Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Grygorczuk i jego rzeźby

Ewika
Ewika
Fot. : http://www.muzeum.bialystok.pl/
Fot. : http://www.muzeum.bialystok.pl/ Ewika
Do końca lutego 2011 r. w Muzeum Podlaskim w Ratuszu można oglądać rzeźby Jerzego Grygorczuka. Wystawa została zorganizowana z okazji 40-lecia twórczości artysty.

Pełne ekspresji rzeźby budują wyrazisty portret artysty  bezkompromisowego  i wrażliwego, który z niezrównaną pasją  wyraża swój sprzeciw na szerzenie się zła, obłudy i głupoty. Każda rzeźba jest ironicznym komentarzem jakiegoś zdarzenia czy postępku.
Prezentowane na wystawie rzeźby wykonane są z różnych materiałów: kamienia, metalu,drewna, większość w charakterystycznych dla twórczości artysty ostrych kolorach. Często w rzeźbach można dostrzec umieszczone przedmioty, które ludzie wyrzucają na śmietnik (muszelki, śrubki, sprężyny stare zegarki, widelce, banknoty, itp.).
Warto zarezerwować więcej czasu na dokładne obejrzenie wystawy, bo każda rzeźba jest jedyna w swoim rodzaju i  często dopiero po dokładnym obejrzeniu widać detale, które na pierwszy rzut oka nie są dostrzegalne.
Mnie rzeźby zachwyciły trafnością, z jaką komentują wydarzenia z życia Polski czy regionu - zarówno materiał, forma jak i detale są idealnym odzwierciedleniem nazw, jakie swoim dziełom nadał artysta.
Jerzy Grygorczuk urodził się w 1944 roku w Białymstoku. Ukończył Liceum Plastyczne w Supraślu, a następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeki. Obecnie jest pracownikiem Katedry Architektury Wnętrz Politechniki Białostocki. Przez wszystkie lata od ukończenia studiów pracuje w swoim zawodzie – rzeźbiarza.
Jerzy Grygorczuk projektuje i realizuje pomniki, ołtarze, kaplice, rzeźby sakralne, detale architektoniczne, płaskorzeźby, medale, plakiety oraz obiekty kameralne. W Białymstoku i regionie można spotkać wiele dzieł artysty,  m.in. Droga Krzyżowa w Narewce, rzeźby sakralne w Kościele w Stolnikach, tabernakulum i ołtarz w kościele Św. Jerzego w Białymstoku, Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r. , Pomnik Orła Białego w Tykocinie, Pomnik Marszałka Piłsudskiego w Sokółce, rzeźba Bazyliszka przy ul. Warszawskiej w Białymstoku, płaskorzeźba Dżigi Wiertowa, realizacja plakiety Ojcu Świętemu "Honorowy obywatel Białegostoku", realizacja popiersi dyrygentów Filharmonii Białostockiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto