Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kana + Krepsko i ME/ST. A na zakończenie Klamry - Wierszalin

Redakcja
W sobotni wieczór na deskach centrum festiwalowego Klamry pojawi się legenda europejskiej sceny alternatywnej - Teatr Wierszalin z „Boską komedią" wg. Dantego. Poznamy też laureata nagrody głównej 22 edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra.

W sobotni wieczór na deskach centrum festiwalowego Klamry pojawi się legenda europejskiej sceny alternatywnej - Teatr Wierszalin z „Boską komedią" wg. Dantego. Przedostatni, piątkowy wieczór festiwalu zajęli artyści ze szczecińskiego Teatru Kana, czeskiej grupy Krepsko oraz warszawski duet sceniczny ME/ST. Dziś wieczorem poznamy też laureata nagrody głównej 22 edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra.
W pierwszym spektaklu wieczoru szczeciński Teatr Kana wraz z Theatro Krepsko Group z Pragi, zaprosili widzów do „Hotelu Misery deLuxe". W sztuce opowiadana jest historia o samotności i braku porozumienia: „Nie wiemy gdzie jest hotel, w jakim kraju, w jakim mieście. Nie wiemy kim są jego goście, skąd przychodzą, dokąd się wybierają. Wiemy jednak najważniejszą rzecz- są samotni i szukają bliskości z drugim człowiekiem" - pisano we wstępie. Dzięki pomysłowej scenografii, przeradzającej się w kolejne pokoje hotelowe, widzowie mogli zobaczyć gabinet osobliwości oraz sytuacji przy minimalnym użyciu słowa – wszystko dodatkowo doprawione czeskim humorem. „Mamy okazję zobaczyć serię utrzymanych w poetyce snu symultanicznych scen. Silnym atutem spektaklu jest muzyka, która prawie nieustannie mu towarzyszy, nadając rytm poszczególnym scenom. Język teatralny widowiska wynika po pierwsze z wielonarodowości twórców spektaklu oraz ich gloryfikacji ekspresji pozawerbalnej" – czytamy w recenzji z gazety festiwalowej Klamry.
Po Kanie i Krepsku na scenie Klubu Od Nowa pojawili się warszawiacy. Twórcami spektaklu „Lady Wa-Wa" jest Duet Artystyczny ME/ST – Magdalena Englemajer i Szymon Turkiewicz. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, były wywiady z kobietami, od nastolatki po emerytkę, prowadzone na warszawskim Śródmieściu przez Magdalenę Engelmajer: „W Warszawie odnajdziemy cały koloryt polskiej kobiecości. Kobietom które spotykała zadawałam proste pytani – jak się żyje o czym marzą. Tymczasem obarczona została wielkim ciężarem ich szczerości i tego jak ją przekazać na scenie" – mówiła podczas spotkania po spektaklu Engelmajer. Oboje podkreślali że choć dopiero 5 lat temu opuścili Wrocław, są zakochani w Warszawie. „Śródmieście warszawskie to kraina gdzie przy Marszałkowskiej spotykasz odstawioną i umalowaną Lady Wawę, a kilka kroków dalej, w cichej uliczce jej spokojnej i ciche wcielenie" – mówił Turkiewicz. Za podstawę dla scenariusza „Lady Wawa" ME/ST postawił sobie odnalezienie pierwotnej siły kobiecej i uchwycenie momentów rozedrgania kobiecej osobowości: „Chodziło nam o uchwyceniu różnorodności kobiecej natury w jednym spektaklu scenicznym" – mówił Turkiewicz.
Dzisiejszy wieczór oddany zostanie w całości mistrzom z Wierszalina. "Boska Komedia" Dantego, dzieło sprzed kilkuset lat, po raz pierwszy pojawia się w repertuarze tej sceny. Szef Wierszalina Piotr Tomaszuk, jak dotąd oddawał reżyserię w ręce innych twórców tylko trzykrotnie. Tym razem powierzył ją pochodzącemu z Bratysławy Jakubowi Nvocie. Jak podkreślali krytycy, w spektaklu widać wyraźnie charakterystyczne dla naszych południowych sąsiadów, nieco rubaszne i zdystansowane podejście do świata, a tym samym do tak poważnego tekstu jak „Boska komedia". Wierszalin proponuje wariację na temat arcydzieła sprzed ponad 600 lat. Z ksiąg wielkiego Dantego zostaje tytuł "Boska komedia", średniowieczny jedenastozgłoskowiec, niektórzy bohaterowie, motyw wyprawy do świata umarłych. Reszta jest totalnie zakręcona. Jak bardzo? Przekonamy się dzisiaj wieczorem.
Festiwal Klamra powstał dzięki finansowemu wsparciu przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Festiwal dofinansowali też: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia. Festiwal sponsorowali: Hotel Filmar, Hotel Ibis, Żywiec i Galeria Kwiatów w Toruniu. Patronami medialnymi byli TVP Kultura, TVP Bydgoszcz, pismo Teatr, portal e-teatr.pl, portal Teatr dla Was, TV Toruń, miesięcznik Menażeria, Radio PIK, Radia Gra, Gazeta Wyborcza, dziennik Nowości, Program Drugi Polskiego Radia i Radio Sfera.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto