Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jerzy Trela. Monologi” w programie 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych

wiadomosci24
W niezwykłym wydarzeniu będą mogli wziąć udział widzowie 34. WST. W scenerii Kościoła Pokamedulskiego na warszawskich Bielanach zabrzmią wielkie monologi polskiej literatury. Przypomni je Jerzy Trela, z towarzyszeniem muzyki Zbigniewa Preisnera.

Pomysłodawcą spektaklu jest kompozytor Zbigniew Preisner, który namówił Jerzego Trelę do zapisu tekstów, wielokrotnie przez aktora Starego Teatru wygłaszanych. "Wreszcie mamy możliwości techniczne, które pozwalają nam przypomnieć i utrwalić wielkie teatralne role Jerzego Treli" - tłumaczył Preisner swoją inicjatywę w rozmowie z Jolantą Drużyńską. „Skoro Jurek te teksty pamięta i mówi je pięknie, musiałem go na to namówić”.

I tak powstał aktorski "portret wielokrotny" Jerzego Treli, na który składają się najsłynniejsze polskie monologi romantyczne i neoromantyczne. Na scenie zobaczymy Konrada z "Wyzwolenia", Adolfa z III cz. Dziadów i Samuela z "Sędziów" Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Usłyszymy też "Fortepian Szopena" Norwida i Wielką Improwizację Konrada z "Dziadów”, którą Jerzy Trela wygłaszał w słynnym spektaklu w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie w 1973 roku.

Teksty dopełnia muzyka Zbigniewa Preisnera, o której pisała w recenzji Jolanta Drużyńska: "Raz jest tłem, raz kontrapunktem, raz dopełnieniem czy rozwinięciem genialnych tekstów polskich poetów. Liryczna, gdzie trzeba i mocna, gdy tego dramat postaci wymaga. Świetna kompozycja bez zbędnych ozdobników, ascetyczna i w doskonałym wykonaniu: grających na organach multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka, krakowskiego pianisty Konrada Mastyło, męskiego chóru z Krakowa, dopełniona przejmującym czystym śpiewem portugalskiej pieśniarki fado Teresy Salgueiro".

Jak zaznaczał w rozmowie z Polskim Radiem reżyser spektaklu, Krzysztof Jasiński, szef teatru STU, wspaniałe monologi zebrane w pewną całość są "nie tylko perłą literacką, aktorską, czy perłą kultury narodowej, ale niosą jakieś przesłanie, które nasze pokolenie ( a ja jestem rówieśnikiem Jerzego Treli ) chciałoby przekazać następnym". Tym przesłaniem, jak mówił Jasiński, jest wyjaśnienie, że to wolność jest największą wartością, o którą tak długo musieliśmy zabiegać.

Występuje Jerzy Trela
Pomysł spektaklu, muzyka i dyrygent: Zbigniew Preisner
Śpiew: Teresa Salgueiro
Muzycy: Moog: Józef Skrzek, Organy Hammonda: Konrad Mastyło, Chór: Piotr Łykowski, Sławomir Biernat, Józef Dwojak, Kamil Barczewski, Stanisław Drużkowski, Marek Półtorak
Dźwięk: Firma Fotis Sound
Reżyseria dźwięku: Leszek Kamiński

14 kwietnia, godz. 20:00
KOŚCIÓŁ POKAMEDULSKI, ul. Dewajtis 3, Las Bielański

Zobacz więcej:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto