Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jolanta Kwaśniewska: Rak nadal jest traktowany jak choroba tajemnicza i wyjątkowo straszna

Zuza Gunia
Jolanta Kwaśniewska jest ambasadorką programu "Rakoobrona" fundacji Rosa
Jolanta Kwaśniewska jest ambasadorką programu "Rakoobrona" fundacji Rosa materiały prasowe
4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Czy nowotwór jest najgorszym, co może nas spotkać?

Absolutnie nie! Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jeśli nie będziemy myśleli o nowotworze to nie zachorujemy.

– Rak nadal jest traktowany jak choroba tajemnicza i wyjątkowo straszna. Tabu zostało już naruszone, ale trzeba je definitywnie złamać. Raka nie wolno się bać – mówi Jolanta Kwaśniewska, ambasadorka kampanii Rakoobrona prowadzonej przez Fundację Rosa.

Tymczasem w leczeniu nowotworów, zwłaszcza złośliwych, bardzo ważna jest wczesna diagnoza.

– Informacje o profilaktyce onkologicznej są coraz łatwiej i szerzej dostępne, a z drugiej strony rak nadal jest postrzegany jako choroba, o której lepiej nawet nie myśleć. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – mówi Jolanta Kwaśniewska.

Według szacunków W ciągu ostatnich 30 lat liczba Polaków, którzy chorują na raka płuca wzrosła o prawie 100%, a liczba Polek aż o 400%. Dane WHO pokazują, że zarówno pod względem zachorowalności, jak i śmiertelności znajdujemy się w europejskiej czołówce. Dziś z powodu tego nowotworu umiera w naszym kraju więcej kobiet niż na raka piersi. Przypadków czerniaka skóry jest dziś w Polsce 3 razy więcej niż 30 lat temu. Pod względem liczby zachorowań na tle krajów Unii Europejskiej wypadamy jeszcze nieźle – w 2012 roku odnotowano ich w Polsce 5,6 na 100 tys. mieszkańców (dane WHO). Dla porównania w Czechach 16,6, a w Holandii aż 24,4. Jednak pod względem umieralności dane te są już zbliżone – 2,8 dla Polski, przy 2,3 w Czechach i 3,9 w Holandii (także na 100 tys. osób). Z kolei raka szyjki macicy co roku wykrywa się u około 4 tysięcy kobiet w naszym kraju. To o około 15% więcej niż średnio w krajach Unii Europejskiej, ale śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70%. Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera.

Wszystko przez to, ze nowotwory są u nas tak późno wykrywane. Np. rak szyjki macicy jest niemal całkowicie wyleczalny, pod warunkiem, że jest wcześnie wykryty. Jak to zrobić? Wystarczy regularne wykonywanie badań cytologicznych. Jednak wiele Polek uważa, że takie badanie, to jak przyznanie się do niewłaściwego trybu życia. Nie wykonują cytologii, ponieważ za bardzo się wstydzą.

– Sytuacja z rakiem szyjki macicy to przykład na to, że tabu wokół nowotworów potrafi być szkodliwe. Nadal brakuje u nas świadomości, jak istotną jest profilaktyka. A przecież jeśli połączymy ją ze szczepieniami nastolatek przeciw wirusowi HPV, który wywołuje ten rodzaj raka, to jesteśmy w stanie niemal zupełnie pozbyć się go z Polski – dodaje Jolanta Kwaśniewska.

Profilaktyka, to nie tylko badania, ale także styl życia. Odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, ograniczenie złych nawyków, mają ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Program Rakoobrona to kampania skierowana do dzieci i młodzieży. W jej ramach prowadzone są zajęcia w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których celem jest propagowania profilaktyki antynowotworowej.

– Z pełnym przekonaniem zaangażowałam się w kampanię Rakoobrona. Kampania pokazuje w nowoczesnej formie, że rak nie jest tajemniczą, przerażająca groźbą, lecz przedstawia profilaktykę onkologiczną jako jeden z elementów zdrowego trybu życia – mówi Jolanta Kwaśniewska. – To dobry sposób na to, żeby złamać tabu związane z nowotworami. Przemawia do ludzi w każdym wieku. Raka nie wolno się bać. Trzeba rozumieć, jakie są jego przyczyny i jak można zapobiegać zachorowaniu – podkreśla.


Czytaj: Znane osoby, które wygrały życie [Światowy Dzień Walki z Rakiem]

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto