MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kapele podwórkowe zagrały w Przemyślu

ŁS
Kapela Praska z Warszawy. Fot. Jolanta Nowak
Kapela Praska z Warszawy. Fot. Jolanta Nowak
W niedzielę zakończył się w Przemyślu 31 Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, którego gospodarzem było przemyskie Centrum Kulturalne.

W niedzielę zakończył się w Przemyślu 31 Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, którego gospodarzem było przemyskie Centrum Kulturalne. Do udziału w konkursie zgłosiło się 18 kapel, ostatecznie wzięło w nim udział 16 zespołów reprezentujących niemal wszystkie zakątki Polski.

Tradycyjnie niedzielny koncert laureatów, który odbył się w sali widowiskowej CK poprzedził korowód kapel po podwórkach, ulicach i osiedlach Przemyśla.

"Wieść gminna przed kilku laty niosła, że festiwal kapel podwórkowych pomimo ogromnych zasług chyli się ku upadkowi, ale miłe rozczarowane wywarł u mnie pobyt na tegorocznym 31 festiwalu, który jak się okazało jest w znakomitej kondycji. Jego sprężyna - pani Krystyna Juźwińska sporo się napracowała, bo zwerbowała zespoły z tzw. górnej półki.

Wysoko oceniliśmy prezentacje artystyczne prawie wszystkich grup. Wielką stroną kulturotwórczą tych prezentacji i konsultacji ze specjalistami są przeglądy, konkursy i festiwale organizowane przez najlepsze kapele, które kiedyś zdobywały ostrogi w Przemyślu, w miastach i miasteczkach całej Polski.

Piękna pogoda i tradycja muzykowania plenerowego na osiedlach, placach i ulicach Przemyśla, dostarczyła dodatkowych przeżyć i wzruszeń czekającym na to co roku społeczeństwu Przemyśla. Kto raz był na festiwalu w Przemyślu tęsknić będzie za tym miastem i festiwalem do kolejnych edycji” – powiedział przewodniczący jury, znakomity etnomuzykolog, Kazimierz Miler z Poznania.

Jurorzy, czyli wspomniany wcześniej Kazimierz Miler oraz Włodzimierz Votka – gdański muzyk, były członek Gdańskiej Kapeli Podwórkowej, Ryszard Krużel - muzyk, który przez wiele lat promował kapele występujące na przemyskim festiwalu w Radiu Rzeszów i Bogusław Marciniak - muzyk z Łodzi, najwyższą nagrodę wraz ze statuetką wykonaną przez jarosławskiego artystę Jasińskiego, przyznali Kapeli Praskiej z Domu Kultury “Rembertów” w Warszawie.

II miejsce zdobyła Kapela Podwórkowa "Śląskie Bajery" z Gminnego Ośrodka Kultury w Ornontowicach, natomiast III miejsce przypadło Kapeli Podwórkowej “Eka” z Gminnego Ośrodka Kultury “Hutnik” w Gostyniu. Jury doceniło również pięć kapel przyznając im równorzędne wyróżnienia. Były to: Kapela Podwórkowa "Piaskowianie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach, Andrychowska Kapela Podwórkowa "Andrusiki" z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz trzy kapele z Podkarpacia: Kapela Podwórkowa "Beka" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku, Kapela Podwórkowa "Tońko" z Miejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dynowie i Kapela Podwórkowa "Cianto" z Osiedlowego Domu Kultury R.S.M. "Tysiąclecia" w Rzeszowie. Specjalne wyróżnienie za nawiązanie do najlepszych tradycji ewolucji folkloru wiejskiego w miejski otrzymała Kapela "Spod Dębu" z Mzurek z Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Jurorzy zauważali wysoki poziom artystyczny prezentowanych programów i dalszą ewolucję festiwalu przemyskiego a także wyrazili nadzieję, że kulturotwórcza wartość tego Festiwalu ma okazję przenieść się na kolejne środowiska w naszym kraju w procesie powstawania imprez promujących folklor miejski.

Jolanta Nowak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto