Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Vivy Braumowej w Warszawie. "Przekupili żołnierzy zapobiegając zniszczeniu budynku"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Przedstawiamy losy zabytkowej kamienicy Vivy Braumowej.
Przedstawiamy losy zabytkowej kamienicy Vivy Braumowej. Krzysztof Jedynak
Szpital polowy w czasie drugiej wojny światowej, lokatorzy przekupujący żołnierzy, by zapobiec tym samym zniszczeniu obiektu oraz ślady po kulach w jednym z mieszkań – to tylko część historii związanych z budynkiem przy ulicy Madalińskiego w Warszawie. Przedstawiamy losy zabytkowej kamienicy Vivy Braumowej.

Ulica Madalińskiego 71 na warszawskim Starym Mokotowie, nieopodal stacji metra Racławicka. To tutaj znajduje się słynna kamienica Vivy Braumowej.

Budynek został wzniesiony w latach 1938-39 jako dom rezydencjalno-czynszowy Vivy Braumanowej. Dom ten powstał równocześnie z bliźniaczym obiektem mieszczącym się na sąsiedniej działce. Dwa budynki stanowią lustrzane odbicia. Dom na Mokotowie był nie tylko rezydencją Vivy Braumanowej – żony Ludwika Braumana – założyciela i dyrektora Spółki Akcyjnej "Tłocznia", ale także był przeznaczony na wynajem.

- Trakt wschodni, o wyraźnie reprezentacyjnym charakterze, mieści obszerne mieszkania o luksusowym wystroju – powiedział o budynku prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przedstawiamy losy zabytkowej kamienicy Vivy Braumowej.

Kamienica Vivy Braumowej w Warszawie. "Przekupili żołnierzy ...

Madalińskiego 71. "Przekupili żołnierzy zapobiegając zniszczeniu budynku"

Historia budynku była utrwalana m.in. przez mazowieckiego konserwatora, też wielu varsavianistów interesowało się dawnymi losami tego miejsca. Jak się okazuje w okresie drugiej wojny światowej w kamienicy przy ulicy Madalińskiego 71 w Warszawie mieścił się szpital polowy. Według relacji mieszkańców w czasie wycofywania się wojsk niemieckich ze stolicy ówcześni lokatorzy przekupili żołnierzy i w ten sposób zapobiegli zniszczeniu obiektu.

- W jednym z mieszkań na marmurowej okładzinie okalającej lustro widoczne są ślady po kulach – dowód ostrzelania budynku podczas działań wojennych – wskazał prof. Lewicki. – Z uwagi na wyjątkową charakterystykę wystroju zarówno elewacji, jak i wnętrz oraz bardzo dobry stan zachowania oryginalnej tkanki budynek posiada niewątpliwe wartości artystyczne i naukowe. Szczególna wartość kamienicy wynika z zachowania oryginalnej formy bryły wraz z pierwotnym układem pomieszczeń, detalami wystroju wnętrz i elementami wyposażenia – dodał.

Luksusowy modernizm w Warszawie

Zarówno budynek przy Madalińskiego 71, jak i sąsiadujący obiekt przy Madalińskiego 73/75 reprezentują nurt architektury modernistycznej o wyraźnych cechach neoklasycystycznych.

- Na walory artystyczne budynku składają się zróżnicowane motywy zdobnicze o indywidualnym wyrazie artystycznym, m.in. kanelowane pilastry z mosiężnymi głowicami, bogato zdobione balustrady balkonów, mosiężne, ozdobne balustrady parapetowe oraz licznie zachowane elementy wyposażenia wnętrz – wyjaśnił mazowiecki konserwator zabytków.

Pomimo mocno tradycyjnego układu kamienica charakteryzuje się elegancją wystroju. Stylowe drzwi frontowe prowadzą na klatkę schodową z marmurowymi ścianami.

Kamienica Vivy Braumowej uchodzi dzisiaj za przykład najwyższej klasy architektury mieszkaniowej w Warszawie okresu dwudziestolecia międzywojennego. Budynek ten ma cechy dużych willi miejskich, o kilku mieszkaniach. Każdy z lokali usytuowanych na parterze ma bezpośrednie wejście do ogrodu.

Budynek znajduje się w rejestrze zabytków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto