Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karty miejskie z certyfikatem. ZTM wprowadza dodatkowe zabezpieczenia przed oszustami

baw/ztm
Karty miejskie z certyfikatem
Karty miejskie z certyfikatem Kamila Stańczyk
Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi 12 stycznia trzecią i ostatnią fazę zabezpieczeń systemu biletowego. Karty miejskie z certyfikatem mają uniemożliwić to ostatecznie nielegalne kodowanie biletów. Bilety z nielegalnych źródeł nie będą obsługiwane przez system, dzięki czemu będzie można je bardzo szybko i bezbłędnie namierzyć.

Karty miejskie z certyfikatem

Zabezpieczenie systemu polega na tym, że każdy bilet, który jest na karcie zakodowany w autoryzowanym punkcie sprzedaży, czyli np. w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM, w punkcie sieci Mennica lub ASEC czy w automatach biletowych, posiada specjalny elektroniczny certyfikat legalności. Od kilku miesięcy wszystkie urządzenia kodują bilety już z tymi certyfikatami.

12 stycznia wyłączona zostanie obsługa kontraktów bez certyfikatów. Oznacza to, że bilety bez nich nie zostaną odczytane ani przez kasowniki, ani przez bramki w metrze ani przez czytniki kontrolerów.

Czytaj także: Kiedy otwarcie II linii metra? Hanna Gronkiewicz - Waltz nie podaje konkretnego terminu
Wszyscy pasażerowie którzy nabyli swoje bilety w okresie po 1 sierpnia 2014 r. w legalnym punkcie sprzedaży, mają automatycznie swój bilet odpowiednio zabezpieczony i nie muszą obecnie już nic robić. Nie dotyczy to jednak osób, które swój bilet (Seniorzy, dzieci z rodzin z trójką dzieci), bądź uprawnienie do bezpłatnych przejazdów (np. Honorowi Dawcy Krwi) kupiły lub zakodowały przed 1 sierpnia.

Nie oznacza to jednak konieczności wymiany kart! Osoby posługujące się legalnymi Biletami Seniora, których ważność upływa w pierwszej połowie przyszłego roku nie powinny czekać z zakupem nowego kontraktu do wygaśnięcia tego obecnie posiadanego. Zakup nowego biletu jeszcze w grudniu pozwoli zabezpieczyć kartę i umożliwić normalne jej odczytywanie przez wszystkie urządzenia (kasowniki, bramki w metrze, czytniki kontrolerskie) a jednocześnie korzystanie z biletu przez kolejny rok.

Osoby niepełnosprawne korzystające z uprawnień do bezpłatnych przejazdów oraz osoby korzystające z pomocy OPS lub WCPR również nie muszą wymieniać kart. Wystarczy, że zgłoszą się w najbliższym czasie do POP przy ul. Żelaznej ze swoją WKM w celu zakupu nowego biletu albo przekodowania dotychczasowego biletu lub uprawnienia na posiadające certyfikat legalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto