”
Mark Ribot – guitar
Nick Dunston – bass
Chad Taylor – drums
Jay Rodriguez – sax, flute

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto