Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiecy głos w metrze. Nie usłyszymy go ze względu na zagrożenie terrorystyczne?

Redakcja
Kobiecy głos w metrze. Nie usłyszymy go ze względu na zagrożenie terrorystyczne?
Kobiecy głos w metrze. Nie usłyszymy go ze względu na zagrożenie terrorystyczne? Szymon Starnawski
Projekt "Kobiecy głos metra" został zgłoszony w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Jego pomysłodawcy chcą, aby syntezator mowy, który słyszymy na peronach, zastąpił przyjemny dla ucha kobiecy głos należący do którejś ze znanych i lubianych artystek związanych z Warszawą. Urzędnicy jednak obawiają się wprowadzenia takiego rozwiązania ze względu na... zagrożenie terrorystyczne.

Kobiecy głos w metrze. Nie usłyszymy go ze względu na zagrożenie terrorystyczne?

Autorami projektu zgłoszonego do Budżetu Partycypacyjnego są Dagmara Kowalska oraz członek Stowarzyszenia Warszawa Obywatelska - Grzegorz Walkiewicz. Pomysłodawcy argumentują, że o wiele przyjemniejsze byłoby oczekiwanie na metro, kiedy pasażerowie słyszeliby na peronach kobiecy głos znanej artystyki związanej z Warszawą niż syntezatora mowy.
W pociągach metra słyszymy głosy wspaniałych lektorów – Ksawerego Jasieńskiego oraz Macieja Gudowskiego. Na stacjach metra zaś komunikaty odczytuje syntezator mowy. Oczekiwanie na stacjach będzie dużo przyjemniejsze, kiedy usłyszymy ciepłe kobiece głosy, których przesłanie będzie wykraczać poza konwencjonalne komunikaty. W ramach projektu zostanie wśród mieszkańców ogłoszony konkurs na niecodzienne zapowiedzi. - możemy przeczytać na stronie Warszawy Obywatelskiej.

Komunikaty miałyby więc nie tylko informować o nadjeżdżającym pociągu czy ostrzegać o odsunięciu się od krawędzi peronu, ale też pozytywnie nastrajać oczekujących na metro podróżnych - "Życzę ci miłego dnia" czy "Uśmiechnij się, to będzie dobry dzień".

Dość zaskakująca wydaje się jednak odpowiedź, którą Stowarzyszenie otrzymało w ramach weryfikacji szczegółowej od Zarządu Transportu Miejskiego. Okazuje się, że władze miasta nie są przychylne zgłoszonemu pomysłowi z powodu... zagrożenia terrorystycznego.

Z naszej strony weryfikacja przebiegła pozytywnie – w naszej opinii istnieje możliwość realizacji projektu od strony technicznej oraz w ciągu roku budżetowego 2017. Również koszty wykonania projektu oceniamy za prawidłowo oszacowane.
Zgadzamy zgodnie z otrzymaną z Biura Marketingu UM opinią nie rekomendujemy długookresowej realizacji projektu. Biuro Marketingu proponuje, aby projekt zaistniał w przestrzeni metra jako wydarzenie jednorazowe, powiązane z obchodami określonego dnia/wydarzenia. Z uwagi na niestabilną sytuację w zakresie bezpieczeństwa wywołaną atakami terrorystycznymi w innych krajach, pozanormatywne komunikaty, które zakłada wnioskowany projekt, mogą powodować zamieszanie i wpłynąć pośrednio na bezpieczeństwo w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie przypominam, że podczas plebiscytu na wybór głosu dla II linii metra, mieszkańcy mając możliwość wyboru głosu (lektorzy obu płci), który będzie im towarzyszyć w przejazdach II linią metra, wybrali głos męski (Maciej Gudowski). Tym samym zwracam się z propozycją przeformułowania swojego projektu.
Zgodnie z regulaminem, jeżeli projektodawca nie wyrazi zgody na zmianę projektu w terminie 4 dni roboczych od dnia przekazania mu informacji o zmianie projektu lub w tym samym terminie nie poinformuje urzędu dzielnicy albo jednostki prowadzącej weryfikację o wyrażeniu zgody na zmianę albo jeżeli nie jest możliwe osiągnięcie porozumienia w zakresie niezbędnych zmian projektu, wówczas projekt uznaje się za zweryfikowany negatywnie.

Takie uzasadnienie znalazło się w piśmie przesłanym do Warszawy Obywatelskiej przez Koordynatora ZTM ds. budżetu partycypacyjnego. Całość znajdziecie TUTAJ.

Przedstawiciele Warszawy Obywatelskiej zwracają uwagę, że zastrzeżenia zgłoszone przez Biuro Marketingu Urzędu Miasta wykraczają poza zakres weryfikacji formalnej. Kwestia czy projekt winien być realizowany w ciągu całego roku (zgodnie ze zgłoszonym projektem), czy też jednorazowo w ramach jakiejś okazji (co sugeruje Biuro Promocji UM), nie powinna być rozstrzygana w ramach weryfikacji projektów. Żadna jednostka nie jest uprawniona do ingerencji w zgłaszany projekt o ile nie wynika to z przesłanek określonych w regulaminie - argumentują.

Projekt miałby kosztować 44 tysiące złotych. Zdaniem pomysłodawców "Kobiecego głosu metra", wydanie takiej kwoty ma sens jedynie w przypadku, gdyby mieszkańcy Warszawy mogli cieszyć się kobiecym głosem na stacjach przez cały rok, a nie tylko podczas jednorazowego wydarzenia.

Stowarzyszenie odniosło się także do kwestii potencjalnego zagrożenia terrorystycznego, pisząc, że to także wybiega poza zakres weryfikacji.

"Pracownikom Biura Marketingu UM nasz projekt nie przypadł do gustu. Idea budżetu partycypacyjnego wcale jednak takiego...

Opublikowany przez Warszawa Obywatelska na 10 kwietnia 2016

Warszawa Obywatelska zapewnia jednak, że ze względu na wspomniane przez Biuro Marketingu kwestie bezpieczeństwa, jest gotowa "na daleko idący kompromis w kwestii doszczegółowienia charakteru niestandardowych komunikatów".

A wy co myślicie o tym pomyśle? Podzielcie się z nami swoją opinią!

Czytaj też: Tajemnice Metra Warszawskiego. Laserowe skanery, system kamer i automatyczne sterowanie pociągami


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto