Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino, restauracje i fontanna w nowej Galerii Piastów

Tomasz Woźniak
fot. Piotr Krzyżanowski
fot. Piotr Krzyżanowski
Pierwszą część Galerii Piastów oddano trzy lata temu. Była pierwszym tak dużym obiektem handlowym w centrum miasta. Nowe, dobudowane skrzydło jest większe od poprzedniego.

Pierwszą część Galerii Piastów oddano trzy lata temu. Była pierwszym tak dużym obiektem handlowym w centrum miasta. Nowe, dobudowane skrzydło jest większe od poprzedniego. Można do niego wejść zarówno z zewnątrz, jak i łącznikami ze starszej części obiektu. Łącznie Galeria ma 52 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

- W obu skrzydłach jest, w sumie, ponad sto sklepów. 44 odzieżowe, 14 obuwniczych i 7 restauracji - mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy Galerii Piastów i inwestora, firmy Rank Progressa. - Najbardziej cieszymy się, że swój jedyny na Dolnym Śląsku sklep otworzy u nas firma Marks & Spencer.
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu straszył w tym miejscu Megasam, podarunek peerelowskiego premiera Piotra Jaroszewicza dla Legnicy. Obudowany blachą, wielki dom towarowy nigdy nie miał w pełni zagospodarowanej powierzchni. Pustkami świeciło drugie piętro, odstraszała tabliczka zabraniająca wchodzenia na taras wokół budowli, bo groził zawaleniem. Żeby postawić Megasam, pod koniec lat 60. wyburzono poniemieckie kamieniczki, a stary układ uliczek zrównano z ziemią.

Galeria stoi w centralnym miejscu Legnicy, tuż przy początku odnowionego deptaka Najświętszej Marii Panny - dziś najpiękniejszej ulicy Legnicy. Najpiękniejszej i - z powodu kostki brukowej - najczęściej przeklinanej przez kobiety noszące buty na wysokim obcasie.
Zanim ruszyła budowa Galerii, teren sprawdzili archeolodzy. Natrafili na średniowieczny szalet, w którym znaleźli wiele cennych dla historyków przedmiotów. Większość z nich trafiła do muzeum. Z jednej strony Galeria sąsiaduje ze Wzgórzem Zamkowym, z drugiej z kościołem mariackim, w którym rycerstwo modliło się przed wyprawą na bitwę z Tatarami.

Galeria zajęła też miejsce, które przez wiele lat służyło za parking w centrum miasta, a w początkach epoki wolnorynkowej było wielkim targowiskiem Legnicy.
Na tzw. Manhattanie swoje pierwsze sukcesy gospodarcze odnosili sklepikarze, dzisiejsi biznesmeni.
Galeria Piastów wraz z multikinem Helios nie nawiązuje swoją budową do Megasamu. Wręcz przeciwnie. Projektanci chcieli, by przypominała wyglądem kamieniczki, które padły ofiarą socjalistycznej budowy. Taki też był wymóg konserwatora zabytków. Zalecił on, aby wszystkie nowe budowle w tym rejonie miały spadziste dachy, stylizowane okna, a materiały budowlane były najwyższej jakości.
- Mieliśmy trudne zadanie, by zaprojektować budowlę, która nie będzie konkurować z zamkiem, wtopi się w otoczenie, a jednocześnie będzie się wyróżniać - mówi architekt Bartosz Niebudek.

Fasada budowli składa się więc z czerwonego klinkieru, żółtego piaskowca i szarego granitu - tak jak przedwojenna zabudowa miejskiej starówki. Nawet dach Galerii, na którym jest parking dla 400 samochodów, obudowano żaluzjami, by nie burzył widoku na Zamek Piastowski. I nie burzy, wprost przeciwnie. Właśnie z dachu-parkingu rozciąga się piękny widok na wieżę zamkową.
Dopiero wnętrze Galerii cieszy oczy pastelowymi kolorami. Odtworzono nawet historyczny przebieg ulicy Grodzkiej, która biegnie dziś pod nową częścią Galerii Piastów. Nad nią powstały łączniki do foyer i części z restauracjami.

Właśnie foyer będzie centralną częścią Galerii - z podestem, na którym odbywać się będą koncerty.
Na wysokiej na piętnaście metrów ścianie umieszczono kompleks fontann. Woda będzie spływać najpierw z wysokości dwunastu metrów po szybie, by na dole strzelać strumieniami z powrotem w górę. Każda ze szklanych rur wodospadu jest podświetlona różnokolorowymi żarówkami.
Najbliżej zamku znajduje się multikino Helios z pięcioma salami projekcyjnymi. Łącznie mogą pomieścić 1080 widzów (w tej liczbie przygotowano sześć miejsc dla osób niepełnosprawnych). W największej z nich ustawiono 467 foteli.
Na otwarcie Galerii przygotowano wiele atrakcji. Imprezy potrwają do niedzieli.

130 mln
złotych kosztowała budowa drugiej części Galerii Piastów

36 tys. mkw.
liczy nowa powierzchnia handlowo-usługowa tego obiektu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto