18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kąpiel błotna - dla kogo?

abcZdrowie.pl
by Rev Stan
Kąpiel błotna może wydawać się mało przyjemnym zabiegiem, ale w praktyce jest to niezwykle odprężająca procedura, która może odmienić wygląd skóry. Kiedy okłady borowinowe są szczególnie zalecane?

Kąpiele błotne należą do najbardziej popularnych zabiegów w spa, a o ich właściwościach relaksacyjnych i prozdrowotnych przekonani byli już starożytni Grecy. Najważniejszym składnikiem kąpieli błotnej jest borowina, czyli nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku butwienia roślinnych części obecnych w środowisku wodnym. Borowina znalazła zastosowanie w przemyśle kosmetycznym ze względu na zdolność ujędrniania skóry i redukcji cellulitu. Kąpiele błotne są szczególnie zalecane osobom dążącym do zmniejszenia masy ciała.

Jak kąpiel borowinowa działa na ciało?

Podczas kąpieli błotnej na ciele umieszcza się ciężkie okłady borowinowe, które oddają ciepło bardzo powoli, powodując tym samym pobudzenie termoreceptorów i silne – choć nieodczuwalne – przegrzanie tkanek. Organizm zaczyna intensywnie się pocić, napięcie mięśni zmniejsza się, ewentualne dolegliwości bólowe ustępują, a tempo przemiany materii wzrasta. W rezultacie ciało efektywnie oczyszcza się z toksyn, a stany zapalne i cellulit ulegają redukcji.

W trakcie kąpieli borowinowej ciało leży w bezruchu i jest masowane przez granulki masy użytej do zabiegu. Procedura sprzyja wyciszeniu się i odprężeniu, dzięki czemu jest idealna dla osób żyjących w ciągłym stresie.

Jakie związki organiczne zawiera borowina?

W skład borowiny wchodzą związki bituminowe, które poprawiają ukrwienie uszkodzonych tkanek i przyczyniają się do przyspieszenia tempa metabolizmu komórkowego. Związki te wykazują także działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Borowina zawiera również enzymy, białka oraz kwasy huminowe, a także niewielkie ilości hormonów: kortyzolu, testosteronu, estriolu, estradiolu, progesteronu i estrogenów.

Wskazania do kąpieli błotnych

Ze względu na dobroczynne działanie na skórę, kąpiele borowinowe są zalecane osobom dotkniętym problemem cellulitu i utraty jędrności skóry. Z kąpieli błotnych warto korzystać także w przypadku przewlekłych schorzeń wewnętrznych, chorób kobiecych i obecności pooperacyjnych nacieków płynów. Wskazaniem do zabiegów borowinowych są również urazy kości i stawów, przykurcz, ostrogi piętowe, schorzenia reumatyczne oraz stany pourazowe w obrębie tkanek miękkich.

Borowina usprawnia oczyszczanie organizmu z cholesterolu, tłuszczów, soli i toksyn, dzięki czemu kąpiele błotne działają wspomagająco na leczenie złogów tłuszczu. Aby uzyskać te i inne pożądane efekty kąpieli borowinowej, należy poddać się 10-20 zabiegom wykonywanym codziennie lub co drugi dzień. Kąpiel błotna powinna trwać około 10 minut – po jej zakończeniu konieczny jest dłuższy odpoczynek.

Przeciwwskazania do kąpieli borowinowej

Mimo właściwości prozdrowotnych, kąpiele błotne nie należą do zabiegów, z których skorzystać mogą wszyscy, bez względu na stan zdrowia. O relaksacyjnym i leczniczym działaniu borowiny nie przekonają się osoby chore na cukrzycę, miażdżycę, gruźlicę, nadczynność tarczycy, zakrzepowe zapalenie żył i choroby nowotworowe. Ważnym przeciwwskazaniem do kąpieli borowinowej jest również nadciśnienie, choroba wrzodowa, wady serca oraz niedawno doznane urazy lub złamania kości. Zabieg jest stanowczo odradzany także w przypadku stanów zapalnych oraz schorzeń układu pokarmowego i układu oddechowego.

Uzyskanie gładkiej i jędrnej skóry dzięki borowinie jest możliwe, ale przed decyzją o poddaniu się kąpieli błotnej warto sprawdzić, czy stan zdrowia pozwala na taki zabieg. Lekceważenie obecności przeciwwskazań do kąpieli borowinowej może mieć bowiem poważne następstwa dla zdrowia – przezorność jest w tym przypadku na wagę złota.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto