Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś to mieliśmy w Opolu kina

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. Archiwum
fot. Archiwum Teraz Opole
Pierwsze zaczęło działać latach 20. XX wieku. Ufa Theater Kammer-Lichtspiele - bo tak się nazywało - powstało przy ulicy Krakowskiej 24 w Opolu.

Sala, gdzie pokazywano filmy, była częścią hotelu Form, którego budynek już nie istnieje. W 1926 roku działały już w mieście dwa kina, a konkurencją dla Ufy było kino Piasten-Lichtspiele (w 1939 roku zmieniło nazwę na Deli) przy ówczesnej Malapanerstrasse 4 (dziś Ozimska).
Trzecie kino - Metropol Theater - zostało otwarte rok później przez Maxa Onderkę i najprawdopodobniej mieściło się na rogu Malapenerstrasse i Sternstrasse (Reymonta).
Po zdobyciu przez Rosjan Opola w styczniu 1945 roku tylko kino Deli udało się uruchomić. Jak podaje Urszula Zajączkowska w Almanachu Miejskim z 2003 roku, otwarto je już 1 kwietnia - czyli jeszcze w czasie wojny. Najpierw nazwano je Odrodzenie, aby potem przechrzcić na Odrę.
Drugie kino Bolko powstało w 1953 roku w Nowej Wsi Królewskiej, a w tym samym roku zaczęło też funkcjonować kino Wagonówka przy Zakładach Naprawczych Taboru Szynowego. Rok później filmy wyświetlało kino Ostrówek (działało w Wojewódzkim Domu Kultury na ulicy Strzelców Bytomskich), a dwa lata później sezonowe kino Ogrodowe przy ulicy Kołłątaja.
Kolejnymi miejscami, gdzie można było pójść na film - były Komos (1957 rok, ulica Katowicka 55) oraz milicyjna Gwardia (1957, Katowicka 24).
Ostatnimi jednosalowymi kinami, jakie wybudowano w Opolu, było Stylowe (1959, Wrocławska) oraz Kraków (1963, Katowicka 77).
W kryzysowych latach 80. kina zaczęły podupadać. W 1990 r. działały już tylko Kraków i Centrum-Odra. Gdy pierwsze z nich kupił właściciel sieci kin wielosalowych - a potem zdecydował się na budowę takiego obiektu w Opolu - było jasne, że dni kina Kraków są policzone.
Gdy w 2003 r. na placu Kopernika powstał Kinoplex, zapadła decyzja o zamknięciu Krakowa (budynek już nie istnieje), potem upadło także kino Odra.
Dziś mamy w mieście jedno kino wielosalowe oraz dwa kina studyjne. I nie wyróżniamy się na tle innych miast. Wszędzie bowiem potężne multikina wyparły z rynku kina jednosalowe. Tradycyjne kina nie wytrzymały konkurencji, choć posiadały klimat i swoją historię. Ale to opowieść na kolejny artykuł.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto