Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koci behawiorysta. - Koty są bystre i ciekawe - mówi Agata Kordos [ROZMOWA NaM]

Karolina Kowalska
koci behawiorysta
koci behawiorysta Przemysław Świderski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota postanowiliśmy porozmawiać z behawiorystą zwierząt, Agatą Kordos o naszych kocich ulubieńcach. Przy okazji obaliliśmy mity na temat kociego charakteru. To zwierzęta, które bardzo chętnie się uczą i dzielnie znoszą podróże.

Czy kota da się wychować?

Wbrew powszechnemu mniemaniu - tak, jak najbardziej. Koty to zwierzęta z natury bardzo bystre, ciekawe świata i dzięki tym cechom można nauczyć je wielu rzeczy. Nawet więcej, należy to robić od pierwszych dni pobytu naszego mruczka w domu. Przy nauce określonych reguł zachowania, podstawową zasadą musi być nasza konsekwencja. Wszyscy domownicy powinni między sobą ustalić zasady panujące w domu i przestrzegać ich z żelazną konsekwencją, a efekty widoczne będą w szybkim czasie. Większość ludzi jest przekonana, że koty są mniej inteligentne od psów i niewielu zachowań potrafią się nauczyć. Podstawowa różnica polega na tym, że psy to zwierzęta stadne i jako takie mają skłonność do podporządkowania się przywódcy stada – w warunkach domowych właścicielowi. Koty to zwierzęta żyjące samotnie i z tego względu potrzebują innej zachęty do nauki. Uczą się one metodami prób i błędów, przez obserwację i imitację różnych zachowań oraz przez pozytywną motywację. Chętnie wykonują różne zadania za które przewidziana jest nagroda – pyszna przekąska lub czułość ze strony właściciela. Jeżeli nagrody są nieatrakcyjne albo jest ich zbyt mało, kot łatwo traci zainteresowanie nauką. W sytuacji kiedy uczymy naszego pupila różnych specyficznych czynności pamiętajmy, aby sesje były krótkie i nieskomplikowane, by kot się nie zniechęcił. Pamiętajmy, że kot zestresowany lub znudzony nie zainteresuje się ćwiczeniami.

Co zrobić, gdy nasz kot uznaje, że kuweta to nie jest najlepsze miejsce do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych?

Koty to zwierzęta, które uwielbiają czystość. Nauczenie zwierzaka korzystania z kuwety zwykle nie stanowi większego problemu. Jeżeli jednak kot załatwia się poza kuwetą, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy kuweta jest odpowiedniej wielkości, stoi w spokojnym miejscu i czy zwierzę ma do niej swobodny dostęp. Ważny jest też dobór odpowiedniego piasku do kuwety - najwygodniejsze w użyciu są żwirki zbrylające i silikonowe, ale część kotów woli piaski drewniane – warto to sprawdzić. Co ważne, mycie kuwety ostrymi detergentami może zniechęcić do korzystania z niej. Kocią ubikację należy także regularnie sprzątać specjalną łopatką – koty
nie korzystają z brudnej toalety i wtedy zwykle pojawia się problem kocich odchodów poza kuwetą. Odchody należy niezwłocznie posprzątać, podłogę warto przemyć specjalnym płynem neutralizującym zapach. Pamiętajmy, żeby nie obserwować kota podczas korzystania z kuwety – one bardzo tego nie lubią. Jeżeli kot poprawnie skorzysta z toalety, należy go pochwalić i nagrodzić głaskaniem i smakołykami. Koty często z wielu względów znaczą teren spryskując go moczem – takie z reguły stałe miejsca warto dokładnie umyć środkiem opartym na enzymach. Nie stosujmy do tego celu detergentów zawierających amoniak – jest to składnik kociej uryny. Takie miejsca można również spryskać specjalnymi środkami o zapachu cytrusów.

Wiele kotów załatwia się poza kuwetą z powodu stresu, jaki koty odczuwają w domu – w takim wypadku należy zastanowić się, co może być przyczyną takich sytuacji – dodatkowo można zastosować specjalne środki zawierające feromony – taki zapach sprawi, że kot będzie spokojniejszy. U wielu kotów załatwianie się poza kuwetą może wynikać z przyczyn zdrowotnych, takich jak infekcje dróg moczowych, pęcherza. Wiele chorób sprawia, że kot nie może na czas dotrzeć do kuwety – jeżeli mamy takie podejrzenia, warto skorzystać z konsultacji lekarza weterynarii.

Dodatkowo, pamiętajmy aby nie karać kota kontaktem z odchodami – taka kara wzbudza jedynie strach u
zwierzęcia i powoduje jeszcze większe problemy z nauką czystości.

Większość kotów w dużych miastach, takich jak Warszawa, żyje w mieszkaniach. Czy istnieje bezpieczny sposób nauczenia ich wychodzenia na zewnątrz i powrotów - np. gdy mieszkanie znajduje się na parterze albo dysponuje ogrodem?

W miastach jest wiele kotów i psów wolnożyjących, w dodatku panuje duży ruch uliczny, więc samodzielne wychodzenie kota na spacery jest bardzo ryzykowne. Jeżeli mieszkamy na parterze i mamy do dyspozycji niewielki ogródek albo często wyjeżdżamy na działkę, możemy naszemu kotu urządzić wygodną wolierę pełną drapaków, zabawek, kocich leżaczków, z dostępem do kociej trawy, obowiązkowo wyposażoną w kuwetę - w takiej wolierze nasz kot bezpiecznie i aktywnie spędzi czas. Nie zapominajmy tu o stałym dostępie do świeżej wody i kociej karmy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy kota nauczyć chodzenia z nami na spacer w szelkach, do których należy przyzwyczaić go w domu. Sesje powinny być dość krótkie, kilkuminutowe, aby nie doprowadzać do stanu irytacji. Najpierw uczymy kota noszenia szelek bez przypiętej smyczy. Podczas nauki pamiętajmy o pochwałach i pysznych kocich smakołykach, nie róbmy nic na siłę – kot musi chodzić w szelkach swobodnie pod naszą kontrolą. Przy nauce ważna jest regularność treningu. Dla lepszych i szybszych rezultatów warto na nasze sesje wybrać czas przed porą karmienia.

Pierwsze wspólne spacery powinny odbywać się w cichym, spokojnym miejscu w pobliżu domu. Ze względu na możliwość kontaktu podczas spaceru z innymi zwierzętami pamiętajmy o tym, że to my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszego kota. Należy unikać terenów, gdzie możemy spotkać psy biegające bez smyczy.

Jak to jest z podróżowaniem z kotem - czy rzeczywiście zmiana miejsca, nawet gdy obok jest właściciel, jest tak bardzo stresująca? Co jest lepsze - zabieranie kota ze sobą, czy zostawianie go samego?

Jeżeli wyjeżdżamy na bardzo krótki czas, do 24-48 godzin, możemy kota pozostawić samego w domu. Pamiętajmy jednak o tym, aby zostawić mu czystą kuwetę , odpowiedni zapas suchej karmy i dostęp do świeżej wody. Aby kot się nie nudził, można mu zostawić dużo zabawek, w tym specjalne zabawki w których można ukryć pyszne kocie smakołyki. Warto, zostawiając kota w domu, zaopatrzyć się w podajnik wody. Ważne jest aby podczas takiego wyjazdu nie zostawiać kotu mokrej karmy która, zwłaszcza w wyższych temperaturach, może się popsuć.

Natomiast jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, to oczywiście możemy zabrać kota ze sobą. Podróż i pobyt w nowym miejscu mogą być trochę stresujące, ale przygotowując się odpowiednio, możemy znacząco zminimalizować wpływ negatywnych bodźców. Kot powinien podróżować w specjalnym transporterze, wyposażonym w wygodny materac i kuwetkę. Kota do transportera należy przyzwyczaić wcześniej. Ważne, aby transporter miał odpowiedni rozmiar. Podczas podróży zadbajmy o to, aby kot miał z nami kontakt wzrokowy. Jeżeli nasz kot cierpi na chorobę lokomocyjną, a dotyka ona niestety wiele zwierząt, można przed podróżą zastosować specjalne środki ograniczające skutki choroby. Do nowego miejsca kot musi się stopniowo przyzwyczaić – ułatwi mu to zabrane z domu posłanie, zabawki, oraz ulubiona kocia karma i pyszne smakołyki. Można też w kilku miejscach rozłożyć poduszeczki lub zabawki zawierające kocimiętkę. Pamiętajmy, aby w nowym miejscu umieścić kocią kuwetę w odpowiednim miejscu. Nie zapominajmy o dużej ilości kocich pieszczot.

W jaki sposób wprowadzić do domu kolejnego kota?

W pierwszych dniach dobrze jest umieścić nowego kociego domownika w osobnym pomieszczeniu, wyposażonym w kuwetę z odpowiednim piaskiem, miskę ze świeżą wodą i kocim jedzeniem, posłanie, zabawki. Pomieszczenie powinno być ciepłe, daleko od ewentualnych stresujących bodźców. W tym czasie obu kotom należy poświęcać dużo uwagi. Nowego domownika możemy przyzwyczajać do kociego transportera. Po dwóch, trzech dniach, należy „kota rezydenta” zamknąć w jednym pokoju, a nowego domownika puścić wolno na rekonesans po domu – taką procedurę powtarzamy przez kilka dni. W następnym etapie, nowego kota w transporterze wnosimy do pomieszczenia, gdzie jest nasz domowy kot, stawiamy go na poziomie podłogi i pozwalamy kotom poznać swoje zapachy. I tutaj najważniejsze: nagradzamy przyjazne zachowania! Możemy koty w tym czasie karmić – jednego w transporterze, a dotychczasowego domownika w pobliżu transportera. Po kilku dniach możemy doprowadzić do pierwszego spotkania – najlepiej jeżeli odbywa się to w pomieszczeniu, gdzie nowy kot może się schować lub ukryć. Pamiętamy o nagradzaniu przyjaznych zachowań i cierpliwości do naszych pupili. Koty czują się najlepiej jeśli nie muszą rywalizować o naszą uwagę, zainteresowanie i pokarm – każdy z nich powinien mieć własne miski i osobną kuwetę. Pamiętajmy, że znacznie łatwiej tolerują się osobniki przeciwnej płci.

Jakie błędy najczęściej popełniają właściciele kotów?

Wiele problemów koci miłośnicy mają z utrzymaniem czystości. Koty to niezwykle czyste zwierzęta – nauczenie naszego pupila korzystania z kuwety to stosunkowo prosta umiejętność, wynikająca z naturalnych kocich instynktów. Przed przybyciem kota do nowego domu należy wybrać odpowiednią kuwetę i żwirek – kuweta musi być na tyle obszerna, aby kot w pełnym komforcie mógł z niej korzystać. Niektórym kotom odpowiadają kuwety
zamknięte. Nauka korzystania z takiej kuwety z reguły musi trwać jakiś czas – na początku całkowicie odsłaniamy klapkę wejściową, po jakimś czasie zamykamy ją do połowy, a następnie całkowicie. Aby szybko osiągnąć sukces, pamiętajmy, aby kuwetę umieścić w łatwo dostępnym dla kota miejscu, z dala od kocich misek z wodą i jedzeniem. Powinno to być ciche i spokojne miejsce. Jeżeli w domu mamy więcej kotów,
pamiętajmy, aby każdemu z nich zapewnić osobną kuwetę. W domu wielopiętrowym na każdym piętrze należy umieścić kocią kuwetę.

Wielu właścicieli skarży się na problemy żołądkowo-jelitowe swoich kotów. Pamiętajmy o tym, aby karmić koty specjalnymi pokarmami suchymi i mokrymi, dostosowanymi do ich wieku i aktywności. Ludzkie jedzenie, a zwłaszcza resztki z naszych talerzy, słodycze, mleko nie są właściwym pokarmem dla naszych pupili. Jako nagrody i przysmaki stosujmy również smakołyki przeznaczone specjalnie dla kotów. Jeżeli coś budzi nasz dodatkowy niepokój, warto skorzystać z porady lekarza weterynarii – część naszych pupili musi korzystać
ze specjalnych kocich diet weterynaryjnych. Pamiętajmy aby nasz kot miał stały dostęp do
świeżej wody.

Zobacz koniecznie: Wybieramy najsympatyczniejszego kota w naszym mieście. Zgłoś swojego!

Właściciele kotów długowłosych często mają problemy z utrzymaniem włosa w odpowiedniej kondycji. Sierść ich pupili jest skołtuniona. Przy kotach długowłosych należy pamiętać o odpowiednio częstych zabiegach pielęgnacyjnych przy użyciu odpowiednich grzebieni i szczotek.

Problemy pojawiają się także przy aktywnych kotach, które rozrabiają i niszczą wiele rzeczy w domu, drapią meble. Aby tego uniknąć, kot powinien mieć w domu solidny, stabilny drapak, do którego łatwo można go przyzwyczaić. Warto też zaopatrzyć się w zabawki, różne myszki, wędki i gry dla kotów.

Dużym problemem jest obgryzanie przez koty roślin domowych. Pamiętajmy, że wiele z nich jest dla kotów bardzo szkodliwa. Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie kotu dostępu do specjalnych kocich ziół do żucia.

Wiele problemów z kocim zachowaniem wynika z braku naszej konsekwencji i brakiem jasnych, przestrzeganych reguł zachowania kota w domu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto