Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim są nowe osoby w ratuszu? Wiceprezydentka od kultury i koordynatorka ds. rozwoju

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Zmiany w zarządzie miasta. Nową wiceprezydentką została Aldona Machnowska-Góra, która współtworzyła program wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Z kolei za przedsiębiorczość i dialog społeczny odpowiadać będzie Karolina Zdrodowska, dotychczas radna Ursynowa z klubu Nowoczesna.

Dwa tygodnie - tyle od dymisji Pawła Rabieja potrzebował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, na stworzenie nowego zarządu miasta. Bezpośredniego zastępcy Rabieja nie ma, ponieważ jego obowiązki przejęli inni wiceprezydenci. Za ochronę zdrowia - kluczowe biuro w czasie pandemii - odpowiada Renata Kaznowska, a za reprywatyzację Robert Soszyński. W zarządzie pojawiły się za to nowe twarze.

Aldona Machnowska-Góra

Nową wiceprezydent została Aldona Machnowska-Góra, dotychczasowa koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej. To absolwentka Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, od lat związana z warszawską kulturą. Nim dostała zatrudnienie w ratuszu pracowała jako zastępca dyrektora Teatru Studio. Wcześniej kierowała teatrem Stara Prochownia i współtworzyła Teatr WarSawy. Jest też współautorką Programu Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r i wykładowcą Akademii Teatralnej.

Bezpośrednio z Teatru Studio w 2018 roku przeszła do kampanii wyborczej. Jak słyszymy współtworzyła program Rafała Trzaskowskiego, odpowiadając m.in. za sprawy społeczne i kulturalne. To dlatego w nowym zarządzie znalazła się na stanowisku koordynatorki. Jak donosi "Stołeczna" już wtedy prezydent Trzaskowski obiecał jej stanowisko swojego zastępcy.

Do tej pory, będąc już w zarządzie miasta, Aldona Machnowska-Góra uruchomiła Fundusz Instytucji Kultury, stworzyła nową politykę kulturalną Warszawy oraz rozpoczęła pracę nad polityką żywieniową m.st. Warszawy do 2030 roku. Latem proponowała, by zmienić ustawę w sprawie budżetu obywatelskiego, za który odpowiada, a na czas pandemii zawiesić realizację projektów. Warszawa zwróciła się w tej sprawie do premiera, jednak bez skutków. W rozmowie przyznała mi również, że z racji pandemii koronawirusa, w obszarze którym się zajmuje konieczne są spore cięcia. "Partycypacja dostanie w przyszłym roku mniej pieniędzy" - usłyszałem.

Teraz w ratuszu zajmie się sprawami społecznymi. Nadal będzie zarządzać Biurem Kultury i Biurem Marketingu Miasta. Poza tym będzie odpowiedzialna za sprawy społeczne nadzorując Biuro Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biuro Polityki Lokalowej. - Musimy walczyć o spójność społeczną - o to, by nikt nie został za burtą. Będę kontynuować ważne społecznie projekty – rozwój żłobków, wsparcie seniorów, osób najsłabszych. Przyjęliśmy niedawno nową politykę kulturalną – kultura jest ważna i ma wpływ na zmianę społeczną. Ten kierunek, wraz ze społecznymi założeniami będzie dla mnie najważniejszy – powiedziała, już po zaprzysiężeniu, Aldona Machnowska-Góra.

Karolina Zdrodowska

Nieco bardziej tajemniczą postacią w nowym zarządzie miasta jest Karolina Zdrodowska. Do tej pory była radną dzielnicy Ursynów oraz przewodniczącą Nowoczesnej w tej dzielnicy. Zdrodowska wchodzi do zarządu miasta na mocy porozumienia między Platformą Obywatelską a Nowoczesną, w zamian za Pawła Rabieja. Będzie zajmować się jednak zupełnie innymi działkami.

Przypadło jej zarządzanie Biurem Rozwoju Gospodarczego i Centrum Komunikacji Społecznego. Ma dbać o rozwój Warszawy i dobrą współpracę z przedsiębiorcami oraz organizacjami społecznymi. Z racji nadzoru nad CKS będzie również odpowiadać za dialog i konsultacje społeczne.

Karolina Zdrodowska z wykształcenia jest architektką. Skończyła Politechnikę Warszawską, a obecnie wykłada na Akademii Finansów i Biznesu Vistula zajmując się zrównoważonym rozwojem w architekturze i urbanistyce. Na Ursynowie praca radnej była pozytywnie oceniana. Awansu do ratusza pogratulowała jej także opozycja. - Pomimo, iż jesteśmy z różnych ugrupowań, to serdeczne gratulacje dla Pani radnej! Dużo zapału do pracy i skuteczności w działaniu! Mam nadzieję, że to dobry znak również dla Ursynowa - napisał Maciej Antosiuk z Otwartego Ursynowa.

- Dołożymy wszelkich starań, by wesprzeć przedsiębiorców. Z kolei CKS odpowiada za działania wolontariackie – musimy wspomagać osoby najsłabsze i wykluczone społecznie. To moje priorytety – powiedziała Karolina Zdrodowska.

Przez Zdrodowską stoi trudne zadanie. Na konferencji prasowej usłyszeliśmy, że będzie odpowiedzialna za formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). To ważne narzędzie współpracy miasta z przedsiębiorcami, jednak każda taka współpraca staje się szybko kontrowersyjnym tematem. Wystarczy spojrzeć na rozpoczęty proces PPP przy rewitalizacji Hali Gwardii. Ogłoszony we wrześniu przetarg na remont i zarządzanie (przez 30 lat) zabytkową halą wzbudził ogromne emocje. Choć daleko jeszcze do jego rozstrzygnięcia, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze protestuje, obawiając się że Hala Gwardii starci swój wyjątkowy charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto