Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Junior Media, czyli jak założyć gazetę we własnej szkole

Marta Lewkowicz
fot. mat.prasowe
Aby założyć własną gazetę, wystarczą komputer z dostępem do internetu i dobre chęci. Dzięki platformie Junior Media przekonało się już o tym kilka tysięcy uczniów z ponad półtora tysiąca szkół w całym kraju.

Na projekt Junior Media i profesjonalną platformę do tworzenia gazetek szkolnych trafiłam przypadkiem w internecie - mówi Marianna Moździer, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych nr 108 w Warszawie.

Czytaj także: Wystartuje II edycja Letniej Szkoły Junior Media

- Początki naszej gazetki "Życie Bonifacego" siedem lat temu były raczej trudne. Pisaliśmy w Wordzie, a informacje ściągaliśmy z internetu. Od dwóch lat, od kiedy korzystamy z tej platformy, wszystko się zmieniło. Artykuły piszą dzieci, sami też robimy zdjęcia - opowiada. Raz w miesiącu, czasami nieco rzadziej, sześciorgu uczniom tej szkoły przy pomocy pani Marianny udaje się stworzyć pełne 11 stron szkolnej gazety. - Jestem pełen podziwu. Sam mam dzieci i wiem, jak trudno przekonać je do pisania - przyznaje Adam Buła, wydawca dziennika "Polska The Times". O czym piszą uczniowie? O życiu szkoły, uroczystościach, publikują najlepsze prace domowe i przeprowadzają wywiady z ciekawymi ludźmi.

  • To jest specyficzna placówka, bo jesteśmy szkołą specjalną dla dzieci niedostosowanych społecznie. Znajdują się jednak perełki, które mogą pociągnąć szkolną gazetkę. Nie szukam ich na siłę. Pytam, czy ktoś chciałby uczestniczyć w takim projekcie i być dziennikarzem - mówi.

Niektórzy piszą dla frajdy, inni potrzebują dodatkowej motywacji w postaci dobrych ocen z polskiego.
- Sam się zgłosiłem do pisania artykułów. Chciałbym, żeby po raz pierwszy moja średnia ocen przekroczyła 3,0 - mówi Hubert (15 lat).

O rok młodszy Mariusz, który zamierza dopiero zacząć swoją przygodę z dziennikarstwem, chce pisać o tym, co się dzieje, o nauczycielach, wycieczkach, tak żeby - jak mówi - "wszyscy w szkole byli na bieżąco". Pani Marianna Moździer przyznaje, że Junior Media zapoczątkował w tej warszawskiej placówce wiele nowych projektów medialnych, chociażby warsztaty dziennikarskie. Szkole udało się w tym roku zdobyć prestiżową nagrodę prezydenta Warszawy "Szkoła z pomysłem".

Junior Media to nie tylko projekt, który ma rozbudzać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim internetowa platforma do tworzenia gazet. - Wszystkie gazetki szkolne tworzone w systemie budowane są na makietach naszych dzienników regionalnych. Mają podobny układ kolumn i czcionkę. W systemie do wyboru jest kilka wzorów, tzw. makiet, stron głównych i stron środkowych - tłumaczy Katarzyna Ługowska z grupy Polskapresse.

Dlaczego warto?
Gazetki zrobione online mogą być umieszczane na stronie www.juniormedia.pl jako e-gazeta, można je potem drukować na szkolnej drukarce. Co miesiąc 50 najlepszych publikacji zostaje w liczbie 250 egzemplarzy wydrukowanych przez nas na papierze gazetowym i dostarczonych bezpłatnie do szkół. Każda redakcja, która zrobi minimum trzy gazetki, dostanie zestaw legitymacji prasowych Junior Media oraz naklejki na drzwi szkolnej redakcji. Najlepsi mają też szanse na atrakcyjne wakacyjne warsztaty, czyli obóz połączony z nauką dziennikarstwa i udziałem w fascynującym projekcie robienia prawdziwej gazety.

Czytaj także: Trzy szkolne redakcje z Mazowsza nagrodzone w "Junior w druku"

W ubiegłym roku projekt Junior Media został doceniony w Polsce i za granicą. W konkursie Media Trendy 2011, organizowanym przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, został nagrodzony w kategorii "Innowacja w mediach". Otrzymał też specjalne wyróżnienie w kategorii "Making the News" w międzynarodowym konkursie The World Young Reader Prize organizowanym przez Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców Prasy WAN-IFRA. Projekt otrzymał również nominację do prestiżowej nagrody komunikacyjnej Sabre Awards w kategorii "Marketing to Youth".

Projekt Junior Media jest realizowany od listopada 2010 roku i bierze w nim udział 1535 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Partnerem projektu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon.

Co sądzisz o naszym projekcie? Może ty też chciałbyś tworzyć gazetę? Podziel się swoją opinią i wrażeniami na portalu internetowym naszemiasto.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto