Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kąpiel w fontannach niewskazana. To spotkanie z ogniskiem bakterii. Sanepid ostrzega

kk
Krzysztof Kapica / zdjęcie ilustracyjne
Nad Polską zapanowała fala upałów. Mieszkańcy dużych miast rozpaczliwie szukają sposobów na chwilę wytchnienia od uporczywego skwaru. Popularnym narzędziem do orzeźwiającej kąpieli w środku miasta są fontanny. Z tego rozwiązania korzystają głównie dzieci - w większości przypadków za zgodą rodziców. Dlaczego nie powinni tego robić? Po pierwsze - kąpiele w fontannach są zabronione, po drugie - mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Szczegóły w artykule poniżej.

Czy można kąpać się w warszawskich fontannach?

Na fali drastycznego skoku temperatury, z pewnością wielu warszawiaków zadaje sobie pytanie: Czy można kąpać się w miejskich fontannach? To bardzo popularne i od lat obserwowane zjawisko. Niestety, w rzeczywistości kąpiel w fontannie nie jest niewinnym sposobem na upał. Po pierwsze - jest to zwyczajnie zabronione, a po drugie - skrajnie ryzykowne, nierozważne i niebezpieczne.

Należy pamiętać, że fontanny to element dekoracyjny miasta i jako takie nie służą zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom dla ludzi. Nie są do tego przeznaczone, więc są obiektami, w których taka kąpiel jest zabroniona - tłumaczy SANEPID.

Dlaczego nie powinniśmy korzystać z kąpieli w miejskich fontannach? Jak wyjaśnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - fontanny są miejscem odpoczynku i ochłody, tworząc - zwłaszcza w upalne dni - oazy wytchnienia dla mieszkańców miasta - nie tylko dla ludzi, ale także i zwierząt miejskich - przede wszystkim ptaków, kotów czy psów. I właśnie dlatego... są niebezpieczne dla ludzi. Sanepid wskazuje, że nawet zwykłe zmoczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a szczególnie zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty.

Postawa opiekunów, którzy zezwalają dzieciom pluskać się w fontannach, przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną została określona jako nierozważna.

ZOBACZ TEŻ: Park Moczydło. Otwarcie projektu za 25 mln zł już 15 czerwca. Odwiedziliśmy wyremontowany park wodny

Park Moczydło, Warszawa. Otwarcie projektu za 25 mln zł już ...

Fontanny to siedlisko bakterii

Należy zaznaczyć, że woda, która znajduje się w fontannie, krąży w obiegu zamkniętym i nie jest poddawana procesom dezynsekcji. Choć wygląda na czystą, w rzeczywistości nie nadaje się do mycia, a tym bardziej spożywania. - Nikt nie bada jakości tej wody pod kątem jej przydatności do spożycia czy do kąpieli - informuje sanepid. W związku z tym, miejskie fontanny mogą być prawdziwą wylęgarnią bakterii. Zaczynając od gronkowców czy salmonelli, na bakteriach kałowych i wirusach kończąc.

Zarazki, które znaleźć można w fontannach mogą powodować:

  • reakcje alergiczne w postaci wysypki,
  • grzybice stóp lub inne choroby skóry,
  • zapalenia spojówek,
  • zapalenia uszu,
  • ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami Legionella,
  • schorzenia dróg oddechowych,
  • zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
  • zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
  • infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii

W fontannach znajdują się często odchody ptasie, mocz zwierzęcy, resztki alkoholu z wyrzuconych butelek po piwie czy innych trunkach. Często myją się w nich, niestety, bezdomni mający różne schorzenia skórne - ostrzega Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto