Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino „Poza Ciszą i Ciemnością”

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
W stolicy nie ma sal kinowych przystosowanych do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. O projekcie, który wypełnia tę lukę, rozmawiamy z Anną Żórawską.

Marta Chowaniec: Wydawać by się mogło, że to niemożliwe, żeby osoba niewidząca mogła oglądać film. Jak zatem niemożliwe stało się możliwe?

Anna Żórawska: Trudno wytłumaczyć, jak można robić kino bez obrazu. Nie było łatwo wytłumaczyć to dystrybutorom filmowym, ludziom kina czy sponsorom. Przygotowania trwały bardzo długo. Inauguracyjny pokaz filmu „Ogród Luizy” w reżyserii Macieja Wojtyszki odbył się rok temu 7 października w Kinie Muranów. Poprowadziła go Ambasadorka Projektu Grażyna Wolszczak. Część artystyczną uświetnił występ niewidomej sopranistki – Ewy Lewandowskiej.

Nie głusi zakładają słuchawki tylko niewidomi. Dlaczego?

Dla niewidomych jest potrzebny opis słowny tego, co się dzieje między dialogami. Kiedy my, osoby widzące zamykamy oczy, nie wiemy, co się dzieje, kiedy zapada cisza. Oni w przeciwieństwie do nas nie mogą otworzyć oczu, dlatego potrzebują dopowiedzenia. W tym momencie wkracza audiodeskrypcja, czyli technika, która cytując Barbarę Szymańską „słowem maluje obraz”.

Jakie to są opisy?

Np. „wchodzi bohater do pokoju”, „bohaterowie trzymają się za ręce”, itp. W sprawie opisów konsultowaliśmy się z osobami niewidomymi, które zwracały nam uwagę, co powinno się w nich znaleźć. Ograniczaliśmy się do minimum, bo standardy wymagaja żeby nie przekraczać czasu i nie naruszać wartości artystycznej filmu. Ku naszemu zdziwieniu, osoby niewidome zwracały uwagę, żeby kłaść akcent na to, jakie są kolory na ekranie, bo w większości przypadków osoby te nie są niewidome od urodzenia, ale traciły wzrok z biegiem czasu.

Kto pisze audiodeskrypcję?

Naszymi autorkami są panie z Redakcji Napisów dla Niesłyszących z Telewizji Polskiej. Zespół stale się powiększa. Zwracamy uwagę na to, żeby osoby piszące skrypty miały doświadczenie w pisaniu, predyspozycje i wykształcenie, np. polonistyczne.

Ile osób przychodzi na seanse?

Przychodzi zwykle ok. 50 osób na seans. Dla nas to jest sukces, ponieważ nie zawsze mamy super nowości, a kino studyjne, w którym wyświetlamy filmy, jest w miejscu raczej nieprzystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Mimo to, nasi widzowie kierują się na Starówkę do kina Alchemia.

Kinomaniacy?

Dla mnie to było zaskoczenie, że przychodzi tak dużo osób starszych. Myślałam, że raczej naszymi gośćmi będą studenci czy młodzież.

Plany na przyszłość…

Staramy się o utworzenie oficjalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego osób niewidomych i niesłyszących. Mieliśmy już dwa spotkania: z Rafałem Wieczyńskim, reżyserem filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” i Marcinem Marcinkiewiczem, koordynatorem produkcji filmu „33 sceny z życia”. Jako organizator niepokoiłam się, czy osoby niewidome oraz niedosłyszące będą chciały zostać na takich spotkaniach. Jednak 1/3 publiczności zwykle zostaje po obejrzeniu filmu, a nawet bardzo żywo dyskutuje.


Projekt Kina „Poza Ciszą i Ciemnością” jest skierowany do osób niewidomych i niesłyszących. Odbiór filmu umożliwi zastosowanie dodatkowych napisów dla niesłyszących oraz techniki audiodeskrypcji dla niewidomych. Koordynatorką projektu jest Anna Żórawska z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Kino ALCHEMIA
Ul. Jezuicka 4, Stare Miasto
Najbliższy seans: "Wino truskawkowe", 12 lipca, godz. 15.00
Cena biletu: 5 zł.
Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Fundacją Filmowa Warszawa, Kinem Alchemia oraz Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.


Zobacz również:
Tajemnica dobrego dubbingu [wideo]
5D Extreme: poczuj się jak w filmie
Drugie życie kina Wars

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto