Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaplica na Narodowym. Religia wchodzi na stadiony. Dziwne? Świat się zmienia...

gonzo19
gonzo19
Kaplica na Stadionie Narodowym - wizualizacja
Kaplica na Stadionie Narodowym - wizualizacja robokopter.pl/NCS
Nie napijesz się piwa, ale odmówisz modlitwę. Kaplicę dla żydów, chrześcijan i muzułmanów na Stadionie Narodowym otwierają 10 maja.

Tak będzie wyglądała kaplica »
Kaplica ma służyć wszystkim wyznaniom: od chrześcijaństwa przez judaizm po islam, a jednocześnie nie drażnić wyznawców jednego Boga symboliką innego. Jako uniwersalny symbol użyto światła, ale żeby podkreślić różnice w odprawianiu modlitwy, wnętrze podzielono na kilka części i dostosowano do przyszłych użytkowników.

Kaplica jak transformer...

Mimo, że w kaplicy na Stadionie Narodowym nie będzie na stałe symboli religijnych, to jednak gdy dana grupa wyznaniowa będzie chciała się pomodlić, wystrój kościoła się zmieni.

Jeśli do kaplicy przyjdą się modlić chrześcijanie, to zobaczą oni m.in. ołtarz usytuowany na osi głównej na wprost wejścia i stojący na tle szerokich paneli, na których zawieszony będzie symbol krzyża.

Dla wyznawców judaizmu będzie się z kolei zmieniał układ krzeseł, a na środku ustawiany będzie pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menora.

Z kolei, aby umożliwić modlitwę wyznawcom Islamu, z sali modlitw usuwane będą wszystkie ławki, aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obrócone będą w stronę Mekki.

Wszystko powstało pod okiem przedstawicieli poszczególnych religii. Inspiracją do stworzenia wielowyznaniowej kaplicy miała być postawa papieża Jana Pawła II, który podczas swojego pontyfikatu zwracał uwagę na dialog między wyznawcami różnych religii.

Po co kaplica na stadionie?

- W związku z tym, że Stadion Narodowy będzie miejscem wielu imprez często z międzynarodową publicznością, uznaliśmy, że w budynku, który w naturalny sposób stanie się również wizytówką Polski, kaplica powinna mieć charakter wielowyznaniowy. Wierzymy, że dzięki dogodnej lokalizacji nie tylko piłkarze będą mogli pomodlić się przed ważnym meczem, ale również wszyscy, którzy potrzebują chwili spokoju znajdą tu odpowiednie miejsce - o powodach powstania miejsca kultu religijnego na obiekcie sportowym mówi szef Narodowego Centrum Sportu Robert Wojtaś.

Ale istnieje też szansa na zarobienie pieniędzy. - Od dłuższego czasu otrzymujemy również zapytania o możliwość zarezerwowania kaplicy na ceremonię zaślubin czy chrztu – dodaje Wojtaś.

Projekt kaplicy wielowyznaniowej został uzgodniony z Diecezją Warszawsko - Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce.

Kaplica ma powierzchnię 260 metrów kwadratowych. Usytuowana jest na poziomie minus 3 Stadionu Narodowego, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Kaplica na Stadionie Narodowym jest potrzebna czy zbędna? Czekamy na Wasze komentarze.

Bitwa Narodów, czyli Rycerskie Mistrzostwa Świata

Pojechali metrem bez spodni 2012 [zdjęcia]

Foto: Ola Podsiadły została Miss Warszawy 2012

Program imprez: Juwenalia Warszawskie 2012

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto