Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kina studyjne zafundują krakowianom prawdziwy powrót do przeszłości

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kino Kika to jedno z siedmiu krakowskich kin studyjnych, w którym odbędzie się Noc Kin Studyjnych
Kino Kika to jedno z siedmiu krakowskich kin studyjnych, w którym odbędzie się Noc Kin Studyjnych Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
"Powrót do przeszłości" to hasło przyświecające tegorocznej edycji Nocy Kin Studyjnych. Siedem kin studyjnych Krakowa zrealizuje go na różne sposoby, a na szlak kin - także tych, po których zostały już tylko zepsute neony - wybiorą się uczestnicy gry miejskiej. Wszystko to 20 kwietnia. Bezpłatne wejściówki do odebrania z kasach kin od 12 kwietnia.

Noc Kin Studyjnych to jedno z wydarzeń Krakowskich Nocy, obok Nocy Muzeów, Nocy Tańca, Nocy Teatrów, Nocy Jazzu, Nocy Cracovia Sacra i Nocy Poezji.

- Krakowskie noce cieszą wielkim zainteresowaniem krakowian, co roku odnotowujemy ponad 200 tys. uczestników. Noc Kin Studyjnych to nasze najmłodsze dziecko - mówi Jadwiga Gutowska-Żyra p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. - Nocą Kin Studyjnych rozpoczynamy tegoroczny cykl Krakowskie Noce. Na sobotę, 20 kwietnia specjalną ofertę przygotowały krakowskie kina.

Na ten specjalny program złożą się pokazy filmowe, spotkania z twórcami, repertuar dla najmłodszych widzów oraz filmowa gra miejska. Wszystko to 20 kwietnia, choć wbrew nazwie nie pod osłoną nocy w siedmiu krakowskich kinach studyjnych: Kinie Pod Baranami, Mikro, Kijowie, Paradoksie, Agrafce, Kice i Sfinksie.

Wim Wenders Pod Baranami
Kino Pod Baranami zaprosi krakowian na dwa unikalne pokazy filmów Wima Wendersa oraz panel dyskusyjny. Pierwszy z nich to "Niebo nad Berlinem" - uznawany za arcydzieło kina niemieckiego film z 1987 roku, opowiadający o aniołach w podzielonym murem Berlinie, zostanie wyświetlony z projektora 35 mm. Natomiast obraz "Pina" - hołd złożony choreografce Pinie Bausch - zostanie wyświetlony w technologii 3D.

- Pretekstem są dwa filmy Wima Wendersa, które wkrótce wejdą na ekrany "Perfect days" i dokument "Anselm", Jeden z nich może być prezentowany w technologii 3D, co zainspirowało nas do tego, by sięgnąć do twórczości Wima Wendersa, ale także porozmawiać o technologii wyświetlania filmów w kinach - mówi Marynia Gierat, dyrektorka Kina Pod Baranami. - Kiedyś wszyscy wyświetlaliśmy filmy z taśmy 35 mm. Rewolucja cyfrowa zmieniła kina studyjne, sprawiła, że do naszych kabin wjechały projektory cyfrowe, a filmy dostajemy w pliku.

Opowieści o pasji w kinie Kijów

Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - przeglądu filmów krótkometrażowych i dokumentalnych oraz animowanych, jednego z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie - opowie o hitach tegorocznej edycji festiwalu. 64. edycja odbędzie się w Krakowie od 26 maja do 2 czerwca w kinach oraz od 31 maja do 16 czerwca online. Podczas Nocy Kin Studyjnych równolegle na czterech ekranach przedstawione zostaną wybitne filmy dokumentalne, docenione przez jury i widzów podczas ostatnich edycji festiwalu: "Pieśni ziemi ", "Ula", "Katedra", "Polański, Horowitz. Hometown".

- Są to filmy nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dwa z nich to wyznania miłości do rodziców i do natury: „Pieśni ziemi” oraz wyznanie miłości do miasta - „Hometown". Dwa kolejne mówią o pasji: "Katedra" o pasji budowania katedry, natomiast "Ula" opowiada o pasja genialnej wokalistki Urszuli Dudziak. Te filmy wyróżniają się również tym, że powstały z archiwaliów telewizyjnych i prywatnych. To bardzo ciekawe kino dokumentalne – mówi Krzysztof Gierat.

Rok Gombrowicza w Mikro
Kino Mikro będzie świętowało podczas tegorocznej odsłony Nocy Kin Studyjnych Rok Gombrowicza "Pornografią" Jana Jakuba Kolskiego na podstawie powieści Witolda Gombrowicza. Tuż przed północą rozpocznie się tu pokaz spektaklu Teatru Telewizji z 1986 roku - "Ferdydurke" w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Kino Kika dla każdego

- Chcemy pokazać to, co robimy na co dzień, będą więc filmy fabularne, dokumenty, krótkie metraże i projekcje dla dzieci – zapowiada Agnieszka Balicka z Kina Kika.

Wszystkich niezdecydowanych, co do wyboru filmowego tytułu, zaprosi tego dnia kino Kika na różne oblicza kina studyjnego. W salach kinowych przy ul. Krasickiego czekać będą też specjalne seanse dla najmłodszych, widzowie od 4 roku życia zobaczą przygody Baltazara Gąbki, Smoka Wawelskiego, Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka oraz Don Pedra Szpiega z Krainy Deszczowców, karramba!

Kino Agrafka świętuje urodziny Jerzego Stuhra
Urodziny Jerzego Stuhra będą zaś pretekstem do specjalnego spotkania w kinie Agrafka. Na ekranie kina przy ul. Krowoderskiej wyświetlone zostaną kultowe już tytuły z Jerzym Stuhrem w rolach głównych: "Wodzirej" i "Amator". W ramach Nocy Kin Studyjnych Kino Agrafka po raz pierwszy otworzy swoje plakatowe archiwum.

Wajda i warsztaty animacji analogowej w kinie Paradox

"Fabelmanowie" - film inspirowany dzieciństwem Stevena Spielberga, opowiadający historię fikcyjnego Sammy'ego Fabelmana, młodego aspirującego filmowca - to jedna z propozycji kina Paradox. Widzowie zobaczą tu także "Imperium światła" w reżyserii Sama Mendesa oraz film irańskiego reżysera Jafara Panahiego "Niedźwiedzie nie istnieją". Kino proponuje też plenerowy pokaz „Kino w ogrodzie” podczas którego będziemy przeżywać gorycz po stracie przyjaciela i wielkiego aktora oraz spoglądać na środowisko filmowe w bardzo osobistym filmie Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”.

Kino Paradox zaprosi także na warsztaty animacji analogowej na taśmie filmowej 16 mm, poprzedzone krótkim przedstawieniem tej techniki i projekcją przykładowych filmów.

Film animowany hand made w Sfinksie
Nowohuckie kino Sfinks przygotowało propozycję dla najmłodszych - to rodzinne warsztaty filmu animowanego dla dzieci (8-14 lat) i rodziców. Uczestnicy poznają tajniki animacji filmowej i stworzą wspólnie swój pierwszy film animowany przy użyciu klocków Lego. W ramach Nocy Kin Studyjnych kino zaprosi na filmy z udziałem najbardziej rozpoznawalnych irlandzkich aktorów i aktorek: "Córka" (reż. Maggie Gyllenhaal), "Party" (reż. Patricia Clarkson), "Duchy Inisherin" (reż. reż. Martin McDonagh).

Szlakiem krakowskich kin studyjnych
20 kwietnia w godzinach 10.00–14.30 odbędzie się także Kinowa Gra Miejska. Uczestnicy podróżować będą śladami krakowskich kin studyjnych.

- Uczestnicy gry odwiedzą wszystkie kina studyjne w Krakowie, a także wybrane kina już nieistniejące, które uznaliśmy za szczególnie istotne. Rozpoczynamy o godz. 10.00 w kinie Sfinks, meta w kinie Agrafka – wyjaśnia Robert Skrzydlewski, prezes Fundacji Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison. - Uczestnicy będą zdobywać punkty, by wygrać filmowe nagrody.

Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia dostępne będą od 12 kwietnia w godzinach pracy kin. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa zaproszenia i cztery na filmy dla dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kina studyjne zafundują krakowianom prawdziwy powrót do przeszłości - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto