Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z największych głazów na Mazowszu pod warszawską kamienicą (ZDJĘCIA)

Julita Pszczółka
ogromny głaz przy ul. Próżnej
ogromny głaz przy ul. Próżnej Polskapresse
Na budowie parkingu przy ulicy Próżnej robotnicy odkopali olbrzymi głaz. Potencjalna atrakcja turystyczna nie będzie mogła być niestety wydobyta w całości. Jednak już od poniedziałku będzie można zobaczyć jego część w Muzeum Geologicznym.

Głaz znaleziony został przez robotników pracujących przy budowie na ulicy Próżnej. Jest to nowa inwestycja firmy Warimpex AG, która planuje odremontowanie starych kamienic i przekształcenie ich w luksusowe biurowce. Do istniejących budynków ma być dostawiona nowa bryła, pod którą firma zamierza wybudować parking podziemny. To właśnie tutaj odnaleziony został nieprawdopodobnie dużych rozmiarów głaz.

Archeolodzy ostatecznie potwierdzili, że Reduta Ordona znajdowała się na Ochocie, a nie na Woli

O całej sprawie inwestor powiadomił ratusz. O pomoc ze strony miejskiego Biura Ochrony Środowiska zostało poproszone Muzeum Ziemi, które wykonało dokumentacje i pobrało próbki głazu. Dzisiaj odbyła się inspekcja z Państwowej Służby Geologicznej. - Głazy kantowe nie są ciekawostką z naukowego punktu widzenia. Na Mazowszu trwa wiele prac i badań makroskopowych, które pomagają określić drogi transportu lodowcowego – mówi pan Mirosław Rutkowski, Rzecznik Prasowy Polskiego Instytutu Geologicznego. Jednak tym, co szczególnie wyróżnia odnaleziony głaz jest jego rozmiar oraz forma granitoidu – wyjaśnia.

Czytaj także: Gmina Kwidzyn: Archeologiczne odkrycie nie opóźni budowy mostu

Obecnie wiadomo, iż niemożliwe byłoby wydobycie głazu w całości. Waży on bowiem ok. 50 ton i brak jest odpowiedniego dźwigu, który byłby w stanie unieść znalezisko i równocześnie zmieściłby się na tyłach kamienic. Decyzję o rozkruszeniu głazu podjęły władze administracyjne po konsultacji z naukowcami – głaz został rozbity na kawałki tradycyjną metodą. - Wywiercono otwory a do środka został wtłoczony specjalny płyn, pęczniejący pod wpływem wody – mówi pan Mirosław Rutkowski. Dzięki temu nie było konieczne zastosowanie środków wybuchowych.

- Podobne przypadki zdarzają się dosyć często. Funkcjonuje bowiem specjalne Pogotowie Geologiczne, gdzie można zgłaszać zagadkowe znaleziska, by ekipa naukowców mogła zbadać ich faktyczną wartość. Prowadzimy też rejestr głazów – informuje pan Rutkowski - największy do tej pory głaz w Warszawie został odnaleziony w 1938 roku i ważył około 30 ton. Obecnie znajduje się on przed naszym Instytutem – dodaje.

Pozostałości cennego znaleziska zostaną odpowiednio zabezpieczone a w poniedziałek największa jego część trafi do lapidarium, zaś pegmatyt do Muzeum Geologicznego.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto