Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już dzisiaj przedsiębiorcy protestują przed Sejmem. Zamierzają rozmawiać o drożyźnie

Justyna Madan
Justyna Madan
Przedsiębiorcy protestują m.in. przeciwko drożyźnie
Przedsiębiorcy protestują m.in. przeciwko drożyźnie Facebook/Paweł Tanajno
Rosnące ceny gazu i prądu czy coraz wyższe opodatkowanie firm to powody, które zmusiły przedsiębiorców do protestów. Miasteczko przed Sejmem formuje się od poniedziałku, 21 lutego. Dzisiaj, tj. 23 lutego, rozpoczyna się kolejne posiedzenie Sejmu, a wraz z nim protesty przedsiębiorców. „Premier musi rozmawiać jeśli będzie nas 100 tys. na placu pod Sejmem. Jeśli nie przyjedziesz dajesz akceptację dla dalszego funkcjonowania tego chaosu” – mówi Paweł Tanajno, lider protestu.

Miasteczko protestacyjne ustawia się na placu przed Sejmem już od poniedziałku. Ma to być strajk przeciwko drożyźnie, który swoją kulminację ma w środę, 23 lutego.

„Będzie to największy protest przedsiębiorców od czasów lockdownów w 2020 roku. Chcemy rozmawiać! Z posłami z każdego klubu parlamentarnego i chcemy rozmawiać z rządem” – pisze w swoich postulatach na Facebooku Paweł Tanajno, lider protestu.

Postulaty przedsiębiorców w czasie strajku

Jak twierdzi lider protestu „polska gospodarka ściera się z drożyzną cen energii, które wbrew rządowej propagandzie nie są powodowane wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, ale latami zaniedbań i spekulacyjnym podnoszeniem marży i cen przez państwowe firmy energetyczne”.

Kłopoty spowodowane pandemią odbijają się na przedsiębiorcach. - Zatory płatnicze, niewypłacalność i bankructwa, zahamowanie realnego wzrostu płac, wstrzymanie inwestycji – wymienia Tanajno.

Przedsiębiorcy mają dwa główne postulaty:

  • Abolicja podatkowa w 2022 roku dla MSP, tak, aby ci którzy rozliczą się wedle zasad z 2021 nie ponieśli żadnych konsekwencji.
  • Kredytowanie pomostowe dla firm uzależnionych w swojej działalności od cen gazu.

„Uważamy, że te dwa zabiegi pozwolą przetrwać, bo dla każdej firmy nie zyski, ale przetrwanie jest najważniejsze. Firmy buduje się latami. Czasami są zyski, czasami nie. Spekulacyjny, szokowy wzrost cen czy warunków podatkowych, może zniszczyć trwale to, co było budowane i zanim polskie firmy odbudują swój potencjał, odzyskają klientów i rynki, to ich miejsce zajmą firmy z krajów UE, których rządy lepiej zadbały o przetrwanie tych podmiotów” – tłumaczy Paweł Tanajno.

Protestują przeciwko drożyźnie

Problemami, o których protestujący przedsiębiorcy mówią najgłośniej są podwyżki cen gazu i prądu czy rosnące opodatkowanie firm (głównie małych i średnich). Przedsiębiorcy wierzą, że mają dobre pomysły jak ochronić swoje działalności od bankructwa, teraz chcą zostać wysłuchani.

Powstała grupa na Facebooku: "POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW #otwieraMY #strajkgeneralny 23.02", która zrzesza już ponad 270 tys. osób i stale się powiększa. Poza postulatami, na bieżąco są tam publikowane doniesienia z miasteczka protestacyjnego przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Przedsiębiorcy dzielą się swoimi rachunkami za gaz czy prąd, doświadczeniami i problemami.

„Protestując przeciwko wysokim cenom i prezentując nasze postulaty, dbamy w ten sposób o wszystkich, a nie tylko interes firm. Chociaż postulaty są bardzo techniczne, mogą się wydawać komuś niezrozumiałe lub nudne, to w tych dwóch pomysłach zawarty jest sposób do powstrzymania fali tragedii gospodarczej, którą już widać na horyzoncie” – podkreśla lider protestu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już dzisiaj przedsiębiorcy protestują przed Sejmem. Zamierzają rozmawiać o drożyźnie - Strefa Biznesu

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto