Nasza Loteria

Kamienica Lichtenbaumów w Warszawie. To tutaj w czasie Powstania Warszawskiego działał szpital polowy

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej".
"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej". Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - Facebook
Warszawie przy ulicy Hożej 39 znajduje się kamienica, w której w czasie Powstania Warszawskiego działał szpital polowy, zaś we wrześniu 1945 roku obiekt przeszedł w ręce Polskich Linii Lotniczych LOT. "Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej" – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dom ten został wzniesiony dla rodziny Lichtenbaumów.

Ulica Hoża 39 w Warszawie. To tutaj mieści się słynna kamienica Lichtenbaumów.

Kamienica Lichtenbaumów. Gwiazda piosenki warszawskiej i Polskie Linie Lotnicze LOT

Jak przypomniał konserwator zabytków, budynek ten został wybudowany w 1911 roku przez architekta Wacława Heppena i budowniczego Józefa Napoleona Czerwińskiego. Zasłynęli oni w Warszawie stawianiem wielkomiejskich kamienice czynszowych o bogatym wystroju architektonicznym.

Doskonałym przykładem ich prac jest kamienica przy ulicy Hożej, która posiada rzeźbiarskie opracowanie elewacji.

"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej".

Kamienica Lichtenbaumów w Warszawie. To tutaj w czasie Powst...

"Ma fasadę wzbogaconą dekoracją w formie boniowania, płaskorzeźbionych girland czy zróżnicowanych balkonów. Nie brakuje tam również elementów architektury secesyjnej. Efektownie prezentuje się również przejazd przez bramę" – opisuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ulica Hoża w Warszawie w początkach XX wieku, podobnie jak dziś, była jedną najmodniejszych i tych droższych ulic w całym mieści. W okolicy tej często bywali zarówno bogaci mieszkańcy Warszawy, jak i przejezdni.

Kamienica pod numer 39 została wzniesiona dla rodziny Lichtenbaumów, jednak najbardziej znaną właścicielką obiektu była primadonna Operetki Warszawskiej Wiktoria Kawecka, czyli muzyczna gwiazda stolicy.

"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej, o dwupodwórzowym układzie, szczelnie wypełniającym całą parcelę. Pomimo zniszczeń wojennych, powojennej odbudowy oraz planowanej rozbiórki, kamienica przetrwała oraz zachowała pierwotny, układ" – zaznacza konserwator zabytków.

Nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą, że w okresie Powstania Warszawskiego w piwnicach oficyn kamienicy przy Hożej działał szpital polowy. We wrześniu 1945 roku kamienicę kupiły Polskie Linie Lotnicze LOT z przeznaczeniem na biura.

Budynek znajduje się w rejestrze MWKZ od 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto