Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klinika "Budzik" dla dorosłych w Warszawie już otwarta. Agata Kornhauser-Duda: placówka powstała dzięki ogromnej determinacji

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Otwarto klinikę "Budzik" dla dorosłych. "To dla nas przykład determinacji i nadziei"
Otwarto klinikę "Budzik" dla dorosłych. "To dla nas przykład determinacji i nadziei" PAP/Tomasz Gzell
Na warszawskim Targówku otwarto klinikę "Budzik", która będzie pomagała dorosłym pacjentom w śpiączce. Za organizację budowy odpowiedzialna jest fundacja "Akogo?". Inwestycję kwotą 44 milionów złotych wsparło ministerstwo sprawiedliwości. Na uroczystym otwarciu obiektu pojawiła się m.in. Agata Kornhauser-Duda, która objęła budowę placówki honorowym patronatem. - Jest duża szansa na to, że będzie coraz więcej osób wybudzonych. Śpiączkę można przezwyciężyć, ważne tylko, żebyśmy byli konsekwentni w wysiłkach i działaniach - mówiła pierwsza dama.

W poniedziałek 27 lutego o godzinie 12:00 miało miejsce oficjalne otwarcie kliniki "Budzik" dla dorosłych. Nowy obiekt został wybudowany w Warszawie, tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, przy ul. Kondratowicza 8. W uroczystej inauguracji placówki udział wzięli m.in. Ewa Błaszczyk, prezes fundacji "Akogo?", odpowiedzialnej za powstanie kliniki, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Walka, jaką toczy Pani Ewa Błaszczyk i jej fundacja „Akogo”, jest walką zwycięską. Już ponad 100 osób obudziło się w klinice „Budzik”. To dla nas wszystkich przykład determinacji i nadziei. Życie to najwspanialszy dar, o który powinniśmy się troszczyć. W szczególności o osoby słabe czy pokrzywdzone. Życzę, by te cuda, jakich doświadczamy, widząc osoby wybudzone ze śpiączki, nadal się w "Budziku” zdarzały - powiedział podczas otwarcia wiceszef resortu sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, wsparł budowę kliniki kwotą 44 mln zł.

Otwarto klinikę "Budzik" dla dorosłych. "To dla nas przykład determinacji i nadziei"

Klinika "Budzik" dla dorosłych w Warszawie już otwarta. Agat...

Pierwsza dama: jest duża szansa na to, że będzie coraz więcej osób wybudzonych

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowym patronatem budowę kliniki podkreśliła, że klinika powstała z potrzeby kompleksowego wsparcia osób dorosłych w śpiączce i dzięki "ogromnej determinacji" Ewy Błaszczyk.

Bardzo się cieszę, jako honorowa patronka, że dzisiaj wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję, które wiążą się z otwarciem Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie - powiedziała pierwsza dama.

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że fundacja wraz z współpracującymi z nią środowiskami stworzyła "kompleksowy model pomocy pacjentom w śpiączce".

Bardzo cieszę się, że do pionierskiej kliniki Budzik dla dzieci, działającej w Międzylesiu, dołącza dzisiaj Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie. Jest duża szansa na to, że będzie coraz więcej osób wybudzonych. Śpiączkę można przezwyciężyć, ważne tylko, żebyśmy byli konsekwentni w wysiłkach i działaniach. Myślę, że Budzik przede wszystkim łączy nas w taką wspólnotę empatii i solidarności z pacjentami w śpiączce - dodała małżonka prezydenta.

Otwarto klinikę "Budzik" dla dorosłych. "To dla nas przykład determinacji i nadziei"PAP/Tomasz Gzell

Profesjonalny personel

Podczas specjalnej konferencji przekazano, że szefem zespołu medycznego kliniki "Budzik" dla dorosłych został prof. Wojciech Maksymowicz.

Jesteśmy gotowi. Zespół ponad 50 osób został pozyskany. To są dobrzy profesjonaliści, wiele pielęgniarek, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologów oraz farmakolog i farmaceuta. To grono poszerzone będzie jeszcze o opiekunów chorych - zaznaczył prof. Maksymowicz dodając, że zespół będzie pracował wraz z rodzinami pacjentów kliniki, by "jak najwięcej osób przeciągnąć na stronę kontaktu z otoczeniem".

Sama prezeska fundacji Ewa Błaszczyk podczas konferencji przypomniała, że niejako spiritus movens całego przedsięwzięcia był wypadek jej córki Oli, która dawno temu, w wieku 6 lat, łykając tabletkę, zapadła w śpiączkę.

Nie było takich struktur w Polsce, trzeba było je stworzyć. Dzisiaj już są, są w koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy są z nami bez względu na to czy świeci słońce, czy jest burza z piorunami, tym wszystkim, którzy byli z nami przez te 20 lat - powiedziała Ewa Błaszczyk.

Otwarto klinikę "Budzik" dla dorosłych. "To dla nas przykład determinacji i nadziei"PAP/Tomasz Gzell

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wręczył prezes Ewie Błaszczyk medal pamiątkowy Pro Masovia za specjalne zasługi dla regionu.

Klinika "Budzik" dla dorosłych rozpoczęła działalność

Nie wszyscy zgadzali się z filozofią, którą zaproponowałem jako Minister Sprawiedliwości, by środki, które wcześniej przekazywano wyłącznie na pomoc prawną i psychologiczną dla ofiar przestępstw, przekazywać również na innego rodzaju wsparcie. Tymczasem, aby komuś nieść pomoc psychologiczną czy prawną, najpierw trzeba mu uratować życie - mówił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, gdy w grudniu 2022 r. zakończono budowę obiektu.

Taką pomoc będzie niosła otwarta właśnie klinika. Trzypiętrowy budynek o powierzchni 3800 metrów kwadratowych będzie ważnym miejscem na medycznej mapie stolicy, regionu i całego kraju. Dorośli pacjenci w stanie śpiączki będą tu hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne. Pacjenci zostaną poddani krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnej.

Klinika zakupiła m.in. nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest już w marcu br. Pobyt w "Budziku” będzie dla nich bezpłatny.

Fundacja "Akogo?" zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce od 19 lat.

Wzorcem kliniki "Budzik" dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" klinika "Budzik" dla dzieci.

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw - najczęściej drogowych. Sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto