Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina znów wylądował Air Force One. Oto najsłynniejsza "latająca forteca" na świecie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina wyląduje "latająca forteca"
Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina wyląduje "latająca forteca" Archiwum Polska Press
We wtorek 21 lutego na warszawskim Lotnisku Chopina wyląduje Boeing Air Force One - legendarny samolot amerykańskich sił powietrznych, przewożący na swoim pokładzie urzędującego przywódcę Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Nazywany "latającą fortecą" czy też "podniebnym centrum dowodzenia" prezydencki Boeing VC-25, pozostanie w stolicy kraju do środy.

We wtorkowy poranek na warszawskim Lotnisku Chopina wyląduje samolot z amerykańskim prezydentem na pokładzie. Pobyt Joe Bidena w stolicy naszego kraju poprzedziła jego wizyta w Kijowie, gdzie spotkał się m.in. ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim. Podczas dwudniowej wizyty w Warszawie, głowa USA spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, weźmie udział w spotkaniu z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz wygłosi specjalne przemówienie w Arkadach Kubickiego.

Biden przyleci do stolicy najsłynniejszym prezydenckim samolotem na świecie, czyli Air Force One. Taki kryptonim nadawany jest każdej maszynie należącej do amerykańskich sił powietrznych, na pokładzie której znajduje się przywódca Stanów Zjednoczonych.

Poniżej prezentujemy informacje na temat Boeinga VC-25, nie bez powodu nazywanego często "latającą fortecą" czy też "podniebnym centrum dowodzenia".

W poniższej galerii prezentujemy zdjęcia samolotu prezydenta Stanów Zjednoczonych, wykonane podczas ostatnich wizyt w naszym kraju.

Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina wyląduje "latająca forteca"

Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina znów wylądował Ai...

Air Force One przyleci do Warszawy. Oto samolot prezydenta USA

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych posiadają aktualnie dwa samoloty, na pokładzie których może podróżować Joe Biden. Mowa o maszynach VC-25A, oznaczonych numerami 28000 i 29000. Są to zrobione na zamówienie i specjalnie przystosowane wersje cywilnych samolotów Boeing 747-2G4B Jumbo Jet.

Dwa wspomniane samoloty na co dzień stacjonują w hangarze numer 19 w bazie Sił Powietrznych USA Andrews w stanie Maryland. Prezydent aby dostać się tam z Białego Domu, często używa innych środków transportu lotniczego.
Są to na przykład:

  • Śmigłowiec Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marines) - Marine One
  • Samolot wojsk lądowych - Army One
  • Samolot marynarki wojennej - Navy One
  • Samolot cywilny - Executive One
Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina wyląduje "latająca forteca"Archiwum Polska Press / Bartek Syta

Air Force One wyposażony jest w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Na pokładzie maszyny znajdują się centrale telefoniczne oraz zaawansowany sprzęt komunikacyjny, dzięki którym samolot może spełniać rolę latającego centrum dowodzenia na wypadek zmasowanego ataku atomowego. Aeroplan chroniony jest przed atakiem rakietami ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze i może być tankowany w powietrzu.

Wystrój wnętrza samolotu jest całkowicie zmieniony i przystosowany do spełniania potrzeb głowy USA. Boeing 747 VC-25A, podobnie jak jego cywilny odpowiednik, posiada trzy pokłady (dwa główne i przestrzeń ładunkową), o łącznej powierzchni 370 metrów kwadratowych.

Główna część pasażerska samolotu znajduje się na drugim piętrze. W maszynie są trzy wejścia: dwa na głównym i jedno na dolnym pokładzie. Prezydent najczęściej wsiada i wysiada z przedniego, głównego wejścia na pokład schodami powietrznymi, z kolei dziennikarze i inni pasażerowie wchodzą tylnymi drzwiami na główny pokład.

Na pokładzie Air Force One znajdują się m.in.:

  • Apartament prezydencki
  • Sala konferencyjna z 50-calowym telewizorem
  • 87 telefonów
  • 19 telewizorów
  • Aneks medyczny (w którym znajdują się m.in. apteka i stół operacyjny)
  • Dwie kuchnie, które mogą wyżywić jednocześnie setkę osób
  • Pomieszczenia dla: personelu, gości, mediów i pracowników ochrony

Air Force One - specyfikacja

Prezydenckie Boeingi VC-25 mogą pomieścić maksymalnie 76 pasażerów i 26 członków załogi. Długość maszyn wynosi blisko 70,7 m, wysokość ponad 19 metrów, z kolei rozpiętość ich skrzydeł to prawie 60 metrów. Samoloty są napędzane przez cztery silniki turbowentylatorowe General Electric CF6-80C2B1.

Joe Biden w Warszawie. Na Lotnisku Chopina wyląduje "latająca forteca"Archiwum Polska Press / K.Kapica

Maksymalna prędkość Air Force One wynosi 0,92 macha czyli ponad 1 120 kilometrów na godzinę. Samolot na jednym tankowaniu może przelecieć około 12 600 kilometrów. Air Force One ma możliwość tankowania w powietrzu, co w praktyce oznacza nieograniczony zasięg. Elektronika pokładowa jest zabezpieczona przed impulsem elektromagnetycznym.

Samolot jest utrzymywany i obsługiwany przez Prezydencką Grupę Transportu Lotniczego (Presidential Airlift Group), będącą częścią Biura Wojskowego Białego Domu.

Przypomnijmy, że Boeingi 747 VC-25A w niedalekiej przyszłości mogą przestać pełnić służbę jako Air Force One. W 2015 roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że firma Boeing wygrała kolejny przetarg na wykonanie nowych prezydenckich maszyn. Tym razem będzie to model 747-8. Następca VC-25A ma wejść do służby w około 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto