Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Poznańska 21. Nie będzie rozbiórki zawalonej kamienicy w Warszawie [ZDJĘCIA]

SA
W zeszłym roku przy ul. Poznańskiej 21, gdzie mieści się opuszczona kamienica, dwukrotnie doszło do katastrofy budowlanej. Wszyscy zastanawiali się czy to koniec i czy opuszczony dom czeka wkrótce rozbiórka. Kamienicę chroni jednak wpis do rejestru zabytków. Budynek zostanie ocalony. Dalsza część artykułu poniżej.

Nowe życie opuszczonej kamienicy

Opuszczony dom przy ul. Poznańskiej 21 nie zostanie rozebrany. Choć na razie budynek jest poważnie uszkodzony (w zeszłym roku część kamienicy runęła dwukrotnie), miasto zajmie się jego naprawą. Kamienicę chroni bowiem wpis do rejestru zabytków. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Śródmieście już rozpoczął zabezpieczanie konstrukcji.

O sprawie napisał na swoim profilu na Facebooku stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki. Jak przekonuje, prace idą pełną parą. "Pamiętacie katastrofę budowlaną na Poznańskiej 21? Niektórzy sądzili, że to prosta droga do rozbiórki budynku. Tymczasem w tej chwili prowadzone są roboty zabezpieczające – wzmocnienie stropów, nadproży, zamurowanie wyrwy w tylnej elewacji, nowa więźba i pokrycie dachu. Zabezpieczane są także wszystkie zabytkowe elementy dachu i stolarki w celu późniejszego wykorzystania”- napisał.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków dodaje, iż stan techniczny obiektu wymagał pilnego podparcia ścian stalowymi przyporami. Jak informuje, "w najbliższym czasie zrealizowane zostaną jeszcze m. in. prace polegające na podstemplowaniu stropów, montażu konstrukcji i pokrycia dachu, przemurowaniu nadproży oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych". Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace remontowe.

Mapa przedstawia długookresowy średni poziom dźwięku mierzonego w decybelach. Pomiarów dokonywano niemal przez całą dobę, aby wiarygodnie oddać rozkład hałasu w dzielnicy. Pomiaru dokonano na polecenie warszawskiego ratusza. Poniżej przedstawiamy oznaczenia kolorów:

Kolor pomarańczowy: 55-60 decybeli
Kolor ciemnopomarańczowy: 60-65 decybeli
Kolor fielotowy: 65-70 decybeli
Kolor jasnofioletowy: 70-75 decybeli
Kolor niebieski: powyżej 75 decybeli

Warto dodać, że przy poziomie hałasu na poziomie 70 decybeli w organizmie mogą pojawiać się niekorzystne zmiany wegetatywne, zaś powyżej 75 decybeli możemy przechodzić rozmaite uszkodzenia organiczne i choroby, w tym m.in. nadciśnienie tętnicze czy wrzody żołądka.

W tych dzielnicach Warszawy hałas jest nie do wytrzymania. S...

Poznańska 21 - historia budynku

Kamienica przy ulicy Poznańskiej 21 w Warszawie to murowany dom wzniesiony w 4 ćw. XIX w., jeden z najcenniejszych obiektów Śródmieścia Południowego, który od lat nie był zamieszkany i należy do miasta.

21 maja Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Poznańskiej 21, z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe. Jak, czytamy w oficjalnym komunikacie konserwatora, budynek ma bardzo ciekawą przeszłość: "Podczas powstania warszawskiego znalazł się na terenie zajętym przez żołnierzy Batalionu Zaremba-Piorun Armii Krajowej.
W kamienicy Poznańska 21, w początkach sierpnia 1944 r., zlokalizowano placówkę powstańczą pod dowództwem mjr Jana Przeździeckiego „Tomasza”, późniejszego zastępcy dowódcy batalionu. Bliskość frontu, którego granica biegła wzdłuż ulic Emilii Plater i Wspólnej, spowodowała silne zniszczenia okolicznej zabudowy. Pomimo wzmożonego obstrzału artyleryjskiego oraz bombardowań lotniczych, kamienica przetrwała praktycznie nieuszkodzona".


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto