Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteś w ciąży? Nie zwlekaj. Zgłoś się do położnej rodzinnej

Redakcja
służba zdrowia  Zaledwie trzy procent kobiet wie, że od 21. ...
służba zdrowia Zaledwie trzy procent kobiet wie, że od 21. ... sxc.hu
Zaledwie trzy procent kobiet wie, że od 21. tygodnia ciąży przysługują im bezpłatne spotkania edukacyjne z położną. Świadomość w tym zakresie ma podnieść ogólnopolska kampania „Po prostu położna”, która 15 lutego dotrze również do Bydgoszczy.


Warsztaty z położną, przyjdź i poznaj swoje prawa

Rozmowa z Mirosławą Uczyńską mgr położnictwa, specjalistą pielęgniarstwa rodzinnego, instruktorem szkoły rodzenia

- Bezpłatna edukacja kobiety w ciąży? Przyznaję, że słyszę o tym pierwszy raz.

-To tak, jak większość kobiet. Obecność położnej rodzinnej kojarzona jest przede wszystkim z opieką poporodową. Tymczasem zgodnie ze standardami, które obowiązują już od, bagatela, trzech lat, od 21. tygodnia ciąży każdej kobiecie przysługuje bezpłatna edukacja przedporodowa. Spotkania z położną odbywają się raz w tygodniu w okresie pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży, a od 32. tygodnia ciąży - dwa razy w tygodniu. Świadczenie to w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, jak sama pani zauważa, niewiele kobiet zna swoje prawa. Stąd właśnie pomysł na kampanię.

- Mówimy o edukacji podczas ciąży.

-Tak. Są to edukacyjne spotkania przygotowujące kobietę do porodu. Oczywiście ciążę prowadzi ginekolog, ale niekiedy brakuje mu czasu na to, aby w trakcie wizyt poruszać kwestie związane z edukacją. Dlatego właśnie zdarza się, że kobieta nie ma sposobności, aby zapytać o wszystko, co ją interesuje. Czasami na przeszkodzie stoi też wstyd, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Co innego, gdy swoje wątpliwości może przedyskutować z inną kobietą.

- Na czym polega nauka prowadzona przez położną rodzinną?

-Jest to przygotowanie do porodu rodzinnego, aktywnego, do karmienia piersią, do opieki nad noworodkiem. Wprowadziłam również naukę samobadania piersi, czyli elementy promocji zdrowia. Edukacja dostosowana jest do indywidualnych potrzeb ciężarnej. Wiadomo bowiem, że inne będzie miała kobieta w pierwszej ciąży, a inne taka, która spodziewa się kolejnego dziecka. Podczas spotkań przygotowujemy również plan porodu - wizję porodu, jaki chciałaby mieć kobieta.

- To znaczy?

-Na przykład, czy chce rodzić w obecności męża, jakie środki przeciwbólowe wybiera, jaka jest jej decyzja w kwestii karmienia dziecka, w jakiej pozycji chce rodzić. Na podstawie zdobytej podczas spotkań wiedzy, możliwe jest ułożenie takiego planu. Trudno byłoby to zrobić bez odpowiedniej edukacji. Nie każda kobieta wie na przykład, jak wygląda poród w pozycji wertykalnej. Gdy wiem już, jaką wizję porodu ma ciężarna, dostosowuję ją do realiów, czyli do warunków danego miasta i funkcjonujących w nim oddziałów położniczych.

- Zatem jak ważne jest przygotowanie przedporodowe?

-Wszystkie badania pokazują, że kobieta przygotowana wcześniej do karmienia naturalnego, po urodzeniu dziecka karmi je piersią bez większych przeszkód. Co ważne - robi to długo. Natomiast jeśli przygotowania brakuje, przy pierwszym problemie z laktacją poddaje się. Dzięki zdobytej wcześniej wiedzy, znaczniej lepiej radzi sobie z porodem, wie, w jaki sposób złagodzić ból porodowy. W grupie pań przygotowanych do porodu odsetek porodów siłami i drogami natury jest znacznie większy, mniej jest porodów zabiegowych i cięć cesarskich.

- Dlaczego mówimy o spotkania od 21. tygodnia ciąży?

-To najlepszy czas na rozpoczęcie tego typu edukacji. Początki ciąży nierzadko wiążą się z dolegliwościami jak choćby wymioty czy nudności.

- Położna rodzinna towarzyszy też podczas porodu?

-Nie. Gdy kobieta trafia do szpitala, opiekuje się nią personel szpitalny. Ale powtarzam - jest to już kobieta wyedukowana. Jej wiedza może przełożyć się na piękniejszy poród. Natomiast gdy opuszcza szpital, położna do niej wraca - tym razem do pomocy w opiece poporodowej.

- W jaki sposób wybiera się położną rodzinną?

-Na podstawie deklaracji, czyli tak, jak w przypadku wyboru lekarza rodzinnego. Przy czym dodam od razu, że pacjentka może należeć do jednej przychodni, ale z innej wybrać sobie położną. Nic nie stoi na przeszkodzie.

- Czy w spotkaniach mogą brać udział mężczyźni?

-Nie tylko mogą, ale biorą. To bardzo ważne, ponieważ panowie dowiadują się, jaka jest ich rola podczas porodu i łatwiej wchodzą w role rodzicielskie.

Rozmawiała Marta Pieszczyńska

Warsztaty w ramach kampanii „Po prostu położna” odbędą się 15 lutego w hotelu „Brda”. Początek - godzina 12. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.poprostupolozna.pl.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto