Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz pracy twórczej Zbigniewa Adrjańskiego

Weronika_g
Weronika_g
Zbigniew Adrjański obchodzi 50-lecie swojej pracy twórczej. Z tej okazji, 18 listopada w sali koncertowej ZAIKS-u w Warszawie, odbędzie się wieczór jubileuszowy.

W czasie swojej półwiecznej twórczości Zbigniew Adrjański napisał m.in.: „Pieśni sercu bliskie”, „Złotą księgę pieśni polskich” (9 wydań w Bellonie), „Kalejdoskop estradowy” poświęcony polskiej pieśni i piosence oraz historii warszawskiej rozrywki i kabaretu od czasów najdawniejszych do roku 1944, „Śpiewnik ‘Iskier’ na rożne okazje” – książki, które można odnaleźć w wielu polskich domach. Najnowsza książka autora to leksykon ironiczno-nostalgiczny z dziejów PRL, pt. „Pochody donikąd”, który wydany został w gdyńskim wydawnictwie Novae Res w bieżącym roku. Jest to książka poświęcona polskiej rozrywce lat 1944-89, autor przytacza tu m.in. teksty znanych w PRL-u pieśni, piosenek i anegdot, pisze o polskiej obyczajowości prześwitującej z tych tekstów oraz cytuje warszawski folklor uliczny i więzienny. Obok wydań książkowych Jubilat napisał także kilkaset artykułów prasowych i reportaży poświęconych polskiej rozrywce.

Zbigniew Adrjański od czasu swoich studiów związany jest prywatnie i twórczo z Warszawą. Stworzył wiele audycji radiowych i programów telewizyjnych o Warszawie, a jako dyrektor naczelny i artystyczny Stołecznej Estrady był od roku 1985 inicjatorem tzw. „programu warszawskiego”, w ramach którego przypomniał dawne dzieje kabaretów warszawskich, organizował cykliczne imprezy warszawskie na tzw. Trakcie Królewskim, koncerty plenerowe i estradowe m.in. na: Podzamczu, Rynku Starego Miasta, Mriensztacie i na tzw. Błoniach Stadionu 10-lecia. Stołeczna Estrada pod kierownictwem Zbigniewa Adrjańskiego zasłynęła również z wielu projektów organizacyjnych, którym przeszkadzały jednak ówczesne władze. Powołał m.in.: Komitet organizacyjny Budowy Teatru Rozrywki w Warszawie, przygotował powołanie tzw. Sceny Warszawskiej, planował organizację międzynarodowego festiwalu piosenki w Warszawie. Był także organizatorem konkursu na piosenkę o Warszawie i na scenariusz imprezy warszawskiej w stylu pana Wiecha (Stefana Wiecheckiego). Napisał i wyreżyserował wiele widowisk warszawskich wystawianych na warszawskich placach i murach Starego Miasta, ale także w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, m.in.: „Warszawska piosenka”, „Nasza jest noc”, „Zaproście nas do stołu”, „Krajobrazy” oraz widowiska oparte na piosenkach z powstania warszawskiego. Jako autor piosenek dla wielu sławnych artystów estrady polskiej Zbigniew Adrjański napisał szereg piosenek o tematyce warszawskiej, m.in.: „Uliczka do serca” (dla Lucyny Arskiej), „Legenda zamkowa” (dla Tadeusza Woźniakowskiego), „Wszystkie róże Warszawy” (dla Danuty Stankiewicz). Na Mazowszu Zbigniew Adrjański współpracował jako autor, konferansjer i reżyser z dyrekcją estrady wojewódzkiej. Tworzył wiele regionalnych programów edukacyjno-estradowych, znane były ówcześnie: koncerty nad Wartą, spotkania z piosenką, wieczory muzyczno-literackie poświęcone twórczości wielkich mazowieckich twórców: Fryderyka Chopina, Teofila Lenartowicza czy też Aleksandra Gierymskiego.

W latach 1963-73 Zbigniew Adrjański zorganizował w Programie III Polskiego Radia sławny salon literacko-muzyczny warszawskiej bohemy: Radiowe Giełdy Piosenek. Impreza ta adresowana była głównie do środowiska autorów, kompozytorów i wykonawców polskiej piosenki z zamiarem wspomagania opolskiego festiwalu, stała się także miejscem narodzin wielu warszawskich pieśni i piosenek. Była to impreza, którą znakomity polski aktor i konferansjer – Kazimierz Rudzki – porównywał do krakowskiego „Zielonego Balonika”.

Za swoją działalność na rzecz kultury mazowieckiej i warszawskiej Zbigniew Adrjański otrzymał Medal 400-lecia stołeczności Warszawy oraz Złotą Odznakę za Zasługi dla Warszawy.

W listopadzie br. pisarz obchodzi 50-lecie swojej pracy twórczej oraz przynależności do Stowarzyszenia ZAIKS. Z tej okazji 18 listopada br. w sali koncertowej ZAIKSu w Warszawie, ul. Hipoteczna 2, odbędzie wieczór jubileuszowy Zbigniewa Adrjańskiego. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie połączona z promocją najnowszej książki Jubilata, „Pochody donikąd”, która znowu w znacznej części poświęcona jest Warszawie, warszawskiej kulturze, rozrywce, pieśni i obyczajom oraz wspomnieniom związanym ze stolicą.

Opracowała: Weronika Gołębiowska

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto