Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna spalarnia odpadów w Warszawie. Ogromny obiekt powstanie na Mokotowie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Niespełna dwa miesiące temu stołeczny ratusz podpisał umowę na budowę największej w Polsce spalarni śmieci, która stanie na Targówku. Okazuje się, że w stolicy powstanie kolejna, równie ogromna spalarnia odpadów komunalnych. Szczegóły w tekście poniżej.

Największa spalarnia śmieci w Polsce

W listopadzie 2020 r. stołeczny ratusz podpisał umowę na rozbudowę spalarni śmieci przy ul. Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym. Będzie to największa tego typu spalarnia w Polsce, która przetworzy ponad 300 tys. ton odpadów rocznie. Według prognoz zacznie funkcjonować w 2023 roku. Obiekt za ponad 1,6 mld zł wybudują Koreańczycy. - Warszawa zyska spalarnię o 7-krotnie zwiększonej przepustowości. Wybudowanie poważnej instalacji miejskiej stwarza wreszcie konkurencję dla prywatnych firm i będzie mieć decydujący wpływ na kształtowanie kosztów odpadów - mówił dwa miesiące temu prezydent Rafał Trzaskowski.

Będzie druga spalarnia odpadów w Warszawie

Tymczasem na warszawskich Siekierkach powstanie druga spalarnia odpadów komunalnych, która ma przetwarzać 250 tys. ton śmieci rocznie. Obiekt zbuduje PGNiG Termika. Tym samym będzie to druga największa spalarnia w Polsce. Jak informuje Gazeta Wyborcza , inwestycja jest na etapie gromadzenia dokumentacji i projektowania. Według wstępnych planów, budowa ma zacząć się już za rok i potrwać do 2025 r.

Waszawa będzie mieć największą w Polsce spalarnię śmieci. Ob...

Warszawa spalarniowym zagłębiem Polski?

Informacja o planowanej inwestycji zaniepokoiła ekologów. - Instalacja ma spalać 250 000 ton odpadów RDF rocznie - pochodzących z odpadów komunalnych. Decyzja ta jest niezgodna z wojewódzkim planem gospodarki odpadami (WPGO) dla Mazowsza, gdzie uzgodniono, że elektrociepłownia może spalać nie więcej niż 90 000 ton odpadów rocznie – wyjaśnia Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi na łamach Teraz-środowisko.pl.

Czym jest RDF? To frakcja odpadów z koszy, które nie nadają się do recyklingu, odpady przemysłowe, handlowe, osady ściekowe, odpady niebezpieczne i biomasa. Paliwo RDF wykorzystywane jest do wytwarzania ciepła i prądu.

Co więcej, dwie spalarnie (na Targówku i Siekierkach) przetwarzałyby w sumie ponad 72% odpadów komunalnych wytwarzanych przez miasto. - To o 42% więcej niż pozwalają na to przepisy i racjonalne cele wyznaczone przez unijny system Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) - apelują Piotr Barczak i Paweł Głuszyński z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto