Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, zostanie odnowiona

red
Kamienica, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, zostanie odnowiona
Kamienica, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, zostanie odnowiona materiały prasowe
Remont domu urodzenia noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, już się rozpoczął. Chodzi o kamienicę przy ul. Freta 16, w której 149 lat temu na świat przyszła wybitna fizyczka i chemiczka. Dzięki temu nową odsłonę zyska również muzeum poświęcone laureatce Nagrody Nobla.

Kamienica, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, zostanie odnowiona

Remont budynku jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Do tej pory wykonano częściową wymianę więźby oraz wszystkich krokwi, ocieplono dach, układana jest dachówka. Na poddaszu wykonano konstrukcję stalową umożliwiającą wygospodarowanie tam miejsca na sale. W dachu od strony wschodniej zamontowano pięć nowych lukarn doświetlających oraz od strony frontowej odtworzono dwie. Wszystkie są oblicowane blachą miedzianą. Kamienica zyska również windę, która dowiezie z poziomu piwnic aż na poddasze. Ułatwi to poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Obecnie kamienica otrzyma nowe tynki barwione w masie. Wszystkie obróbki blacharskie parapetów, rynny, lukarny, obsadzenie balustrady na balkonie, wykonane są w miedzi. Nowa jest stolarka okienna, niedługo będą montowane drzwi. W całym budynku wykonano nową instalację teletechniczną, wodno-kanalizacyjną, CO i przeciwpożarową.

Dzięki remontowi, również Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zyska nową jakość. Placówka będzie miała od tej pory dostęp do całego budynku - od piwnic po strych. Na strychu znajdą się sale konferencyjne, rozstawiane będą też wystawy czasowe. Drugie piętro zostanie przeznaczone na administrację, a pierwsze i parter zostaną zaaranżowane na sale wystawowe, czytelnię, salę wykładową, sklepik muzealny oraz kasy. Piwnica zostanie przeznaczona na archiwum i magazyn.
- Remont i modernizacja kamienicy pozwolą na to, aby muzeum ciekawiej i nowocześniej prezentowało osobę i dzieło wielkiej warszawianki – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Placówka położona jest na trasie zwiedzania bardzo licznych grup turystycznych i była do tej pory tłumnie odwiedzana. W nowej odsłonie jeszcze lepiej będzie pełniła swą funkcję.

Muzeum prowadzone jest przez Polskie Towarzystwo Chemiczne. Jego członkowie uważają, że dzięki modernizacji, można będzie lepiej wyeksponować nie tylko dorobek noblistki, ale też inne osiągnięcia polskich chemików, np. Jędrzeja Śniadeckiego czy Ignacego Mościckiego. Goście muzeum będą mogli obejrzeć też filmy o Skłodowskiej-Curie. Stanie się to możliwe dzięki sali wykładowo-projekcyjnej, której wcześniej nie było w budynku. Budynek powiększy się też o salę laboratoryjną, która pozwoli na przeprowadzanie zajęć praktycznych z uczniami szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Znajdzie się tam rekonstrukcja paryskiego laboratorium uczonej i jej męża. Będą prezentowane także dyplomy nagród Nobla. Muzeum będzie prezentowało nie tylko dorobek naszej uczonej, ale także Warszawę z lat młodości Marii Skłodowskiej oraz drzewo genealogiczne rodziny.

Remont ma zakończyć się jesienią 2016 roku. Całkowity koszt inwestycji to 4 634 726,83 zł.

Czytaj też: Nowe Pole Mokotowskie. Mieszkańcy tłumaczą, jak powinien wyglądać warszawski Central Park


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto