Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Eksperci podają daty

PDZ
Od kilku dni epidemia koronawirusa nabiera coraz większego rozpędu. Kolejne dni przynoszą coraz większa liczbę zachorowań. Jak długo potrwa trzecia fala epidemii? Kiedy skończy się pandemia? Szczegóły wyjaśniają m.in. prof. Michael Toole, ekspert ds. zdrowia globalnego, a także prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.
Od kilku dni epidemia koronawirusa nabiera coraz większego rozpędu. Kolejne dni przynoszą coraz większa liczbę zachorowań. Jak długo potrwa trzecia fala epidemii? Kiedy skończy się pandemia? Szczegóły wyjaśniają m.in. prof. Michael Toole, ekspert ds. zdrowia globalnego, a także prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk. Karolina Misztal
Od kilku dni epidemia koronawirusa nabiera coraz większego rozpędu. Kolejne dni przynoszą coraz większa liczbę zachorowań. Jak długo potrwa trzecia fala epidemii? Kiedy skończy się pandemia? Szczegóły wyjaśniają m.in. prof. Michael Toole, ekspert ds. zdrowia globalnego, a także prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

Kiedy skończy się pandemia? Prof.: Michael Toole z pandemią będziemy się zmagać jeszcze kilka lat

Australijski naukowiec prof. Michael Toole z Burnet Institute w Melbourne w opublikowany na łamach portalu The Conversation artykuł, w którym podzielił się kilkoma swoimi obserwacjami odnośnie rozwoju pandemii Covid-19. Niestety, jego prognozy nie są optymistyczne.

Zdaniem eksperta najbardziej prawdopodobny scenariusz będzie taki, że bogatsze kraje do względnej normalności powrócą do 2022 roku. To zasługa szczepień. Niestety - 85 biedniejszych krajów południa z pandemią będą zmagać o dwa lata dłużej do 2024 roku.

Naukowiec zwraca uwagę, że szczególnie ważne dla pokonania pandemii jest sprawiedliwe dzielenie szczepionek, ta aby mogły one dotrzeć do osób o różnych zasobach materialnych i pochodzeniu.

- Świat nie powróci do normalnych podróży, handlu i łańcuchów dostaw do 2024 roku. Chyba że bogate kraje zaangażują się w pomoc krajom Globalnego Południa poprzez udostępnienie patentów szczepionek, dywersyfikację ich produkcji i wsparcie dostaw, aby również i ich mieszkańcy mogli jak najszybciej się zaszczepić - pisze profesor.

Toole zwraca też uwagę, że im dłużej pandemia potrwa, tym jest więcej miejsc z wysokim poziomem transmisji wirusa, a to z kolei powoduje większe ryzyko powstawania nowych szczepów koronawirusa, wykazujących np. większą odporność na szczepionki - tak jak w przypadku wariantu B.1351 z Południowej Afryki.

"Pandemia będzie z nami jeszcze długo"

- Toczymy olbrzymi wyścig pomiędzy naszym systemem ochrony i wirusem. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że ciągle wirus wygrywa - powiedział w z kolei w "Faktach po Faktach" prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Naukowiec podkreślił też, że do walki z koronawirusem należy podejść systemowo, a nie reaktywnie, ponieważ epidemia "będzie z nami jeszcze długo".

Zdaniem prof. Duszyńskiego do pokanani pandemii konieczne jest także testowanie szerszych grup ludności, a nie tylko osób, które wykazują wyraźne objawy COVID-19 lub miały kontakt z zakażonymi.

- Musimy mieć pewną grupę kontrolną, reprezentatywną, którą będziemy poddawali stałemu monitorowaniu. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, jak pandemia się rozwija - podkreślił.

W opinii prezesa PAN wychodzenie z pandemii koronawirusa będzie "długim procesem", ponieważ w bardzo wielu miejscach na świecie będą utrzymywały się rezerwuary SARS-CoV-2, np. Dotyczy to choćby państw, których nie będzie stać na szybkie wszczepienie całej populacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Eksperci podają daty - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto