Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna rozmowa tym razem o OSP w Świątnikach

Redakcja
OSP
OSP Karol Szmagalski
Ochotnicza Straż Pożarna na terenie miasta i gminy Piotrków Kujawski bezpośrednio jest związana z funkcjonowaniem na jej terenie jednostek straży tj. Piotrków Kujawski, Świątniki, Połajewo, Dębołęka-Rudzk Duży, Jerzyce, Przewóz, Lubsin, Bycz.

Przy jednostkach : Piotrków Kujawski, Połajewo funkcjonują orkiestry dęte. 
Skład Zarządu MiG w Piotrkowie Kujawskim tworzą : Piotr Siutkowski – prezes, Wojciech Kotarski i Jacek Nowacki – wiceprezesi, Bronisław Kwiatkowski – komendant miejsko-gminny, Marek Marynowski sekretarz, Marian Michalik – skarbnik, Zygmunt Mańkowski, Zbigniew Mielcarek, Eweryst Łyczak, Dariusz Michalak, Andrzej Antecki, Zdzisław Sójkowski, Władysław Stranc, Edward Kubisiak, Marian Stramowski, Dawid Marynowski- członkowie zarządu.
Na tym portalu zapowiadałem poszerzenie informacji zawartych w publikacji –„Dzieje Straży Pożarnych Powiatu Radziejowskiego w Służbie Społecznej" autorstwa Jarosława Kołtuniaka o rozmowy z niektórymi wybranymi jednostkami, ich Prezesami. Myślę ,że rozszerzą temat oraz staną się przyczynkiem do opracowania monografii poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu Radziejowskiego o co apelował Prezes TO/P OSP RP w Radziejowie Roman Szczerbiak we wstępie do wspomnianego opracowania Jarosława Kołtuniaka.
Dziś rozmawiam z Zbigniewem Mielcarkiem prezesem tej jednostki, który wraz z Robertem Wichlińskim- wiceprezesem, Tomaszem Michalakiem –naczelnikiem, Jackiem Kurtysem – sekretarzem, Marianem Kaniewskim –skarbnikiem i Krzysztofem Żakiem – gospodarzem straży kierują tą jednostką i działają dla jej rozwoju w kierunku spełniania oczekiwań na fachowe i sprawne działanie w miejscach zdarzenia. Jednostka powstała w 1927 roku i była to organizacja społeczna, która przyjęła w programie swego działania niesienie ratunku w przypadku pożaru, ochronę mienia a często i życia mieszkańców.
KS.Panie Zbigniewie!Są to ludzie, którzy w swoim działaniu ryzykują niejednokrotnie życiem i zdrowiem, aby nieść ratunek. Do takich należą strażacy zgrupowani w jednostkach ochotniczych straży pożarnych. Do takich należą druhowie zgrupowani w Waszej OSP. Wasza działalność to nie tylko aspekt samego pożarnictwa ale także oddziaływanie na szeroko rozumiany rozwój kultury w tym środowisku. Może zechciałby Pan w kilku słowach to scharakteryzować.
ZM.Nasza podstawowa powinność to działanie na rzecz zwalczania pożarów oraz szeroka profilaktyka. Staramy się współpracować z wszystkimi organizacjami jak np. KGW itp. wpływając na to co dzieje się w naszej kulturze i nie tylko. Wykorzystujemy naszą pięknie wyremontowaną świetlicę na różnego rodzaju spotkania integrujące nasze środowisko. Aktywnie uczestniczymy w różnych uroczystościach np. W dożynkach gminnych i wielu innych.
KS.Jednostka Wasza skupia w sumie 17 członków, bardzo aktywnie działających w wielu obszarach Waszej wsi. Myślę, że warto wymienić kilku najaktywniejszych.
ZM.Stanowimy niewielki ale aktywny zespół druhów. Każdy z nas zna swoje miejsce i wie co do niego należy, wykonując te działania z dużym zaangażowaniem. Nie ma potrzeby nikogo wyróżniać. Każdy z nas robi wszystko z przekonaniem, że działa na rzecz naszego środowiska.
KS.Panie Marku. Proszę o uszczegółowienie jak działała w ostatnim okresie Wasza jednostka. Jakie były momenty w tej działalności, które warto przypomnieć?
ZM.Aby się nie rozwodzić podam kilka danych z naszego ostatniego sprawozdania. A oto one: Stan organizacyjny naszej jednostki to 17 druhów. W sumie nasi druhowie uczestniczyli w wielu akcjach profilaktycznych aby ograniczyć do minimum możliwość miejscowych zagrożeń. Uczestniczyliśmy w organizacji wielu imprez w naszej miejscowości. W zakresie działalności gospodarczej warto wymienić remont naszej remizy . Wydatkowano na niego ca 18 tys. PLN. Wiele prac zrobiliśmy w ramach czynu naszych druhów. Nie posiadamy własnego wozu bojowego, z uwagi na koszty korzystamy z jednostek z Piotrkowa Kujawskiego jak i Radziejowa, które w ciągu 2-3 minut mogą dojechać do naszej miejscowości. 
 KS.Panie Zbigniewie!Historia Waszej jednostki wiąże się z jego założycielem pierwszym jej prezesem Kazimierzem Gruetzmacherem , senatorem IIRP i zarazem założyciela miejscowego Kółka Rolniczego. Z nim wiąże się historia odnalezionego niedawno sztandaru ufundowanego w 1932 roku na okoliczność 25-lecia Kółka Rolniczego „Promyk" przez Kazimierza Gruetzmachera. Pisałem o tym na  portalu. Tutaj:http://wloclawskie24.pl/articles/7656-swiatniki-po-70-latach-wrocil-do-w...orazhttp://wloclawskie24.pl/articles/11045-o-kolku-rolniczym-w-swiatnikachW waszej świetlicy umieszczona jest tablica jemu poświęcona.
Myślę, że warto aby Pan w kilku słowach wrócił do tych spraw. Wielokrotnie przejeżdżając obok Waszej Remizy OSP mogłem obserwować krzątających tu się ludzi i porządkujących. Dziś jak widać obiekt jest wyremontowany, położono kolorową elewację i służy mieszkańcom.
ZM.Powiem tak. Staramy się w bieżącej swojej pracy, w działaniu wychodzić naprzeciw pojawiającym się wyzwania naszego środowiska tak aby być jak wynika z naszej wieloletniej tradycji w centrum działań. Staramy się wykorzystywać wszelkie tradycje, doświadczenia naszych działaczy z poprzednich lat. Podobnie jest i z Kazimierzem Gruetzmacherem naszym pierwszym jej prezesem, senatorem IIRP i zarazem założycielem miejscowego Kółka Rolniczego. Z nim bowiem także wiąże się historia odnalezionego niedawno sztandaru ufundowanego w 1932 roku na okoliczność 25-lecia Kółka Rolniczego „Promyk" przez niego. Warto wspomnieć Jakuba Józefa Rączkę nauczyciela w szkole w Świątnikach, który został jej kierownikiem i w 1932 r. i doprowadził do wybudowania nowej szkoły. Czynie uczestniczył w życiu społecznym. Był długoletnim prezesem świątnickiej OSP, przyczynił się do wybudowania remizy. Ciągle pamiętamy ,że nasze Świątniki (wieś) w roku 1489 należała do rodziny Wąsewskich. Wieś w posiadaniu tej rodziny była do końca XVI w. W roku 1789 wieś należała do Antoniego Karnkowskiego. I to też nas zobowiązuje.
KS.Dziękuję za interesująca rozmowę. Sądzę, że rozszerzyła ona wiedzę o tej jednostce zawartą w monografii.
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto