Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolej Plus na Mazowszu. Powstanie nowa linia kolejowa. Połączy Przasnysz, Pułtusk i Serock z Warszawą

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
mat. pras. / PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe oraz miasto i gmina Serock podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowej linii kolejowej. Planowana trasa połączy Przasnysz, Pułtusk i Serock z Warszawą. Szczegóły w artykule.

- Umowa przewiduje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod nową około 73 km, jednotorową zelektryfikowaną linię. Trasa ma zapewnić wygodną komunikację mieszkańcom Północnego Mazowsza ze stolicą. Nowe połączenie umożliwi szybki dojazd do miejscowości wypoczynkowych – Serocka nad Jeziorem Zegrzyńskim czy Pułtuska – wskazuje Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak przekazał przewoźnik, czas przejazdu pociągiem pomiędzy stolicą kraju, a Przasnyszem będzie wynosił około godziny i 15 minut. Składy natomiast pojadą z prędkością nawet do 160 km/h.

PKP Polskie Linie Kolejowe i nowa inwestycja

Inwestycja przewiduje 12 przystanków, m.in. w Przasnyszu, Makowie Mazowieckim, Pułtusku czy Serocku. Perony zostaną dostosowane odpowiednio, by ich wysokość umożliwiała swobodne wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Miejsca będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, perony zostaną wyposażone w windy i pochylnie. Pojawia się też wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie.

34 inwestycje

W ramach Programu Kolej Plus, do realizacji przeznaczono w sumie 34 inwestycje, zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw: siedem w województwie śląskim, pięć w województwie lubelskim i wielkopolskim, cztery w województwie małopolskim oraz mazowieckim, trzy w województwie dolnośląskim, dwa w województwie łódzkim, jeden w województwie lubuskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim.

- Wybrane do realizacji projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej – tłumaczy Mirosław Siemieniec.

Co obejmują projekty?

  • 10 projektów dot. rewitalizacji linii na łączną długość ok. 315 km,
  • 14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii na łączną długość ok. 516 km,
  • 7 projektów dot. budowy nowych linii na łączną długość ok. 189 km,
  • 3 projekty dokumentacyjne dotyczące ok. 183 km linii kolejowych.

Jest to już druga umowa w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku. Przypomnijmy, że program Kolej Plus zaplanowany jest do realizacji do 2028 roku.

Program wart jest 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto