Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino letnie w Koperniku [program]

Redakcja
W tym roku, podobnie jak w zeszłym, na tyłach Centrum Nauki ...
W tym roku, podobnie jak w zeszłym, na tyłach Centrum Nauki ... Urząd Dzielnicy Ursynów
W tym roku, podobnie jak w zeszłym, na tyłach Centrum Nauki Kopernik przez cale wakacje będą się odbywać darmowe seanse. Pierwszy już 27 czerwca.

- Kino letnie CNK to piątkowe spotkania filmowe, poświęcone tematom bliskim każdemu z nas. Projekcje filmowe rozpoczynamy od krótkich rozmów z ekspertami, którzy opowiadają nam o swoich pasjach i dzielą się wiedzą. Prezentujemy ambitne, autorskie kino i zadajemy pytania, wobec których nie można być obojętnym - stwierdzają organizatorzy.

W tym roku na tyłach Kopernika będzie można oglądać filmy w dwóch cyklach. W lipcu będzie nim „Raj utracony”, opowieść o tym, co tracimy a co zyskujemy w związku z rozwojem nauki i technologii. - Czy jesteśmy gotowi na wzięcie odpowiedzialności za zmiany, jakich dokonujemy w naszym środowisku naturalnym i w nas samych? Przekraczamy kolejne granice – wpływając na klimat, eksperymentując z przyrodą, zgłębiając tajemnice genomu… Pytania o aspekty etyczne naszych działań sprawiają, że coraz częściej dzielimy się na technoentuzjastów i ekosceptyków. Czy istnieje jeszcze szansa na porozumienie się obu tych środowisk? Jakie scenariusze przyszłości proponują nam obie frakcje? - stwierdzają organizatorzy.

Zobacz też:

**
W sierpniu natomiast widzowie będą mogli oglądać filmy odbywające się pod hasłem "Zegar życia". Cykl będzie opowiadał o intymnym rozwoju człowieka - od niemowlęctwa do późnej starości. Organizatorzy plenerowego kina nie zdradzają jeszcze repertuaru sierpniowego.

Wieczory filmowe poprowadzi Andrzej Szozda, dziennikarz Polskiego Radia i publicysta.

Kino plenerowe Centrum Nauki Kopernik. Filmy:

27 czerwca, g. 21.00
RZEKA ZMIENIA BIEG, reż. Kalyanee Mam, Kambodża 2013
„Rzeka zmienia bieg” to opowieść o trzech rodzinach ze współczesnej Kambodży, będących świadkami głębokich zmian zachodzących w kulturze lokalnej społeczności. Degradacja środowiska naturalnego, zanik tradycyjnego rzemiosła, exodus młodych do miast – film, jak w pigułce, przedstawia globalne procesy, którym wszyscy jesteśmy poddani. „Rzeka zmienia bieg” to poruszający, estetycznie doskonały obraz egzotycznego raju, który powoli odchodzi do historii. Portrety nastoletniego rybaka czy młodej dziewczyny, zmuszonej do wyjazdu za pracą do miasta na długo pozostają w pamięci.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Bliżej natury, czyli gdzie? O idealistach i praktykach zrównoważonego rozwoju.
Gość: Paweł Sroczyński (Fundacja Cohabitat)

4 lipca, g. 21.00
PROJEKT NIM, reż. James Marsh, USA 2011
W 1973 roku urodził się szympans, któremu – na cześć słynnego lingwisty, Noama Chomsky’ego – nadano imię Nim „Chimpsky”. Jego przydomek to nie przypadek. Szympans miał bowiem stać się łącznikiem pomiędzy światem ludzkim i zwierzęcym. Wychowany przez ludzi i nauczony języka migowego, od kołyski stanowił eksperyment naukowy. Dokument Jamesa Marsha przedstawia losy zwierzęcia, w oparciu o świadectwa jego opiekunów. Widz pozostaje w niepewności, wciąż zadając sobie pytanie: czy rzeczywiście jesteśmy w stanie rozmawiać ze zwierzętami? A jeśli to możliwe, to dla kogo płynie z tego większa korzyść – dla ludzi czy dla zwierząt? I co dzieje się ze zwierzęciem, gdy eksperyment się kończy?

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Kto z kim rozmawia? O ludziach, zwierzętach i doktorze Dolittle.
Gość: dr Dorota Sumińska (lekarz weterynarii, ale od lat poza leczeniem zwierząt zajmuje się pisarstwem, dziennikarstwem i krzewieniem wiedzy przyrodniczej)

11 lipca, g. 21.00
ZBIERACZE I ZBIERACZKA, reż. Agnès Varda, Francja 2000
Wielokrotnie nagrodzony dokument, autorstwa legendy francuskiej kinematografii. W swojej twórczości Agnès Varda, z wyczuciem godnym poetki i psycholożki, tropi wszelkie niuanse życia codziennego, pozostające często na marginesie zainteresowania opinii publicznej. Tematem filmu jest wielowiekowa tradycja zbierania resztek plonów po żniwach, która uzyskała nową odsłonę w miastach. Reżyserka, pokazując niewymiarowe ziemniaki, które nie przeszły unijnej selekcji lub stary sprzęt elektroniczny, pozostawiony na ulicy Paryża, nie pozwala nam przejść obojętnie obok marnotrawstwa, jakiego dokonujemy na co dzień. „Zbieracze i zbieraczka” nie jest jednak tendencyjną opowieścią z morałem, ale fascynującym zbiorem ludzkich portretów.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Czy wiesz, co wyrzucasz? Recykling nie musi być nudny! O współczesnych marnotrawcach i zbieraczach
Gość: Katarzyna Barc (oddamodpady.pl)

18 lipca, g. 21.00
GATTACA, reż. Andrew Niccol, USA 1997
Czy człowiek, dzięki rozwojowi nauki, przyspieszy ewolucję własnego gatunku? Czy czeka nas era nowej eugeniki, opartej na zdobyczach genetyki i farmakologii? Jednym z najciekawszych filmów z gatunku science fiction podejmujących te pytania jest z pewnością „Gattaca”, z niezapomnianymi rolami Ethana Hawke i Umy Thurman. Ten mroczny, wysmakowany estetycznie film przedstawia świat, w którym pogoń za doskonałością doprowadziła ludzkość do podziału na dwie grupy –„ulepszonych” i poczętych w naturalny sposób. Przedstawiciel tej drugiej, gorszej kategorii, Vincent, będzie musiał wykazać się sprytem, odwagą i szaleńczym samozaparciem, aby zrealizować swoje najskrytsze marzenie.

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Czy jesteśmy w stanie przyśpieszyć własną ewolucję? Krótka przypowieść o naturalnych i syntetycznych
Gość: dr Joanna Różyńska (Zakład Etyki, Wydział Filozofii UW)

25 lipca, g. 21.00
PREZYDENT NOWEJ ATLANTYDY, reż. Jon Shenk, USA 2011
Bohaterem filmu jest Mohamed Nasheed prezydent Malediwów (składających się z ponad 1000 wysepek), który ze względu na wciąż podwyższający się poziom wód Oceanu Indyjskiego, walczy o przetrwanie kraju. Nasheed okrzyknięty przez światowe media „ekologicznym Gandhim”, wykorzystuje wszelkie znane tricki marketingowe, aby nagłośnić katastrofalną sytuację swojej ojczyzny. Oś opowieści stanowią przygotowania do Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze w 2009 roku, podczas którego zapadnie decyzja o zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. W atmosferze politycznej gorączki ścierają się interesy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Czy o zagrażających nam zmianach klimatycznych potrafimy jeszcze rozmawiać ponad podziałami?

SPOTKANIE PRZED FILMEM: Czy jest dziś pogoda na rozmowę o klimacie? O naukowych faktach i wielkiej polityce
Gość: dr Aleksandra Kardaś (Zakład Fizyki Atmosfery, Wydział Fizyki UW)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto