Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasy na świeżym powietrzu, strefa ciszy, szklarnia i ogród z owocami. Na Białołęce może powstać wyjątkowa szkoła ekologiczna

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Klasy między roślinami, strefa ciszy, szklarnia i ogród z owocami. Na Białołęce może powstać wyjątkowa szkoła ekologiczna
Klasy między roślinami, strefa ciszy, szklarnia i ogród z owocami. Na Białołęce może powstać wyjątkowa szkoła ekologiczna Karolina Misztal/archiwum
Jak będzie wyglądać nowa szkoła podstawowa przy ul. Świderskiej 93 na warszawskiej Białołęce? Dzielnica chce, aby budynek wyróżniał się proekologicznymi rozwiązaniami. W planach jest m.in. utworzenie klas na dworze, szkolna szklarnia, ogródek, a także kompostownik do produkcji nawozu. Szczegóły w tekście poniżej.

Ekologiczna szkoła na Białołęce

Ściany porośnięte zielonymi pnączami, klasy na świeżym powietrzu, strefa ciszy, lapidarium, szklarnia, ogród z roślinami jadalnymi i kompostownik do produkcji szkolnego nawozu - to tylko niektóre z ekologicznych pomysłów, które mogą zostać wdrożone w nowej szkole przy ul. Świderskiej 93 na warszawskiej Białołęce. Dzielnica chce, aby placówka wyróżniała się proekologicznymi rozwiązaniami, była wyjątkowa i pobudzała wyobraźnię uczniów.

Urzędnicy otworzyli już konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły podstawowej, który stanie na działce wśród zieleni o powierzchni ponad 3,2 ha. - Planujemy budowę 36-oddziałowej placówki dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 „zerówki” w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni - informuje dzielnica Białołęka. Konkurs zakończył się w połowie marca 2020 r. Zwycięzcy będą mieli czas do 19 czerwca 2020 roku na przedstawienie swojej koncepcji.

- Konkurs ma wyłonić najlepszą koncepcję architektoniczną pod względem wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Dzięki takim konkursom mamy szansę na ciekawą architekturę wkomponowaną w istniejący krajobraz. Liczymy na oryginalne, ale także funkcjonalne pomysły architektów” – mówi Jan Mackiewicz, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka, odpowiedzialny m.in. za inwestycje na Białołęce.

Budynek, który zaprasza do nauki

Dzielnica nie ukrywa, że priorytetem jest budynek przyjazny dla uczniów, ale także lokalnej społeczności. Niewątpliwie atutem jest otoczenie działki. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie wałów wiślanych, porośniętych łęgiem. - Aranżacja terenu wokół budynku powinna wpisywać się w naturalny charakter okolicy. Zastosowanie roślin jest również możliwe na ścianach budynku szkoły - informują urzędnicy. I dodają, że szkoła powinna być zapraszająca, zaprojektowana tak, aby pobudzać wyobraźnię dzieci, a także uwzględniać rozwiązania proekologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Ranking szkół podstawowych w Warszawie 2020. Zobaczcie 200 najlepszych placówek w stolicy

[g]7521527p[/g]

Wśród możliwych rozwiązań można wymienić specjalnie wyciszone klasy, plac rekreacyjny w centralnym punkcie szkoły, a także otwartość na społeczność lokalną.- Szkoła powinna być tak zaprojektowana, by dawała możliwości wykorzystania części budynku oraz terenów zewnętrznych po godzinach pracy- podkreśla dzielnica Białołęka.

Lekcje na świeżym powietrzu

Nowościami, które proponuje dzielnica są: „Zielone klasy” umożliwiające przeprowadzanie lekcji na dworze, „strefa różnorodności biologicznej” o funkcji edukacyjnej, czy „strefa ciszy”, gdzie dzieci mogłyby odpocząć od hałasu. - Rekomendujemy wprowadzenie do koncepcji elementów edukacyjnych z różnych dziedzin wiedzy np. modele obrazujące jakieś zjawiska, tabliczki z nazwami roślin, lapidarium, sylwetki dziko żyjących zwierząt, ogród z roślinami jadalnymi (wyposażony w kompostowniki, miejsce do składowania narzędzi ogrodniczych, doniczek, itp., ujęcie wody do podlewania roślin - proponują urzędnicy.

Kolejne pomysły to m.in. szkolna szklarnia, ławeczki i stołu do pracy przy przygotowaniu rozsad. Pozostaje tylko czekać na propozycje pracowni, które wezmą udział w konkursie. Zapowiada się więc, że będzie to jedyna taka szkoła w Warszawie, a być może i w całej Polsce.

POLECAMY TEŻ:


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto