Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeziorko Czerniakowskie wysycha. Aktywiści i mieszkańcy alarmują: czasu jest coraz mniej. Ratusz reaguje

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Jeziorko Czerniakowskie
Jeziorko Czerniakowskie Krystian Dobuszyński
Jeziorko Czerniakowskie wysycha - alarmują aktywiści oraz mieszkańcy Warszawy, którzy uwielbiają spędzać wolne chwile przy popularnym akwenie usytuowanym na stołecznej Sadybie. W sprawę zaangażowały się władze miasta, które rozpisały przetarg na koncepcję zasilania jeziora z wód opadowych i roztopowych. Poprzednia tego typu próba zakończyła się fiaskiem.

Jeziorko Czerniakowskie to jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych w Warszawie. Choć położone jest na Sadybie, chętnie korzystają z niego mieszkańcy całej stolicy. Nic dziwnego - to świetne miejsce by popływać, odpocząć, a także wybrać się na rodzinny piknik. Niestety, coraz częściej słychać głosy, że brak odpowiednich działań Ratusza może doprowadzić do zniknięcia akwenu z mapy miasta.

Jeziorko Czerniakowskie

Jeziorko Czerniakowskie wysycha. Aktywiści i mieszkańcy alar...

Wszystko za sprawą wody, która systematycznie wycieka z jeziora. Jej stan obniża się w ekstremalnie szybkim tempie, a trwający kryzys klimatyczny tylko pogłębia problem. Okoliczni mieszkańcy wspólnie z aktywistami regularnie apelują do stołecznych władz o wszczęcie działań, które nie dopuszczą do wyschnięcia akwenu.

Czasu jest coraz mniej i jeśli działania nie zostaną podjęte szybko, to nie będzie czego ratować - mówi Jerzy Piasecki, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto-Ogród Sadyba w rozmowie z portalem Fakt24.

Ratusz: trwają prace, ogłosiliśmy przetarg

O powód wysychania popularnego stołecznego akwenu zapytaliśmy Justynę Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Jeziorko Czerniakowskie stanowi przykład starorzecza odciętego od Wisły tworzącego jedyny w swoim rodzaju układ wodny ciągnący się od ujścia jeziorka aż do Siekierek, na tarasie zalewowym Wisły. Od lat obserwujemy obniżanie się poziomu wody w jeziorku, czego przyczyną jest m.in. brak znaczącego zasilania wodami innymi niż opadowe, jak również brak możliwości wymiany wód. Powoduje to, że procesy sukcesji zachodzą w nim szybko. Przyczyną obniżania się poziomu wody w jeziorku jest także obserwowane obniżenie się zwierciadła wód gruntowych na terenie Warszawy oraz ograniczenie dopływu wód kanałem doprowadzającym wodę do Jeziorka, czyli Kanałem W. Kanał W zasilany jest wodami opadowymi i roztopowymi z terenów dolnego Mokotowa - mówi Justyna Glusman w rozmowie z naszym portalem.

Jeziorko CzerniakowskieKrystian Dobuszyński

Zmiany klimatyczne powodujące wzrost temperatury na terenach miejskich zwiększają parowanie, a mniejsze opady deszczów w ciągu roku ograniczają dopływy do jeziorka. Stąd w bilansie wód Jeziorka Czerniakowskiego obserwujemy zmniejszone wartości zasilania. W efekcie coraz większą powierzchnię zajmuje roślinność szuwarowa, obserwuje się stopniowe wypłycanie zbiornika. Dlatego też działania ukierunkowane na spowolnienie tego procesu mają duże znaczenie dla ochrony tego rezerwatu - dodaje.

Opady deszczu okresowo zwiększają dopływ, ale powodują również odpływ wód z jeziorka Kanałem Siekierkowskim w kierunku północnym. Aby ograniczyć ten odpływ i poprawić retencję zbiornika, DRW ZZW jako administrator Jeziorka, w maju bieżącego roku zamontował szandory na istniejącej zastawce przepustu ul. Wolickiej. W ten sposób nadmiar wód powstający okresowo w jeziorku po deszczu nie odpływa z czaszy zbiornika - wyjaśnia dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Justyna Glusman przypomina, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządzeniem nr 1497/2019 z 26 września 2019 roku powołał zespół do spraw ochrony Jeziorka Czerniakowskiego. Do jego głównych zadań należą:

  • identyfikacja, analiza i monitorowanie zagrożeń dla rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie
  • identyfikacja skutecznych i efektywnych działań, zarówno bieżących jak i długofalowych, które mogą być prowadzone na rzecz ochrony rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie
  • wypracowanie modelu realizacji i finansowania układu hydrologicznego zasilającego Jeziorko Czerniakowskie.
Jeziorko CzerniakowskieKrystian Dobuszyński

W ramach prac Zespołu prowadzone są również działania dążące określenia możliwości zasilania Jeziora Czerniakowskiego wodą w celu utrzymania właściwego poziomu zwierciadła wody w tym zbiorniku i zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju jego ekosystemu - dodaje Glusman.

Dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy poinformowała również, że w wyniku prac zespołu m.st. Warszawa ogłosiło przetarg na wykonanie "Koncepcji zagospodarowania i odprowadzenia wód opadowych i roztopowych dla obszaru Łuku Siekierkowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł i sposobu zasilania w wodę akwenu rezerwatu przyrody Jezioro Czerniakowskie”.

Termin składania ofert minął 30 czerwca 2021 roku. Jedyną firmą, która zdecydowała się na zrealizowanie inwestycji jest SAFEGE S.A.S. Wykonawca zażądał w zamian blisko 730 tysięcy złotych. Budżet jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotowego zamówienia, wynosi natomiast 787,2 tys. złotych brutto.

Warto podkreślić, że stołeczny Ratusz ma już za sobą jedną nieudaną próbę ratowania Jeziorka Czerniakowskiego. Pod koniec ubiegłego roku władze Warszawy także rozpisały przetarg na koncepcję zasilania akwenu z wód opadowych i roztopowych. Niestety, wówczas również zgłosił się tylko jeden ochotnik, a jego żądania finansowe (725 tysięcy złotych) przekroczyły budżet przeznaczony na inwestycję o 125 tys. zł.

Jeziorko Czerniakowskie - naturalne kąpielisko w centrum Warszawy

Jeziorko Czerniakowskie znajduje się niewiele ponad 8 kilometrów od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dojazd do kąpieliska jest bardzo dobry, dlatego warszawiacy chętnie korzystają z możliwości odpoczynku w tym niezwykłym miejscu usytuowanym na terenie Sadyby.

Jeziorko CzerniakowskieDamian Kujawa

Rezerwat przyrody został utworzony w 1987 roku. Obejmuje on ponad 47 hektarów, jednak samo jezioro liczy ok. 19,5 ha, jego długość wynosi ok. 1780 m, a maksymalna szerokość - 180 metrów. Średnia głębokość to 2,5 m, a maksymalna - 3,75 m. Odpływ wód odbywa się krytym kanałem uregulowanym zastawą na ul. Wolickiej. Popularne kąpielisko znajduje się w części południowej.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów. Część z nich, to pozostałość łęgu jesionowo-wiązowego i wierzbowo-topolowego. Florę wodną reprezentują, m.in. moczarka kanadyjska, rzęsa drobna, strzałka wodna, rogatek sztywny

W 2017 roku na brzegach jeziora mieszkało 60 gatunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną. W rezerwacie obserwowane są m.in. populacje mew, rybitw, szpaków, bączka, perkoza dwuczubego, czernicy, kuropatwy, potrzosa, wąsatki, czajki, słowika, trzciniaka, trzciniaczka i czapli siwej. Do stałych mieszkańców rezerwatu należą również: kos, remiz, pierwiosnek, piecuszek, rokitniczka, brzęczka, piegża, pliszka żółta, pokląskwa, tracz nurogęś, dymówka.

Wśród tamtejszej fauny możemy spotkać także reprezentantów płazów i gadów. Wśród pierwszych królują żaby trawne, a drugich - niejadowite zaskrońce. W jeziorze żyje z kolei ponad 60 gatunków bezkręgowców

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto