Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Lichtenbaumów w Warszawie. To tutaj w czasie Powstania Warszawskiego działał szpital polowy

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej".
"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej". Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - Facebook
Warszawie przy ulicy Hożej 39 znajduje się kamienica, w której w czasie Powstania Warszawskiego działał szpital polowy, zaś we wrześniu 1945 roku obiekt przeszedł w ręce Polskich Linii Lotniczych LOT. "Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej" – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dom ten został wzniesiony dla rodziny Lichtenbaumów.

Ulica Hoża 39 w Warszawie. To tutaj mieści się słynna kamienica Lichtenbaumów.

Kamienica Lichtenbaumów. Gwiazda piosenki warszawskiej i Polskie Linie Lotnicze LOT

Jak przypomniał konserwator zabytków, budynek ten został wybudowany w 1911 roku przez architekta Wacława Heppena i budowniczego Józefa Napoleona Czerwińskiego. Zasłynęli oni w Warszawie stawianiem wielkomiejskich kamienice czynszowych o bogatym wystroju architektonicznym.

Doskonałym przykładem ich prac jest kamienica przy ulicy Hożej, która posiada rzeźbiarskie opracowanie elewacji.

"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej".

Kamienica Lichtenbaumów w Warszawie. To tutaj w czasie Powst...

"Ma fasadę wzbogaconą dekoracją w formie boniowania, płaskorzeźbionych girland czy zróżnicowanych balkonów. Nie brakuje tam również elementów architektury secesyjnej. Efektownie prezentuje się również przejazd przez bramę" – opisuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ulica Hoża w Warszawie w początkach XX wieku, podobnie jak dziś, była jedną najmodniejszych i tych droższych ulic w całym mieści. W okolicy tej często bywali zarówno bogaci mieszkańcy Warszawy, jak i przejezdni.

Kamienica pod numer 39 została wzniesiona dla rodziny Lichtenbaumów, jednak najbardziej znaną właścicielką obiektu była primadonna Operetki Warszawskiej Wiktoria Kawecka, czyli muzyczna gwiazda stolicy.

"Budynek jest przykładem wielkomiejskiej i luksusowej kamienicy czynszowej, o dwupodwórzowym układzie, szczelnie wypełniającym całą parcelę. Pomimo zniszczeń wojennych, powojennej odbudowy oraz planowanej rozbiórki, kamienica przetrwała oraz zachowała pierwotny, układ" – zaznacza konserwator zabytków.

Nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą, że w okresie Powstania Warszawskiego w piwnicach oficyn kamienicy przy Hożej działał szpital polowy. We wrześniu 1945 roku kamienicę kupiły Polskie Linie Lotnicze LOT z przeznaczeniem na biura.

Budynek znajduje się w rejestrze MWKZ od 2016 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto