Ponad 100 koncertów muzyki klasycznej w repertuarze wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki może przyprawiać o zawrót głowy nie tylko początkujących bywalców filharmonii, ale i bardziej doświadczonych melomanów. Podpowiadamy, na jakie koncerty w najbliższych miesiącach warto się wybrać. Poniżej znajdziecie 13 wydarzeń, które z pewnością zachwycą odwiedzających NFM w sezonie artystycznym 2022/2023.
Laureatki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego odwiedzą NFM już w listopadzie
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie i od lat wzbudza ogromne zainteresowanie melomanów oraz miłośników brzmienia skrzypiec. 25 listopada w NFM wystąpią laureatki tegorocznej odsłony konkursu, wykonując wybrane wielkie koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.
Rewolucyjna „Eroika” Beethovena w wykonaniu orkiestry kameralnej

„Eroica” Ludwiga van Beethovena zapisała się na kartach historii jako bodajże najbardziej rewolucyjna spośród wszystkich symfonii pióra kompozytora. Zanim 12 listopada rozlegną się w wykonaniu NFM Orkiestry Leopoldinum jej monumentalne dźwięki, przestrzeń Sali Głównej wypełnią brzmienia kompozycji Richarda Straussa – Sekstetu z jego ostatniej opery Capriccio oraz II Koncertu waltorniowego Es-dur w wykonaniu Radka Baboráka, jednego z najlepszych waltornistów na świecie.
Jazzowe wiolonczele na listopadowym festiwalu
Polish Cello Quartet, jeden z zespołów NFM, powstał w 2011 roku z inicjatywy czterech polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Artyści postanowili założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego. Podczas odbywającego się w NFM Jazztopad Festival zespół wykona premierowo kompozycję Joëlle Léandre na kwartet wiolonczelowy i kontrabas.
Polska muzyka kameralna na instrumenty dęte
Miłośnikom instrumentów dętych proponujemy grudniowy koncert zespołu LutosAir Quintet, który wraz z gośćmi – pianistą Piotrem Sałajczykiem i trębaczem Aleksandrem Kobusem, wykona dzieła polskich twórców. Dwie kompozycje działających współcześnie Mirosława Gąsieńca i Mateusza Ryczka będą miały wówczas swoją prapremierę. Ciekawostką jest fakt, że koncert rozpocznie utwór pióra Irène Wieniawskiej – komponującej pod tajemniczym pseudonimem „Poldowski” córki wielkiego skrzypka i kompozytora, Henryka Wieniawskiego.
Chór zaśpiewa głosem Ameryki
Działający od 2006 roku Chór NFM był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale, takie jak BBC Proms, i współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami świata. Podczas grudniowego koncertu śpiewacy pod dyrekcją Lionela Sowa, dyrektora artystycznego zespołu, zaśpiewają muzycznym głosem Ameryki, przybliżając dzieła legendarnych, jednych z największych kompozytorów tworzących w dwudziestowiecznych Stanach Zjednoczonych: Samuela Barbera, Leonarda Bernsteina i Steve’a Reicha.
Koncerty w NFM idealne na święta
W przeddzień Wigilii zapraszamy na wyjątkowy koncert z udziałem Doroty Miśkiewicz wraz z West Side Sinfoniettą pod dyrekcją Marcina Danilewskiego. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy jeszcze pełniej chcą przeżyć święta Bożego Narodzenia i poczuć magiczną atmosferę tego wyjątkowego czasu. Kolędy, będące nieodzownym elementem świąt, nabiorą podczas koncertu szczególnie ciekawego brzmienia w jazzowym anturażu, nasyconym charakterystycznymi rytmami i ciepłymi harmoniami.

Drugą świąteczną propozycją jest styczniowy koncert trzech wrocławskich zespołów: Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru NFM i Chóru Chłopięcego NFM. Tematyka związana z Bożym Narodzeniem stanowiła wielką inspirację dla kompozytorów na przestrzeni wieków. Również w twórczości Johanna Sebastiana Bacha znajdziemy utwory napisane dla uczczenia przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, wśród nich Oratorium na Boże Narodzenie, będące jednym z piękniejszych tego typu dzieł.
Spędź sylwestra koncertowo

Raz Dwa Trzy… 2023! W ostatnich dniach roku w NFM wystąpi zespół Raz Dwa Trzy, który na estradzie Sali Głównej pojawi się wraz z NFM Filharmonią Wrocławską. Kultowe już utwory grupy, której przewodzi Adam Nowak, podszyte symfoniczną warstwą to przepis na prawdziwie doskonałą muzyczną ucztę. Zespół powraca do Wrocławia z dobrze znanym publiczności repertuarem, a ich grudniowe koncerty będą doskonałą okazją do zakończenia roku w wyjątkowej atmosferze pełnej radości, ale i zadumy.
Muzyczna podróż do Wiednia
Już 6 stycznia zapraszamy na Galę Noworoczną, która będzie znakomitą okazją do hucznego, pełnego radości świętowania. Muzyczną ucztę w rytm porywających Straussowskich walców i polek oraz błyskotliwych fragmentów największych oper zaserwują tego wieczoru muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją włoskiego dyrygenta – Gianluki Marcianò.
Dla dzieci – Witold Lutosławski

NFM w swojej ofercie koncertowej pamięta o najmłodszych melomanach. To właśnie do nich skierowany jest styczniowy koncert Chóru Chłopięcego NFM, który w towarzystwie zespołów kameralnych zaprezentuje publiczności piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego – znakomitego polskiego kompozytora i patrona NFM. Sam Mistrz wiedział, że najmłodsi należą na najwierniejszych i najważniejszych odbiorców muzyki, bowiem podchodzą do niej bez uprzedzeń i z pełnym entuzjazmem. Koncert dla najmłodszych (ale nie tylko!) będzie podróżą zarówno do świata dźwięków, jak i bajek oraz wierszy Juliana Tuwima, Lucyny Krzemienieckiej czy Janiny Porazińskiej.
Muzyka Wrocławia wykonana w samym sercu miasta
Wrocław Baroque Ensemble, zespół założony i kierowany przez Andrzeja Kosendiaka, specjalizuje się w wykonawstwie historycznym i odkrywa mało znany repertuar z Europy Środkowej. Zespół może pochwalić się bogatym katalogiem nagrań, który obejmuje serię albumów poświęconych twórczości kompozytorów polskiego baroku. W lutym muzycy wystąpią w samym sercu Wrocławia – Sali Wielkiej Ratusza – prezentując utwory Giovanniego Legrenziego pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
Muzyka Ksiąg Jakubowych
Kwartet smyczkowy Lutosławski Quartet zaprasza melomanów w niezwykłą muzyczną podróż śladem Ksiąg Jakubowych noblistki Olgi Tokarczuk. 5 marca muzycy zaprezentują wielobarwną i wielokulturową muzyczną mozaikę, w którym obok dzieł Haydna i Mozarta pojawią się kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów czy mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych. Lutosławski Quartet wystąpi w towarzystwie m.in. światowej sławy kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel oraz Bastarda Trio złożonego z doskonałych instrumentalistów, reprezentujących świat muzyki improwizowanej.
Legenda światowej wiolinistyki powraca do NFM

Legendarna skrzypaczka Anne-Sophie Mutter w maju ponownie wystąpi przed wrocławską publicznością. Artystka sięgnie po romantyczną literaturę muzyczną przeznaczoną na skrzypce i fortepian pióra bliskich sobie Johannesa Brahmsa oraz Clary Schumann. Wraz z pianistą Lambertem Orkisem oraz wiolonczelistą Maximilianem Hornungiem artystka wykona także powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat tria amerykańskich twórców – André Previna i Sebastiana Curriera.
Bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez Narodowe Forum Muzyki dostępne są w Kasie NFM oraz online na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/repertuar
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?