Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo do Berlina pojedziemy na zintegrowanym bilecie polsko-niemieckim

Katarzyna Korzeniecka
Na razie trudno jest zaplanować sylwestrowy wyjazd z PKP
Na razie trudno jest zaplanować sylwestrowy wyjazd z PKP Fot. Polskapresse
Za miesiąc wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów, jednak do 5 grudnia raczej nie znajdziemy go na stronie internetowej PKP. Łatwiej o to na stronie niemieckich kolei.

Nowy rozkład będzie obowiązywał od 12 grudnia. PKP mają obowiązek podania nowego rozkładu jazdy na siedem dni przed jego oficjalnym wprowadzeniem - prawdopodobnie więc nie pojawi się on wcześniej. Na razie nie ma go na stronie www.pkp.pl, nie otrzymamy też żadnej informacji o nim w kasach biletowych ani na infolinii.

Niewątpliwym zaskoczeniem jest fakt, że nowe rozkłady jazdy polskich pociągów znajdują się już na stronie niemieckich kolei Deutsche Bahn - i to w języku polskim. Serwis www.bahn.de wyszedł naprzeciw potrzebom Polaków, którzy od dawna sprawdzają rozkłady poprzez niemiecką stronę, gdyż tak jest łatwiej i szybciej. Niemieckie koleje mają obowiązek udostępniać nowe rozkłady nie później, niż sześć tygodni przed ich wprowadzeniem.

PKP tłumaczy tę rozbieżność w czasie udostępniania rozkładów pasażerom tym, że rozkłady, które podaje Deutsche Bahn, nie są wersją ostateczną. Poprawki mogą być zgłaszane do PKP jeszcze na miesiąc przed oficjalnym wprowadzeniem rozkładów - tym samym podróżni, którzy sprawdzają połączenia kolejowe na niemieckiej stronie, nie mogą być pewni, że w rozkładzie nic już się nie zmieni.

W praktyce okazuje się jednak, że zmiany te dotyczą nie więcej, niż 3-4 procent wszystkich pociągów. Może to właśnie dlatego Polacy chętniej kupują bilety do Berlina u niemieckiego przewoźnika. Teraz podróż na trasie Warszawa-Berlin i Berlin-Warszawa będzie jeszcze łatwiejsza do zrealizowania. ZTM, PKP Intercity, Związek Komunikacyjny Berlin - Brandenburgia oraz Deutsche Bahn rozpoczynają współpracę w zakresie komunikacji między dwiema stolicami. W planie jest wprowadzenie zintegrowanego biletu uprawniającego do przejazdu pociągiem i środkami komunikacji miejskiej na terenie Polski i Niemiec. Bilet będzie ważny na dwie godziny przed odjazdem pociągu, dzięki czemu podróżny będzie mógł dojechać do dworca, oraz dwie godziny po przyjeździe do danego miasta.

- Jestem przekonany, że wspólny bilet komunikacyjny dla Berlina i Warszawy to przekroczenie nie tylko granic państw, ale granic świadomościowych. Przejazd po prostu staje się łatwy. Nie trzeba martwić się, gdzie kupię bilet, jaki bilet i czy na pewno mi się to uda. Mam ogromną nadzieję, że w ten sposób połączymy się także z innymi miastami Europy - mówi dla TVN Leszek Ruta, dyrektor ZTM.

Źródło: TVN Warszawa, Życie Warszawy

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto