Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KL Warschau: nie tylko sławy mogą projektować

gonzo19
gonzo19
Radni zmienili zdanie i zdecydowali, że konkurs na koncepcję pomnika Ofiar obozu KL Warschau będzie miał formułę otwartą.

Według uchwały z października ubiegłego roku do konkursu miało być zaproszonych tylko pięciu rzeźbiarzy „o uznanym dorobku”. Ratusz chciał, aby w konkursie, który ma upamiętnić ofiary obozu KL Warschau, pojawiły się tylko najlepsze projekty.

Tymczasem biuro zamówień publicznych ratusza stwierdziło, że nie można przeprowadzić konkursu zamkniętego, do którego zaprasza się tylko określonych artystów. Dlatego radni zdecydowali w czwartek, że Miasto przeprowadzi konkurs otwarty dla wszystkich rzeźbiarzy.

Czy to dobry pomysł? – Zależy jak na to patrzeć – uważa Jacek Kucaba, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. – Na całym świecie robi się zarówno konkursy otwarte, jak i zamknięte. Wszystko zależy od tematyki. Jeśli temat jest trudny, zaprasza się do współpracy uznanych artystów. Do lekkich tematów zaprasza się z kolei więcej twórców, także młodych, którzy mają świeże spojrzenie – wyjaśnia Kucaba.

W budżecie miasta na konkurs rzeźbiarki jest już zarezerwowane 300 tys. zł. Budowa pomnika Ofiar obozu KL Warschau ma łącznie kosztować około 3 mln zł. Monument stanie na skwerze Jura-Gorzechowskiego (niedaleko Pawiaka, róg al. Jana Pawła II i ul. Dzielnej). Będzie upamiętniać ok. 20 tys. ofiar obozu, w którym – jak dowodzi m.in. Instytut Pamięci Narodowej – ginęli więźniowie uprzątający teren po getcie, głównie Żydzi.

Pomnik budzi kontrowersje

Lokalizacja pomnika nie podoba się Komitetowi Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau. Grupę tę tworzą środowiska narodowe, skupione wokół Marii Trzcińskiej, byłej sędzi Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Twierdzi ona, że w latach 1942-1944 Niemcy zgładzili w obozie nie 20 tys., a 200 tys. „bezimiennych warszawiaków”, którzy mieli rzekomo zginąć w komorze gazowej przy Dworcu Zachodnim. Tych danych nie potwierdzają jednak ani IPN, ani ROPWiM. Mimo to komitet domaga się od miasta, aby pomnik powstał na skwerze Alojzego Pawełka, niedaleko Dworca Zachodniego (Wola).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto