Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne duże utrudnienia na kolei. Ucierpią pasażerowie pociągów podmiejskich i aglomeracyjnych. Będzie honorowanie biletów

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Koleje Mazowieckie / materiały prasowe
Od 19 grudnia rozpoczną się prace w pobliżu przystanku Warszawa Ochota. To oznacza kolejne utrudnienia na Warszawskim Węźle Kolejowym. Połączenia w obu kierunkach na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Śródmieście – Warszawa Wschodnia będą po jednym torze. Budowany będzie łącznik pomiędzy podmiejską linią średnicową a dalekobieżną linią średnicową.

Rozwiązanie to usprawni planowanie i ruch pociągów podczas dalszych etapów robót oraz zwiększy możliwości organizacji ruchu po zakończeniu inwestycji. Prace – w uzgodnieniu z przewoźnikami – zaplanowano do 8 stycznia. W tym czasie nastąpią zmiany w komunikacji. Część pociągów regionalnych i aglomeracyjnych zostanie skrócona lub odwołana. Niektóre kursy zostaną skierowane przez Warszawę Centralną - poinformowało PKP PLK.

Prace celowo zostały zaplanowane na okres związany z Bożym Narodzeniem oraz Nowym Rokiem ze względu na mniejszy ruch w transporcie zbiorowym w tym czasie, ale utrudnienia i tak dadzą się we znaki

Większość pociągów będzie kursować w relacji skróconej, a niektóre z nich zostaną odwołane. Przez linię średnicową będą kursowały 4 pociągi w każdym kierunku w ciągu godziny (1 pociąg SKM i 3 pociągi KM). Będą one kursować co 3-4 min. przez 10 min., po których nastąpi ok. 50 min. przerwy.

Z kierunku wschodniego większość pociągów zakończy bieg na stacji Warszawa Wschodnia. Z kierunku zachodniego, większość połączeń zostanie skrócona do stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Główna lub Warszawa Gdańska.

 • z linii R7 Dęblin–Warszawa pociągi zakończą bieg na stacji Warszawa Stadion lub Warszawa Wschodnia,
 • z linii R2 Łuków–Warszawa pociągi zakończą bieg na stacji Warszawa Centralna lub Warszawa Wschodnia. Część pociągów przejedzie przez linię średnicową,
 • z linii R1 Skierniewice – Warszawa część pociągów przejedzie przez podmiejską lub dalekobieżną linię średnicową, pozostałe będą kursować w relacji skróconej do stacji Warszawa Główna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska lub Warszawa Włochy (połączenia późnowieczorne),
 • z linii R3 Łowicz – Warszawa część pociągów przejedzie przez linię średnicową podmiejską lub dalekobieżną, pozostałe będą kursowały w relacji skróconej do Warszawy Głównej, Warszawy Gdańskiej lub Warszawy Włochy (połączenia późnowieczorne),
 • z linii R8 Skarżysko Kamienna – Warszawa część pociągów przejedzie przez linię średnicową, pozostałe będą kursowały w relacji skróconej do stacji Piaseczno, Warszawa Rakowiec, Warszawa Aleje Jerozolimskie lub Warszawa Zachodnia.

Od stacji Warszawa Wschodnia pasażerowie będą mogli kontynuować przejazdy pociągami dalekobieżnymi, a także środkami komunikacji miejskiej, w tym metrem i wybranymi liniami autobusowymi i tramwajowymi na określonych odcinkach. Aby ułatwić pasażerom podróżowanie w czasie utrudnień, wynikających z prac modernizacyjnych stacji Warszawa Zachodnia, obowiązywać będzie honorowanie biletów w pociągach KM i przewoźników kolejowych oraz środkach komunikacji miejskiej nadzorowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (ZTM) wg poniższych zasad.

Od 11 grudnia 2022 r. do odwołania obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM

Bilety ZTM (wszystkich rodzajów, z uwzględnieniem stref biletowych) oraz uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów (z zachowaniem zasad obowiązujących w pociągach przyspieszonych w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”) honorowane są w pociągach KM w obu kierunkach:

1) na odcinku:
Legionowo – Warszawa Zachodnia peron 9 (przez Warszawę Gdańską),

 • Otwock – Warszawa Wschodnia,
 • Warszawa Gdańska – Pruszków,
 • Warszawa Zachodnia – Pruszków,
 • Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna,
 • Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia,
 • Warszawa Zachodnia – Warszawa Służewiec,
 • Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna;

2) linii lotniskowej RL na odcinku Legionowo – Warszawa Centralna.

Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są zobowiązani do ich skasowania przez napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 11.12. godz. 06:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je aktywować w pojeździe Warszawskiego Transportu Publicznego lub bramce metra. Można to także zrobić u kierownika pociągu niezwłocznie po wejściu pierwszymi drzwiami i zgłoszeniu takiej potrzeby.

Bilety KM (wszystkich rodzajów do/z odpowiednich stacji, strefowe, okresowe i sieciowe) honorowane są w obu kierunkach:
1) w pociągach SKM linii:

 • S1 na całej trasie,
 • S2 na całej trasie,
 • S3 na odcinku Warszawa Zachodnia p. 9 – Legionowo;

2) w autobusach ZTM nw. linii, na wskazanych odcinkach, w obu kierunkach:

 • 136 PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich,
 • 167 PKP Wola (Kasprzaka) – rondo Zesłańców Syberyjskich,
 • 178 PKP Wola (Kasprzaka) – rondo Zesłańców Syberyjskich,
 • 184 PKP Wola (Kasprzaka) – Dw. Zachodni,
 • 186 PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich,
 • 414 PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich,
 • 523 PKP Wola (Wolska) – Dw. Zachodni,
 • N43 PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich.

Nie zmieniły się zasady honorowania biletów ZTM w pociągach KM w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM–KM-WKD” i biletów KM kodowanych na „Karcie Mazowieckiej”.

Dodatkowe honorowanie biletów KM w ZTM

Ze względu na utrudnienia na linii nr 1 i 3 został zachowany zakres dodatkowego honorowania biletów KM (wszystkich rodzajów do/z odpowiednich stacji, strefowych, okresowych i sieciowych) w środkach komunikacji miejskiej ZTM na następujących odcinkach (w obu kierunkach) w terminach:

1) od 11 grudnia 2022 r. do 11 marca 2023 r.:
a) w autobusach linii nr:

 • 127 – PKP Włochy – Centrum,
 • 713 – przystanek Sanktuarium do Cmentarza Wolskiego,
 • 177 i 220 – PKP Ursus Północny – Lazurowa,
 • 189 – Ciepłownia Wola – PKP Włochy,
 • 194 – na całej trasie przejazdu,
 • 517, 716, 717, 817 – na całej trasie przejazdu,
 • 187 na odcinku Dworzec Zachodni – Ursus Niedźwiadek,

b) w tramwajach i autobusach w ciągu Ciepłownia Wola – Cm. Wolski – Wolska – Okopowa – Towarowa – Aleje Jerozolimskie do Centrum,
c) w metrze linii M1 na odcinku Metro Dw. Gdański – Metro Centrum;
2) od 7 grudnia 2022 r. do 8 stycznia 2023 r.:
a) w autobusach linii: 102, 202, 146, 147 na odcinku Dworzec Wschodni Lubelska – Metro Stadion Narodowy,
b) w metrze linii M2 na odcinku Dworzec Wileński – Młynów (przesiadka na pociągi na linii obwodowej),
c) w liniach tramwajowych i autobusowych w ciągu Dworzec Wschodni (Kijowska) – Al. Zieleniecka – Rondo Waszyngtona – Centrum.

Polregio S.A.

Do odwołania obowiązuje wzajemne honorowanie biletów:
1) w pociągach uruchamianych przez KM na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach) są honorowane bilety PR wydane do lub ze stacji Warszawa Główna;
2) w pociągach uruchamianych przez PR na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna (w obu kierunkach) są honorowane bilety KM ważne na tym odcinku.

PKP Intercity

Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM i PKP IC na odcinkach (w obu kierunkach):
1) Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia przez Warszawę Centralną/Śródmieście;
2) Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Wzajemne honorowanie biletów KM i ŁKA obowiązuje we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników (w obu kierunkach) na odcinkach:
1) Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną/Warszawę Śródmieście;
2) Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna.
Honorowanie dotyczy biletów KM oraz ŁKA kategorii ŁKA Sprinter w terminach kursowania pociągów kategorii ŁKA Sprinter, tj. w weekendy oraz dni świąteczne.

Warszawska Kolej Dojazdowa

Od 19 grudnia 2022 r. do 8 stycznia 2023 r. wszystkie bilety KM będą honorowane w pociągach WKD na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki WKD.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto