Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie Łodzi i Warszawy

redakcja
redakcja
Dlaczego dwa tak ogromne w skali Polski miasta jak Warszawa i ...
Dlaczego dwa tak ogromne w skali Polski miasta jak Warszawa i ... archiwum MM Łódź
Dlaczego dwa tak ogromne w skali Polski miasta jak Warszawa i Łódź nie współpracują? W piątek w stolicy odbyła się debata z prezydentami obu miast, której celem było ich zbliżenie.

Związek Łodzi z Warszawą od zawsze był trudny - Łódź często odnosiła się do Warszawy z niechęcią, zarzucając jej wysysanie najzdolniejszych mieszkańców. Warszawa do Łodzi - z chłodną obojętnością. Tym bardziej, że czasy kryzysu Łodzi przypadły na okres największego rozkwitu Warszawy. Czy Łódź powinna przestać bać się Warszawy? Czy Warszawa powinna zainteresować się dziedzictwem Łodzi? Dlaczego Warszawie powinno zależeć na tym, by Łódź znowu stała się pulsującą życiem metropolią? Na te pytania odpowiadali uczestnicy piątkowej debaty z cyklu Miasto 2.0 - Warszawskie Latające Spotkania Strategiczne.

Instytut Obywatelski i DuoPolis, inicjujące rozmowy, zaprosiły do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na rozmowę "Łódź w Warszawie" prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, prezesa Fundacji Ulicy Piotrkowskiej prof. Marka Janiaka i wykładowcę School of Architecture & Design w Plymouth.

Dobry grunt do zmian

- Ja bym nie powiedziała, że Łódź boi się Warszawy. To raczej odrobina zazdrości. A od zazdrości rodzi się strach i niechęć - odpowiadała na pytanie Joanny Klusiak, moderatorki dyskusji, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Powód to lata, gdy nasze miasto żyło w cieniu stolicy. Trochę zazdroszczę Warszawie, że potrafiła lepiej, szybciej, więcej. Ale dzięki temu, że miasta leżą tak blisko siebie, Łódź stała się intelektualnym i kadrowym zapleczem Warszawy.

- W Łodzi boją się Warszawy, Warszawa nienawidzi Łodzi - przyznał Marek Janiak. - To jakaś absurdalna sytuacja. Dlaczego dwa tak ogromne w skali Polski miasta nie współpracują?

- Czas pójść dalej. Dwie Hanki żądzą tak bliskimi miastami, moja rodzina ma silne związki z Warszawą, a rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz z Łodzią. To bardzo dobry grunt do współpracy - mówiła Zdanowska.

Warszawsko-łódzkie duopolis?

- Będą spotkania robocze, chcę byśmy wspólnie wydawali środki unijne, mieli bilet, który pozwoli poruszać się po obu miastach i między nimi - przeszła do konkretów Hanna Gronkiewicz-Waltz.**

Prezydent stolicy zapowiedziała też wspólne projekty kulturalne z Łodzią podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, z których niedawno odpadła Łódź. Jeśli stolica wygra, działania obu miast na polu kultury mają być jeszcze ściślejsze.

- Ja nie jestem taka, żeby cieszyć się, że Kowalskiemu zdechła krowa. Wolę kupić drugą krowę razem z Kowalskim - podsumowała żartem.

"Nie bójcie się myśleć odważnie"

- Cieszę się, że między tymi miastami jest dyskusja "jak", a nie "czy" współpracować. Na Śląsku, skąd pochodzę, od lat nie mogą dogadać się co do wspólnego biletu. Jeśli panie zrobią to szybko, to zawstydzą tamte miasta - parafrazował hasło popularnej reklamy Krzysztof Nawratek. - Warszawa nie ma wyjścia. Jeśli chce budować silny region to musi to robić z Łodzią. Zachęcam wszystkich, także polityków, do szukania własnej drogi, by nie bali się myśleć odważnie - dodał.

Nawratek podkreślał, że wzorem dla polskich aglomeracji nie powinny być zachodnie miasta, a wschodnie. Dalekowschodnie i ogromne, jak Szanghaj, Tokio czy Pekin. Według profesora mieszkańcy powinni mieć prawo zapuszczać korzenie w wielu miejscach. W opozycji do Hanny Gronkiewicz-Waltz, która śladem europejskich miast stawia przede wszystkim na kulturę, wskazuje, że idealistyczne patrzenie jest niebezpieczne, a bazą powinny być sprawy społeczne.

Debatujmy, bo mamy prawo do miasta

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko warszawiaków, ale i łodzian, który przyjechali do stolicy specjalnie dla rozmowy o współpracy obu miast.

"Łódź w Warszawie" to pierwsza z cyklu kilku debat Miasto 2.0 - Warszawskie Latające Spotkania Strategiczne, którym patronuje portal MM Moje Miasto Warszawa.

Kolejne spotkania:

- "Łódź w Warszawie", 18 lutego 2011 o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3
- "Niezależni w polityce - co dalej?", 28 lutego 2011 o godz. 18.30, Kawiarnia Ogrody, Mariensztat 21a
- "Wielkomiejsko nie musi oznaczać drogo", 10 marca 2011 o godz. 19.00, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto