MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety będą się bić na igrzyskach 2012

Świętopełk Glegoła
Karolina Michalczuk jest największą gwiazdą reprezentacji
Karolina Michalczuk jest największą gwiazdą reprezentacji Przemysław Szyszka
Lubisz boks? Chciałabyś trenować tę dyscyplinę sportu? Przyjdź na trening.

Z rozrzewnieniem wspominamy czasy, kiedy polscy bokserzy przywozili medale z igrzysk olimpijskich. Najwyższa pora, żeby nasz ostatni medalista w pięściarstwie, Wojciech Bartnik (brąz w Barcelonie w 1992 r.), doczekał się następcy lub... następczyni.

Po raz pierwszy w historii na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w roku 2012 pojawi się boks kobiet. Co prawda, zaplanowane są tylko trzy kategorie wagowe - do 51, do 60 i do 75 kg - ale sam fakt zakwalifikowania damskiego pięściarstwa jako pełnoprawnej dyscypliny jest już dużym wydarzeniem.
- To ogromna szansa dla wszystkich boksujących dziewczyn. Wiadomo, że wraz ze statusem dyscypliny olimpijskiej pojawiają się pieniądze, zarówno na stypendia dla zawodniczek, jak i na działalność klubów - wyjaśnia legenda polskiego boksu, drugi trener reprezentacji Polski seniorek Krzysztof Kucharzewski.

Wbrew pozorom szanse biało-czerwonych, by powalczyć o medale, mogą być całkiem spore.
- Już w tej chwili możemy mówić, że jesteśmy drugą lub trzecią potęgą na świecie. W zasadzie tylko zawodniczki z byłego ZSRR mogą nam zagrozić. Mam tu na myśli szczególnie Rosjanki i Ukrainki. O naszej sile na igrzyskach mogą stanowić młode zawodniczki, które w tej chwili są w kategoriach kadetek i juniorek. Z ostatnich mistrzostw Europy w Bułgarii, w 2008 r., przywiozły 17 medali! Tkwi w nich ogromny potencjał - zapewnia trener Kucharzewski, który już od ponad ośmiu lat zajmuje się kobiecym pięściarstwem.

Szczególne nadzieje możemy wiązać z aktualną zdobywczynią tytułu mistrzynią świata Karoliną Michalczuk. To sukces, którego w męskim boksie nie udało się osiągnąć żadnemu Polakowi od czasów Henryka Średnickiego, złotego medalisty z Belgradu w roku 1978. Oprócz Michalczuk jest też Ewelina Pękalska, dwukrotna mistrzyni Europy czy nasze mistrzynie Europy juniorów w kategorii do 75 kg, Karolina Furmaniak i Lidia Fidura.

Sukces polskiej kadrze ma także zapewnić współpraca ze znakomitymi specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
- Panowie Marek Zatoń i Edward Wlazło zgłosili chęć do pracy z dziewczynami. To wspaniała informacja, bo w dzisiejszych czasach nie wystarczy tylko trening na sali, ale potrzebna jest praca z fizjologiem i psychologiem, inaczej ciężko myśleć o zwyciężaniu ze światową czołówką - wyjaśnia trener Kucharski. Ci sami panowie pomagają także w przygotowaniach wrocławskiemu bokserowi Mariuszowi Cendrowskiemu, który na gali Gołota - Adamek zremisował na punkty z Damianem Jonakiem.

Wszystkie dziewczyny zainteresowane tym, by pójść w ślady Karoliny Michalczuk, mogą codziennie przyjść na treningi prowadzone przez Krzysztofa Kucharzewskiego na ul. Młodych Techników 58 (od 16.30) lub znaleźć wszystkie potrzebne informacje pod numerem 503-617-325.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto