Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Taubenhausa. Najpiękniejsza kamienica na Marszałkowskiej i jej niesamowita historia

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Kamienica Taubenhausa. Kto widział ją choć raz, na pewno zgodzi się z naszym tytułem. To najpiękniejsza kamienica na ul. Marszałkowskiej. Jedna z najbardziej okazałych w całej Warszawie. Budynek odrestaurowano w 1998 roku i wówczas przywrócono mu pierwotny, przedwojenny wygląd. Dalsza część artykułu poniżej.

Zabytkowa, neogotycka kamienica zachwyca do dzisiaj

Przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie znajdziemy co najmniej kilka kamienic, które mogą uchodzić za jedne z najbardziej okazałych w stolicy. Ale wzrok przyciąga przede wszystkim jedna z nich. Mowa o budynku pod numerem 72. O zabytkowej, neogotyckiej kamienicy Taubenhausa. Najlepiej zachowanej kamienicy przy jednej z głównych ulic Warszawy.

Budynek został wzniesiony w 1898 roku według projektu Edwarda Goldberga (który miał podobno wzorować się na na pałacach weneckich). Co ciekawe, naprzeciwko, przy ul. ks. Skorupki mieściła się bliźniacza do niej kamienica. Tej jednak nigdy nie odbudowano po zakończeniu II wojny światowej.

Na początku dwudziestego wieku w obydwu kamienicach - ze względu na prestiżową lokalizację - znajdowały się apartamenty o bardzo wysokim standardzie. Mogli sobie pozwolić na nie tylko najbardziej majętni mieszkańcy stolicy.

Czytaj też: Warszawskie kamienice, które przetrwały wojnę. Już niedługo może ich zabraknąć

Kamienica Taubenhausa pod numerem 72 zachwycała od początku. W pierwotnym wnętrzu zaprojektowano bowiem stiuki, elementy łukowe, ostrołukowe sufity oraz intarsjowane podłogi. W czasie wojny budynek został częściowo zniszczony. Odbudowano go tuż po wojnie ze zmianami po stronie ulicy ks. Skorupki, ale dopiero w 1998 roku odrestaurowano i przywrócono mu pierwotny, przedwojenny wygląd. Od 2001 roku mieści się w nim m.in. siedziba Włoskiego Instytutu Kultury oraz przedstawicielstwo Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto