Klasyczna lista przebojów, czyli polecane koncerty muzyki poważnej w Narodowym Forum Muzyki

Materiał informacyjny - Narodowe Forum Muzyki Wrocław
Anne Sophie Mutter
Anne Sophie Mutter Kristian Schuller, Archiwum NFM

Ponad 100 koncertów muzyki klasycznej w repertuarze wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki może przyprawiać o zawrót głowy nie tylko początkujących bywalców filharmonii, ale i bardziej doświadczonych melomanów. Podpowiadamy, na jakie koncerty w najbliższych miesiącach warto się wybrać. Poniżej znajdziecie 13 wydarzeń, które z pewnością zachwycą odwiedzających NFM w sezonie artystycznym 2022/2023.

Laureatki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego odwiedzą NFM już w listopadzie

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie i od lat wzbudza ogromne zainteresowanie melomanów oraz miłośników brzmienia skrzypiec. 25 listopada w NFM wystąpią laureatki tegorocznej odsłony konkursu, wykonując wybrane wielkie koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.

Rewolucyjna „Eroika” Beethovena w wykonaniu orkiestry kameralnej

Radek Baborák
Radek Baborák materiał Artysty, Achiwum NFM

„Eroica” Ludwiga van Beethovena zapisała się na kartach historii jako bodajże najbardziej rewolucyjna spośród wszystkich symfonii pióra kompozytora. Zanim 12 listopada rozlegną się w wykonaniu NFM Orkiestry Leopoldinum jej monumentalne dźwięki, przestrzeń Sali Głównej wypełnią brzmienia kompozycji Richarda Straussa – Sekstetu z jego ostatniej opery Capriccio oraz II Koncertu waltorniowego Es-dur w wykonaniu Radka Baboráka, jednego z najlepszych waltornistów na świecie.

Jazzowe wiolonczele na listopadowym festiwalu

Polish Cello Quartet, jeden z zespołów NFM, powstał w 2011 roku z inicjatywy czterech polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Artyści postanowili założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego. Podczas odbywającego się w NFM Jazztopad Festival zespół wykona premierowo kompozycję Joëlle Léandre na kwartet wiolonczelowy i kontrabas.

Polska muzyka kameralna na instrumenty dęte

Miłośnikom instrumentów dętych proponujemy grudniowy koncert zespołu LutosAir Quintet, który wraz z gośćmi – pianistą Piotrem Sałajczykiem i trębaczem Aleksandrem Kobusem, wykona dzieła polskich twórców. Dwie kompozycje działających współcześnie Mirosława Gąsieńca i Mateusza Ryczka będą miały wówczas swoją prapremierę. Ciekawostką jest fakt, że koncert rozpocznie utwór pióra Irène Wieniawskiej – komponującej pod tajemniczym pseudonimem „Poldowski” córki wielkiego skrzypka i kompozytora, Henryka Wieniawskiego.

Chór zaśpiewa głosem Ameryki

Działający od 2006 roku Chór NFM był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale, takie jak BBC Proms, i współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami świata. Podczas grudniowego koncertu śpiewacy pod dyrekcją Lionela Sowa, dyrektora artystycznego zespołu, zaśpiewają muzycznym głosem Ameryki, przybliżając dzieła legendarnych, jednych z największych kompozytorów tworzących w dwudziestowiecznych Stanach Zjednoczonych: Samuela Barbera, Leonarda Bernsteina i Steve’a Reicha.

Koncerty w NFM idealne na święta

W przeddzień Wigilii zapraszamy na wyjątkowy koncert z udziałem Doroty Miśkiewicz wraz z West Side Sinfoniettą pod dyrekcją Marcina Danilewskiego. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy jeszcze pełniej chcą przeżyć święta Bożego Narodzenia i poczuć magiczną atmosferę tego wyjątkowego czasu. Kolędy, będące nieodzownym elementem świąt, nabiorą podczas koncertu szczególnie ciekawego brzmienia w jazzowym anturażu, nasyconym charakterystycznymi rytmami i ciepłymi harmoniami.

Dorota Miśkiewicz
Dorota Miśkiewicz materiał Artystki, Archiwum NFM

Drugą świąteczną propozycją jest styczniowy koncert trzech wrocławskich zespołów: Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru NFM i Chóru Chłopięcego NFM. Tematyka związana z Bożym Narodzeniem stanowiła wielką inspirację dla kompozytorów na przestrzeni wieków. Również w twórczości Johanna Sebastiana Bacha znajdziemy utwory napisane dla uczczenia przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, wśród nich Oratorium na Boże Narodzenie, będące jednym z piękniejszych tego typu dzieł.

Spędź sylwestra koncertowo

Zepół Rraz Dwa Trzy
Zepół Rraz Dwa Trzy materiały prasowe zespołu, Archiwum NFM

Raz Dwa Trzy… 2023! W ostatnich dniach roku w NFM wystąpi zespół Raz Dwa Trzy, który na estradzie Sali Głównej pojawi się wraz z NFM Filharmonią Wrocławską. Kultowe już utwory grupy, której przewodzi Adam Nowak, podszyte symfoniczną warstwą to przepis na prawdziwie doskonałą muzyczną ucztę. Zespół powraca do Wrocławia z dobrze znanym publiczności repertuarem, a ich grudniowe koncerty będą doskonałą okazją do zakończenia roku w wyjątkowej atmosferze pełnej radości, ale i zadumy.

Muzyczna podróż do Wiednia

Już 6 stycznia zapraszamy na Galę Noworoczną, która będzie znakomitą okazją do hucznego, pełnego radości świętowania. Muzyczną ucztę w rytm porywających Straussowskich walców i polek oraz błyskotliwych fragmentów największych oper zaserwują tego wieczoru muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją włoskiego dyrygenta – Gianluki Marcianò.

Dla dzieci – Witold Lutosławski

Chór Chłopięcy
Chór Chłopięcy Karol Sokołowski, Archiwum NFM

NFM w swojej ofercie koncertowej pamięta o najmłodszych melomanach. To właśnie do nich skierowany jest styczniowy koncert Chóru Chłopięcego NFM, który w towarzystwie zespołów kameralnych zaprezentuje publiczności piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego – znakomitego polskiego kompozytora i patrona NFM. Sam Mistrz wiedział, że najmłodsi należą na najwierniejszych i najważniejszych odbiorców muzyki, bowiem podchodzą do niej bez uprzedzeń i z pełnym entuzjazmem. Koncert dla najmłodszych (ale nie tylko!) będzie podróżą zarówno do świata dźwięków, jak i bajek oraz wierszy Juliana Tuwima, Lucyny Krzemienieckiej czy Janiny Porazińskiej.

Muzyka Wrocławia wykonana w samym sercu miasta

Wrocław Baroque Ensemble, zespół założony i kierowany przez Andrzeja Kosendiaka, specjalizuje się w wykonawstwie historycznym i odkrywa mało znany repertuar z Europy Środkowej. Zespół może pochwalić się bogatym katalogiem nagrań, który obejmuje serię albumów poświęconych twórczości kompozytorów polskiego baroku. W lutym muzycy wystąpią w samym sercu Wrocławia – Sali Wielkiej Ratusza – prezentując utwory Giovanniego Legrenziego pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Muzyka Ksiąg Jakubowych

Kwartet smyczkowy Lutosławski Quartet zaprasza melomanów w niezwykłą muzyczną podróż śladem Ksiąg Jakubowych noblistki Olgi Tokarczuk. 5 marca muzycy zaprezentują wielobarwną i wielokulturową muzyczną mozaikę, w którym obok dzieł Haydna i Mozarta pojawią się kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów czy mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych. Lutosławski Quartet wystąpi w towarzystwie m.in. światowej sławy kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel oraz Bastarda Trio złożonego z doskonałych instrumentalistów, reprezentujących świat muzyki improwizowanej.

Legenda światowej wiolinistyki powraca do NFM

Anne Sophie Mutter
Anne Sophie Mutter Kristian Schuller, Archiwum NFM

Legendarna skrzypaczka Anne-Sophie Mutter w maju ponownie wystąpi przed wrocławską publicznością. Artystka sięgnie po romantyczną literaturę muzyczną przeznaczoną na skrzypce i fortepian pióra bliskich sobie Johannesa Brahmsa oraz Clary Schumann. Wraz z pianistą Lambertem Orkisem oraz wiolonczelistą Maximilianem Hornungiem artystka wykona także powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat tria amerykańskich twórców – André Previna i Sebastiana Curriera.

Bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez Narodowe Forum Muzyki dostępne są w Kasie NFM oraz online na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/repertuar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Klasyczna lista przebojów, czyli polecane koncerty muzyki poważnej w Narodowym Forum Muzyki - Głos Wielkopolski

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie