Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę zagrozi przyrodzie Obszaru Natura 2000? "Znajduje się tam mnóstwo cennych drzew i łęgi nadwiślańskie"

Redakcja
Czy planowana kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą zagrozi cennej roślinności i zwierzętom żyjącym na Obszarze Natura 2000? Na prawdopodobną ingerencję w przyrodę zwrócił uwagę radny Grzegorz Walkiewicz. - To pokazuje, w jak niewielkim stopniu brane są pod uwagę względy ekologiczne, przy projektowaniu miejskich inwestycji - mówi radny. Szczegóły w tekście poniżej.

Kładka przez Wisłę zagrozi przyrodzie Obszaru Natura 2000?

Radny Dzielnicy Praga-Północ Grzegorz Walkiewicz złożył interpelację do stołecznego ratusza w sprawie prawdopodobnej ingerencji w przyrodę Obszaru Natura 2000 przy budowie kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. - Jak widać na wizualizacjach, kładki będzie opierał się na kilku słupach wybudowanych bezpośrednio na terenie Obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. W tym miejscu znajduje się wiele cennych drzew. W zbiorniku utworzonym wewnątrz betonowej ostrogi żyje wiele ptaków charakterystycznych dla łęgów nadwiślańskich - pisze Grzegorz Walkiewicz.

Obszar specjalnej ochrony ptaków „Dolina Środkowej Wisły” został ustanowiony przede wszystkim dlatego, że jest jednym z dziesięciu najważniejszych w Polsce lęgowisk dwóch gatunków ptaków zagrożonych wymarciem w Unii Europejskiej: rybitwy rzecznej i rybitwy białoczelnej.

Będą protesty?

Radny przypomina także o niedawno zakończonej budowie zapory przeciwpowodziowej wzdłuż Wybrzeża Helskiego. Jak pisze Grzegorz Walkiewicz, inwestycja ta ujawniła w jak niewielkim stopniu brane są pod uwagę względy ekologiczne, przy projektowaniu miejskich inwestycji. - Jedynie protestowi mieszkańców skupionych wokół inicjatywy #STOPwycince500drzew nad Wisłą zawdzięczamy znaczne ograniczenie w ingerencję w cenną przyrodę nad Wisłą. Wówczas byliśmy zmuszeni zastopować prace budowlane i w trakcie procesu inwestycyjnego negocjować z ratuszem i wykonawcą możliwe zmiany w sposobie realizacji prac - mówi radny.

I podkreśla, że chce uniknąć podobnej sytuacji w przypadku budowy kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. Zwłaszcza, że jednym z ustaleń porozumienia strony społecznej z ratuszem było konsultowanie sposobu realizacji inwestycji, które ingerują w cenne obszary przyrodnicze.

Co na to warszawscy urzędnicy? Czekamy na odpowiedź ratusza. Radny Dzielnicy Praga-Północ poprosił w interpelacji m.in. o informacje, czy dokumentacja projektowa zawiera szczegółową inwentaryzację przyrodniczą terenu inwestycji oraz czy istnieje wykaz uwzględniający ile i jakich drzew i krzewów ma zostać usuniętych w trakcie budowy. Grzegorz Walkiewicz zapytał także czy istnieje opracowanie oceniające skalę potencjalnej ingerencji w siedliska ptaków i innych zwierząt na terenie inwestycji i jakie działania zostaną podjęte aby tę ingerencję zminimalizować.

Kładka za 100 milionów złotych

Przypomnijmy, że kładka powstanie na wysokości ulic Karowej i Okrzei. Projekt przeprawy został ukończony na początku 2021 r. Przygotowała go wyłoniona w międzynarodowym konkursie architektonicznym pracownia Schuessler-Plan Inżynierzy – dopracowała wszelkie detale, aby obiekt był odporny na działanie sił przyrody. Dlatego most będzie jednopoziomową przeprawą położoną na siedmiu żelbetowych podporach i będzie mieć 452 metry długości. Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową, znajdą się na nim także miejsca do odpoczynku. Oświetlenie obiektu zapewnią źródła światła umieszczone w balustradach. Most zostanie objęty monitoringiem. Stolica planuje wydać na ten cel ponad 100 milionów złotych.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto