Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już gotowy projekt rewitalizacji Chłodnej

gonzo19
gonzo19
Zielony skwer i upamiętnienie tragicznej historii Żydów z Getta Warszawskiego. Ulica Chłodna ma się stać reprezentacyjną częścią Woli. Dzielnica przeznaczy na rewitalizację 12 mln zł.

– O rewitalizacji ul. Chłodnej mówiło się już od wielu lat. Dzisiaj marzenia stają się rzeczywistością. Trafił do nas projekt, który przywróci Chłodnej jej przedwojenny charakter – powiedział we wtorek na konferencji Marek Lipiński, wiceburmistrz Woli.

Urząd wspólnie z architektami przedstawił projekt rewitalizacji ul. Chłodnej i Elektoralnej. Wykorzystując m.in. zdjęcia ulicy z okresu przed i z czasów okupacji hitlerowskiej, projektanci postanowili odtworzyć historyczny charakter tej części miasta.

Chłodna będzie rewitalizowana na odcinku od ul. Jana Pawła II aż do Rogatek Wolskich. Pierwszy odcinek do ul. Żelaznej ma być gotowy do końca przyszłego roku. W budżecie na rewitalizację jest już zarezerwowawnych 12 mln zł.

Plan jest ambitny. Projekt zakłada m.in. przeniesienie części kostek, którymi wyłożone są Chłodna i Elektoralna, na skwer z kościołem pw. Karola Boromeusza. Obie ulice mają stać się traktem, gdzie najważniejsi będą piesi.

Zmieni się organizacja ruchu na Chłodnej

– Chłodna będzie zwężona do dwóch pasów ruchu, reszta będzie służyła uporządkowaniu parkowania, bo teraz panuje tu chaos. Samochody parkują niekiedy nawet w trzech rzędach – wyjaśnia Zbigniew Pietrzyk, generalny projektant rewitalizacji Chłodnej.

Ulica Biała wzdłuż pierzei budynku Chłodna 18 ma być wyłączona z ruchu samochodowego. Zamiast tego mają tam powstać ogródki restauracyjne, miejsca do handlu i na kiermasze. W strefie pomiędzy kościołem a arkadami budynku Elektoralna 28, aż do wlotu Białej, mają być organizowane stałe wystawy plenerowe.

Dzielnica nie chce jednak pozbywać się z tego terenu samochodów. Na odcinku Żelaznej do Towarowej mają powstać nowe miejsca parkingowe. Wymienione zostaną też tory tramwajowe na Chłodnej, tak aby mogły po nich stale kursować tramwaje konne.

Ulica Chłodna jak przed wojną

Skwer między Elektoralną a Chłodną ma pozostać praktycznie bez drzew, aby elewacja kościoła była lepiej widoczna. Jednak wzdłuż całej ulicy pojawi się więcej zieleni. Całość ma dopełniać stylowe oświetlenie za pomocą latarń pastorał, stylizowanych na lata 20. XX w.

Za pomocą czerwonego klinkieru wzdłuż Chłodnej ma być zaznaczona linia dawnych kamienic zniszczonych podczas wojny. Kamiennymi krawężnikami mają być też zaznaczone nieistniejące już wjazdy do zburzonych kamienic.

Najważniejszą częścią rewitalizacji ma być zaznaczenie miejsca, gdzie stała kiedyś kładka łącząca Małe i Duże getto, na skrzyżowaniu ul. Chłodnej i Żelaznej. – Kładka to jeden z symbolów getta warszawskiego, znana na całym świecie – podkreślił Tomasz de Tush-Lec, współautor projektu rewitalizacji Chłodnej.

W miejscu gdzie stała kładka ma być zaznaczone przejście dla pieszych oraz miejsce gdzie znajdowały się schody prowadzące na kładkę. Po obu stronach ul. Chłodnej staną specjalne słupy. Łączyć je mają światłowody symbolizujące kładkę.

Na specjalnych ekranach zawieszonych na słupach wyświetlane będą cienie symbolizujące Żydów przechodzących pomiędzy Małych i Dużym Gettem. Niżej mają być puszczane slajdy z muzyką i zdjęciami z okresu istnienia Getta Warszawskiego.

Zobacz projekt rewitalizacji ul. Chłodnej - duże plansze:

02_CHLODNA_PLANSZA_CALA.jpg
03_CHLODNA_PLANSZA_FR2(2).jpg
04_CHLODNA_PLANSZA_FR1.jpg
05_CHLODNA_PROJ_MASZTOW.jpg
06_CHLODNA_PROJ_MASZTY_WIDOK.jpg
07_CHLODNA_PRZEKROJ_PODLOZNY.jpg
08_CHLODNA_PRZEKROJ_POPRZECZNY.jpg


Zobacz również:
Rewitalizacja placu Grzybowskiego
Park fontann wyrośnie na Podzamczu [wideo]
Nowy park Szymańskiego i skwer Apfelbauma

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto