KAJAKARSTWO - Trzynaście medali na Malcie

Jacek Pałuba
Kanadyjkarz Tomasz Kaczor wywalczył złoty medal na 1000 m oraz srebrny krążek na 500 m Sławomir Seidler
Tydzień po seniorskich mistrzostwach świata, na Jeziorze Maltańskim odbyły się także akademickie mistrzostwa świata w kajakowym sprincie, zorganizowane przez AZS OŚ Poznań, przy dużej pomocy miasta Poznania i PZKaj. Polscy kajakarze spisali się dobrze, bo wywalczyli 13 medali, w tym cztery złote, dwa srebrne i siedem brązowych. O dwa złote krążki więcej od naszych reprezentantów zdobyli tylko Rumuni.

Sporą grupę biało-czerwonych stanowili zawodnicy i zawodniczki, którzy startowali wcześniej w mistrzostwach świata seniorów. I to właśnie oni wywalczyli gros medali w akademickiej imprezie. Dwa złote medale zdobyła męska dwójka kajakowa Marcin Nickowski i Mariusz Kujawski, którzy byli najlepsi na 1000 i 500 metrów. Obaj do tego dorobku dorzucili jeszcze brązowy medal w kajakowej czwórce na najkrótszym dystansie 200 metrów.

Złoty medal w jedynce na 500 metrów zdobyła Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań), która potem jeszcze zdobyła brązowy medal w czwórce na tym samym dystansie, wspólnie z Karoliną Nają, Sandra Pawełczak i Magdaleną Krukowską. Wszystkie wymienione kajakarki startowały tydzień wcześniej w MŚ seniorów. Po zdobyciu brązu widać było, że nasze reprezentantki były już mocno zmęczone.

- Bardzo się cieszę z obu akademickich medali, ale rzeczywiście jestem już trochę zmęczona tegorocznym sezonem. Był on dla mnie, jak i moich partnerek w osadach udany i mam nadzieję, że w następnym roku wszystkie skutecznie powalczymy przede wszystkim o olimpijskie kwalifikacje do Londynu. Teraz będę mogła trochę odpocząć od kajaków - powiedziała Ewelina Wojnarowska.

- Dzisiaj było bardzo zimno i wiał silny wiatr, który nie ułatwiał zadania. Zaspałyśmy nieco na starcie i potem było już bardzo trudno odrobić stracony dystans do rywalek. Ale brązowy medal też cieszy, bo jest taki sam jak podczas mistrzostw świata seniorów - mówiła z kolei jedna z czwórkowej osady Sandra Pawełczak.

Dwa medale - złoty na 1000 m oraz srebrny na 500 m - wywalczył kanadyjkarz Tomasz Kaczor (Warta Poznań). Tydzień wcześniej poznaniak w MŚ seniorów zajął siódme miejsce.

- Ja naprawdę lubię pływać w dość trudnych warunkach, ale na 1000 metrów rzeczywiście wiało mocno i nie było zbyt przyjemnie. Ten sezon był dla mnie dobry i kończę go dwoma krążkami. Rzeczywiście chciałbym już trochę odpocząć, bo ostatnie tygodnie były dla mnie i innych kadrowiczów bardzo pracowite - stwierdził Tomasz Kaczor.

Srebrny medal akademickich MŚ zdobył również jedynkarz Piotr Siemionowski na 200 metrów. Kajakarz bydgoskiego Zawiszy wyrasta obecnie na zawodnika numer jeden w Polsce, bo przecież w niezłym stylu zdobył brąz podczas mistrzostw świata seniorów, a marzyło mu się nawet złoto.

W sumie Polacy zdobyli o dwa medale więcej, niż na poprzednich akademickich MŚ w Belgradzie. A przynajmniej powtórzenia tamtego wyniku oczekiwał trener kadry Marek Zachara, ale okazało się, że jest on nawet nieco lepszy.